Milletvekili Çalık ve Kahtalı Kuluncak'ta

AK Partili Çalık'tan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na sert sözler: "Milletimiz bu laflara sadece gülüp geçiyor"

Milletvekili Çalık ve Kahtalı Kuluncak'ta

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştirerek, "SSK'yı batıran Kılıçdaroğlu, kalkmış bugün sağlık sistemiyle ilgili laf ediyor,  milletimiz bu laflara sadece gülüp geçiyor. Milletimiz Kılıçdaroğlu'nun SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemdeki ilaç ve muayene kuyruklarını unutmuyor" dedi. 

Milletvekili Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ile birlikte Malatya’nın Kuluncak ilçesinde AK Parti ilçe teşkilatıyla bir araya geldi. Çalık, ilçe teşkilatıyla yaptığı toplantının ardından CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, "18 yıldır bu ülkeyi bir kişi yönetiyor, beş maskeyi dağıtamadı. Beş maskeyi dağıtamayan siyasal iktidarın bu buhrandan çıkması mümkün değil" sözlerine yanıt verdi. 

Çalık, Kılıçdaroğlu’nun 1997 ila 1999 yılları arasında Sosyal Sigortalar Kurumu(SSK) Genel Müdürlüğü yaptığını anımsatarak, "SSK'yı batıran adam, kalkmış bugün sağlık sistemiyle ilgili bize laf ediyor. SSK, o dönemde sıkıntılı sağlık kuruluşuydu. O günkü hastane, sosyal güvenlik, sosyal sigorta şartları bugün yaşanmış olsaydı pandemi dönemindeki sürecimizi çok daha zor atlatırdık. Çok ciddi sayıda ölüm vakaları artardı, hastaneler yetersiz gelirdi. Türkiye sağlıkta gerek alt ve üstyapı ile gerekse insan kaynağı bakımından 18 yıllık süreçte büyük atılımlar gerçekleştirdi.  Sağlık sistemindeki temel göstergelerden olan hastane sayısı yüzde 31.3, yatak sayısı yüzde 45.3, yoğun bakım yatak sayısı yüzde bin 706.4, tek kişilik oda sayısı yüzde 427.1, doktor sayısı yüzde 75.4, hemşire ve ebe sayısı yüzde 123.6 ve toplam sağlık personel sayısı yüzde 240.7 oranında artmıştır.  Nicel anlamdaki bu başarının yanında sağlık sistemi, nitel anlamda da bir devrim geçirmiştir. Rakamlar incelendiğinde 2002’de 3 bin 483 kişiye bir tek kişilik oda düşerken bu sayı 2020’de 833 olmuştur. Yoğun bakım yatak sayısında ise 2002’de 29 bin 782 kişiye bir yatak düşerken bu sayı 2020’de 2 bin 79 olmuştur. Bir doktora düşen nüfus sayısı ise 201 kişi azalarak 717’den 516’ya düşmüştür. Ancak tüm bunların yanında niteliksel anlamda en önemli gelişim tek kişilik oda sayısının toplam yatak sayısı içindeki oranı olmuş, 2002’de yüzde 11.5 olan bu oran 2020’de yüzde 41.7’ye yükselmiştir" dedi.

"Milyonlarca maske ücretsiz dağıtıldı"

Çalık, "Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’nın açıkladığı üzere Türkiye’de 100 bin kişiye düşen yoğun bakım yatak sayısı 40’ı bulurken bu rakam gelişmiş ülkeler olan ABD’de 34.7, Almanya’da 29.2, İtalya’da 12.5, Fransa’da 11.6, Güney Kore’de 10.6, İspanya’da 9.7, Japonya’da 7.3 ve İngiltere’de 6.6’dır. Rakamlar  ve vatandaşlarımıza desteklerimizde ortadadır. Sadece Sosyal Koruma Kalkanı kapsamında vatandaşlarımıza sağlanan destek ve yardım miktarı 34 milyar liradır. Bu süreçte vatandaşlarımıza milyonlarca maske ücretsiz dağıtıldı, evde tedavi gören covidli hastaların ilaçları ücretsiz verildi ve hastanede yatanların tedavisinin ise hiçbir ücret alınmadan yapılmaktadır. Ama CHP lideri yine bu açıklamasıyla, yanlış bir propaganda izleyerek bu vatana, bu millete yanlış yapıyor. Milletimiz ise, Kılıçdaroğlu'nun bu sözlerine sadece gülüp geçiyor ve SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemdeki ilaç ve muayene kuyruklarını unutmuyor" dedi.

"12 milyon liralık hastane hizmete girdi"

Çalık, Kuluncak ilçesindeki entegre devlet hastanesinin geçen hafta hizmete girdiğini belirterek, "Bu hastanemizin yapımı için yaklaşık 12 milyon lira harcandı. Biz Kuluncak'a sadece sağlık alanında değil her alanda yatırım yaptık. 28 kilometrelik Kuluncak Alacahan yolunun 12 kilometresi tamamlandı geri kalan 16 kilometrelik kesimde çalışmalar sürüyor. 3 bin 300 dekar araziyi suya kavuşturacak Karaçayır Göleti'nin yüzde 50'si tamamlandı ve gövde dolgusu çalışmalarına başlanılacak. Bölgedeki elektrik sorunlarının çözümü noktasında bu yıl sadece FEDAŞ 5 milyon 897 bin lira yatırım gerçekleştiriyor. Eski devlet hastanesinin misafirhaneye dönüştürülmesi tamamlandı ve hizmete girdi" diye konuştu.

"Kuluncak’taki samimiyeti her geldiğimde görüyorum"

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise, Kuluncak’ın kendileri için önemli bir ilçe olduğunu ifade etti. Kuluncak’a en üst düzeyde destek verdiklerini kaydeden Kahtalı, “Kuluncak’taki samimiyeti her geldiğimde görüyorum” dedi.  Kahtalı, AK Parti olarak Kuluncak ve Malatya’ya hizmet etmek için hep birlikte gayret gösterdiklerini de sözlerine ekledi. Milletvekili Öznur Çalık ve Hakan Kahtalı daha sonra Kuluncak Belediyesini ziyaret ederek belediye başkanı Erhan Cengiz ile ilçe için yapılacak yatırım ve projelerle ilgili istişarelerde bulundu. Milletvekili Çalık ve Kahtalı,ilçe esnaflarını da gezerek,esnafların sorunlarını dinledi. Çalık ve Kahtalı'ya ziyaretlerinde AK Parti İl Başkan yardımcısı İbrahim Karaman, AK Parti Kuluncak ilçe başkanı Ahmet Boyraz, MHP Kuluncak ilçe başkanı Mustafa Kılıç ve partililer eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER