banner53

Türkiye’de İnsanlık Yaşam Savaşı Veriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 1 Eylül Dünya Barış Günü sebebiyle yayınladığı açıklamada, “İşçiye, emekçiye, mülteciye, kadına, çocuğa, insanlığa savaş açanlara karşı toplumsal barışı ve yaşamı savunacağız” ifadesini kullandı.

Türkiye’de İnsanlık Yaşam Savaşı Veriyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Saray’ın iktidarı kaybetmemek uğruna topluma savaş açtığını belirterek şunları ifade etti:

“Ülkemizde işçilerden emekçilere, azınlıklardan mültecilere, kadınlardan çocuklara kadar tüm insanlık yaşam savaşı veriyor. Saray iktidarı, ekonomik kriz ve pandemi sürecinin paniğiyle koltuğu kaybetmemek uğruna toplumsal barışı ve yaşam hakkını hedef alıyor. Sosyal medyadan alenen silahlanma ve katliam çağrıları yapılıyor, savaş çığırtkanlığına bilerek göz yumuluyor. İnsanlar adalet ve yaşam hakkı adına sosyal medyadan medet umuyor. İç barışı sağlamakla görevli olanlar, kendinden olmayanları ölümle tehdit ediyor. Böyle bir iklimde, ülkeyi uçuruma sürükleyenlere karşı, barışı ve yaşamı savunmak, din, dil, ırk, siyasi görüş ayrım etmeksizin hepimizin ortak görevi olmalıdır. Dünya Barış Günü vesilesiyle kutuplaşmayı, farklılıkları ve siyasi çıkarları değil; insanlığı savunmalı ve geleceğimize sahip çıkmalıyız.”

‘COĞRAFYA KADER OLMASIN’ DİYENLERİN YANINDAYIZ!

Açıklamasında ülkemizde ve tüm dünyada toplumsal barış vurgusu yapan CHP’li Ağbaba şunları belirtti:

“Ortadoğu’da Suriyeliler, Süryaniler, Ezidiler, Türkmenler, Kürtler sokak ortasında katlediliyor; milyonlar yerlerinden yurtlarından ediliyor; emperyalist hevesler insanlığı katlediyor. Suriye’de yüz binlerin ölüm acısı, milyonların mültecilik travmasıyla perçinleşiyor. Filistinli kardeşlerimiz, İsrail’in kuşatması altında ölüm kalım mücadelesi veriyor. Sadece Orta Doğu’da değil; Amerika’da dahi insanlık değerlerine karşı savaş açanlar, siyahileri sistematik ırkçılığa maruz bırakıyor. Tüm bunlara karşı ‘barışı ve yaşamı’ savunanlar direnerek adil ve eşit bir dünya için mücadele etmektedir. Biz, CHP olarak, emperyalist, ırkçı ve cinsiyetçi politikalara karşı hayatın her alanında, insan olmanın erdemlerine sahip çıkarak yaşam hakkını sonuna kadar savunacağız. ‘Coğrafya kader olmasın’ şiarıyla barış ve yaşam için mücadele edenlerin direnişlerine destek olacağız. Ülkemizde geleceğimizi çalmak isteyenlere karşı ısrarla toplumsal barışı savunacağız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72