25. Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali Başladı

Kayısı Festivalinin 25’incisi Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen programla başladı.

25. Malatya Kültür Sanat ve Kayısı Festivali Başladı

Kayısı Festivalinin 25’incisi Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen programla başladı. Büyükşehir Belediyesi yanında düzenlenen programa, AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım’ın yanısıra Vali Hulusi Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, TBB Başkanı ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti MKYK Üyesi Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Bülent Tüfenkci, AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır, Hakan Kahtalı, MHP Malatya Milletvekili M. Celal Fendoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, TÜRKSOY Uluslararası Türk Kültürü Teşkilat Genel Sekreteri Sultan Raev, İ.Ü. Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya eski Belediye Başkanlarından Mehmet Yaşar Çerçi, H. Cemal Akın, Siyasi Partilerin il ve ilçe başkanları, askeri ve mülki erkan, STK Başkanları, Muhtar Dernekleri ile vatandaşlar katıldı. 

Gürkan: Birlik ve beraberliğimiz Türkiye’ye örnek olacak
Kayısı Festivalinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, “25. Kayısı Festivalimizin Malatya’mıza, Malatya’nın birlik ve beraberliğine, dirlik-düzenine ve Malatya kayısısının güneşin altın yumurtasının hak ettiği değere ulaşmasına vesile olmasını diliyorum. 
Çok değerli misafirlerimiz var. Bölünmüş yolları yaparken gönülleri birleştiren Türkiye Cumhuriyetinin son Başbakanı AK Parti Genel Başkan Vekilimiz Binali Yıldırım Malatya’yı onurlandırdı, şereflendirdi. 
Malatya’nınbirliği veberaberliğibugün bir başka. Yunus Emre’nin dediği gibi ‘Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim sevilelim, dünya kimseye kalmaz. Biz gelmedik kavga için, bizim işimiz sevgi işi, dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldik’ Aşık Veysel, ‘Şu alemi yaratan bir, odur külli şeye kadir, Alevi-Sünnilik nedir, Menfaattir varvarası, Yezit nedir, ne kızılbaş, değil miyiz hep bir kardaş, bizi yakar bizim ataş, söndürmektir tek çaresi’ burada Malatya olarak insanlık medeniyetinin başladığı Anadolu’yu Anayurt yapan destan şehri olarak 25. Kayısı Festivalinde Malatya’da birlik, beraberlik, dirlik ve düzenin fotoğrafını veriyoruz. Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu fotoğrafı veriyoruz. Bu fotoğraf nasıl ki dün bu şehir medeniyetlere, uygarlıklara ve kültürlere ev sahipliği yapmışsa ve bu şehir destanlar, kahramanlar yaratmışsa ilim irfan sahibi insanları yetiştirerek Anadolu’yu irşat etmişse inşallah buradaki birlik, beraberlik tablosu da ülkemize yeni bir ufuk doğuracaktır. Hani rahmetli Turgut Özal ne diyor Allah’ına kurban Malatya diyor. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ne diyor cana cansın Malatya diyor. Bütün hemşerilerime sonsuz teşekkür ediyorum. Bugün Malatya 7’den 70’e burada. Bize bu fotoğrafı yaşatan bütün Malatyalı hemşerilerimi canı gönülden kutluyor teşekkür ediyorum. İyiki varsınız. 25. Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festivalimizin Malatya’mıza ülkemize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız ile yapmış olduğumuz telefon görüşmesinde bütün Malatyalı hemşerilerine içtenlikle selamlarını iletti. Cumhurbaşkanımızın selamlarını sizlere iletiyorum. Hayırlı akşamlar diliyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum” dedi. 

Şahin: Malatya sevdalılarına çok teşekkür ediyorum
Malatya Valisi Hulusi Şahin, “Bu yıl festivalimizin 25’incisini kutluyoruz ama başlangıcı 1973. Kesintiler olmasaydı 49’uncusunu kutlayacaktık. Yarım asırlık bir geçmişe sahip olan Malatya kayısı festivali bir altın ürün olan kayısının başlığı altında Malatyalıların birliğinin, beraberliğinin coşkusu, şenliği bayramı niteliğindedir. Malatyalılar gerek ölenleriyle gerek yaşayanlarıyla memleketine ve ülkesine büyük hizmetler yapmış ve yapmakta olan çok değerli Türk milletinin evlatlarıdır. Büyük eğitimci Nurettin Topçu şöyle diyor; büyük mezarlıklar üzerinde büyük vatanlar vardır. Büyük adamları olmayan milletler ebedi kalamazlar. İşte o büyük adamları yetiştiren bir büyük şehrin şu anda meydanında toplanmış bulunuyoruz. Bizlere bu gücü veren bu desteği veren Malatyalılara, Malatya sevdalılarına çok teşekkür ediyorum. İyi ki varsınız. Malatyalılar sayesinde Malatya daha büyük günlere, daha güzel günlere ulaşacak. Çeyrek yüzyıla ulaşmış olan kayısı festivalimiz birliğimizin, beraberliğimizin bir nişanesi olarak daha çok uzun yıllar devam edecek” ifadelerini kullandı.

Yıldırım: Malatya’da muazzam bir coşku var

Konuşmasına Malatya-Malatya türküsünü söyleyerek başlayan AK Parti Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi:  “Bugün Malatya’da muazzam bir coşku var, muazzam bir heyecan var. 25. Malatya Kültür Sanat Etkinlikleri ve Kayısı Festival yürüyüşünü büyük bir coşkuyla tamamladık ve bu meydanı doldurduk. Özellikle Malatya’da bu önemli etkinliğin gerçekleşmesi için canla başla çalışan Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan Başkanımıza, değerli Valimize ve emeği geçen kişi ve kuruluşlara yürekten teşekkür ediyorum. 
Bugün bir başka güzelliği yaşıyoruz. Bugün Malatya tek yürek hepimizin görmek istediği, özlediği fotoğraf burada. Her farklı görüşten hemşerimizin farklı siyasi partilerin üst düzey yöneticilerinin, il temsilcilerinin ve muhalefetiyle, iktidarıyla herkesin tek yürek olduğu Malatya için güneşin sarı yumurtası kayısısı için bir oldukları, beraber oldukları bu önemli festival gerçekten ülkemiz adına, Malatya’mız adına gurur verici bir birlikteliktir. Aslında hepimizin farklılıkları var ama unutmayalım farklı olmayan bir şeyimiz var oda gözlerimizden düşen damlalardır. Gözlerimizden düşen damlaların rengi hep aynıdır. Onun için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız ay yıldızlı bayrağımızı yurdun her köşesinde dalgalandıracağız. Her türlü şer odaklarına karşı uyanık olacağız. Yıllar boyunca sizin desteğinizle ülkemize hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Yolları böldük gönülleri birleştirdik. Yolları böldük hayatları birleştirdik. Yolları böldük Türkiye’nin Güneyi ile Kuzeyini, Batısı ile Doğusunu birbiriyle buluşturduk. Ama bütün bunları yaparken bir şeye çok dikkat ettik dedik ki yolları böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. Onun için de amansız bir şekilde bölücü terör örgütü ile FETÖ terör örgütü ile mücadelemiz devam ediyor. Bu mücadele birlik ve beraberlik mücadelesidir. Bu mücadele istiklal mücadelesidir, bize bu toprakların vatan olmasını sağlayan bütün şehitlerimizi başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere rahmetle şükranla anıyoruz. 


Malatya sıradan bir şehir değil. Malatya İsmet İnönü gibi Cumhuriyet mücadelesinin kuruluşunun kadrosunda bulunmuş bir başbakan, Turgut Özal gibi Türkiye’yi dünyaya açan bir lider yetiştirmiş şehrimizdir. Malatya Türkiye’nin ortasında Anadolu coğrafyasında ülkemizin, milletimizin, birliğinin beraberliğinin teminatı ve kayısının başkenti şehrimizdir. Kayısı sadece bahçede bir ağaç değil, kayısı Türkiye’de Malatya ile anılır ve Malatya Türkiye’de kayısının başşehridir. 800 bin dönümden fazla bahçe alanında 100 bin ton civarında kayısı üretimi ülkemizin zenginliğine zenginlik katıyor ve 400 milyonu bulan ihracatıyla ülkemize katma değer sağlıyor. Bütün bunları gerçekleştiren kayısı üreticisi kardeşlerimizi yürekten kutluyoruz. Bugün fuar merkezinde 200 kayısı üreticimizin yarışmaya giren ürünlerini gördük. Jürinin işi kolay olmayacak. Her biri birbirinden güzel özenle yetiştirilmiş bu ürünlerin bugün birincisi, ikincisi ve üçüncüsü burada açıklanacak. Kayısıyı milli bir ürün haline getiren dünyaya Malatya ismini tanıtan tüm üreticilerimize şükranlarımı sunuyorum ellerine, yüreklerine, gönüllerine sağlık olsun. 

Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine erişmesi için 20 yıldır canla başla yaptığımız çalışmalarla inşallah 2023 yılında Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yılında yeni destanları yeni eserlerle hep birlikte yazacağız. Bugün gerçekleştirilen festivalle herkesi bir araya getiren birlikten kuvvet ayrılıktan felaket olur diyerek bu birlikteliği sağlayan Belediye Başkanımıza, Milletvekillerimize, Siyasi Partilerimizin Genel Merkez Yöneticilerine ve il Başkanlarına, teşkilatlarına Malatyalılar adına teşekkür ediyorum. Sağ olun, var olun geceniz mübarek olsun, geleceğimiz aydınlık olsun” şeklinde konuştu. 
Yapılan protokol konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından gönderilen mesaj led ekranlardan verildi. 

KERNEK ONUR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Yapılan konuşmaların ardından geçtiğimiz yıl Kernek Meydanı açılışında ilki gerçekleştirilen Kernek Onur Ödülleri kapsamında Prof. Dr. Sezai Yılmaz, Voleybol Federasyonu Başkanı Mehmet Akif Üstündağ, Ampute Milli Takım Kaptanı Selim Karadağ ve Fizik Bilim Dalı Şampiyonu Feridun Balaban’a verilen ödüllerin bu yıl ikincisi sahiplerine takdim edildi.

2’inci Kernek Onur Ödüllerini Sağlık alanında yaptığı çalışmalarla bir dönem İnönü Üniversitesinde de görev yapan ve şuanda Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Kardiyoloji Profesörü Ramazan Özdemir’e, 
Kayısının tanıtımına uzun yıllardır bilimsel olarak yaptığı çalışmalarla katkı sunan Turgut Özal Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Murat Asma’ya,

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaptığı çalışmalarla dünyanın en büyük eğitim platformu UDEMY’nin kurucu ve yönetim kurulu üyesi, CarbonHealth şirketiyle 2021 yılında en hızlı büyüyen ikinci özel şirketin sahibi ve Silikon Vadisi’nde yer alan firmalara şirket içi eğitimler veren Eren Bali’ye, 
Avrupa ve Balkan şampiyonluklarından sonra 2022 yılında Dünya Kadınlar Boks Şampiyonu olan ve son olarak Cezayir’de düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda altın madalya kazanan Hatice Akbaş’a son Başbakan ve AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ile birlikte protokol üyeleri takdim ettiler.
Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesine 26 Temmuz 2021 tarihinde alınan ArslantepeHöyüğü’nde yaptığı çalışmalardan dolayı Prof. Dr. MarcellaFrangipane ve Doç. Dr. FrancescaBalossiRestelli‘ye plaket takdim edildi. 
Törende ayrıca Kayısı Festivali’nin başlatılmasına öncülük eden Dr. Sadık Özen,  Gazeteci Yazarlar Ertaç Önal ve Orhan Apaydın’a,
Malatya’ya yaptığı katkılardan dolayı MİAD Başkanı işadamı Yunus Aktaş’a daplaket taktim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER