'Kentin Hafızasını Korumak, Kalıcı Tarihin Özüdür'

Başkan Çınar, Tarihi Yeşilyurt Konaklarında Ki Kent Belleği Müzesini İnceledi

'Kentin Hafızasını Korumak, Kalıcı Tarihin Özüdür'

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönem vaatleri arasında yer alan, kentsel hafızayı yaşatacak objelerin ve metinlerin sergileneceği ‘Kent Belleği Müzesi’, restorasyonu devam eden Tarihi Yeşilyurt Konaklarında Yeşilyurt’lularla buluşmaya hazırlanıyor.
BAŞKAN ÇINAR’IN KENT BELLEĞİ MÜZESİ VAADİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜ
Yeşilyurt’un tarihini, medeniyetini, örf, adet, gelenek ve göreneklerini daha geniş kesimlere tanıtmak amacıyla müzecilik faaliyetlerine ağırlık veren Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın yeni dönem vaatleri arasında yer verdiği ‘Kent Belleği Müzesi’ projesi gerçeğe dönüştü.
MÜZEDE KENTSEL HAFIZAYI YAŞATACAK OBJELER VE METERYALLER SERGİLENİYOR
Tarihi Yeşilyurt Konaklarında yer verilen ‘Kent Belleği Müzesi’ geleneksel desenlerle oluşturulan iç ve dış mimarisinin yanı sıra kentsel hafızayı yaşatacak objelerin ve metinlerin sergilendiği alanlarıyla dikkat çekici bir kimlikle hizmete gireceği günü bekliyor.
ŞEHİTLER, SİYASİLER, ÜNLÜLER, MALATYA’DA YAŞAM VE GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI ODASI
Şehitler, Siyasiler, Ünlüler, Malatya’da Yaşam ve Geleneksel Çocuk Oyunları Odası ile beş farklı bölümden oluşan müzede, Malatya’lı şehitlerin yanı sıra siyasiler, sanatçılar, yazarlar ve sporcuların resim ve bilgilerinin yer aldığı meteryaller bulunurken, Malatya’da gündelik yaşamı anlatan çok değerli fotoğraf kareleri de müzedeki yerini aldı.
“YEŞİLYURT’A VERDİĞİMİZ BİR SÖZÜ DAHA GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRDÜK”
Geleneksel motiflerle tasarımı yapılan, etkileyici bir görüntüye sahip Kent Belleği Müzesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgiler alan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurtlulara verdikleri bir sözü daha gerçeğe dönüştürmenin sevincini yaşadıklarını söyledi.
“MÜZEMİZ HİZMET ALANLARI VE TASARIMIYLA GÖZ DOLDURUYOR”
Yeşilyurt’un tarihini ve medeniyetini gelecek nesillere taşınmasında müzecilik faaliyetlerine ayrı bir önem verdiklerini söyleyen Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “Kültürel değerlerin muhafaza edilmesinde müzecilik faaliyetlerinin büyük önemi vardır. Yeşilyurt’u müzeler kenti haline dönüştürmek adına ilçemizin farklı bölgelerine, kültürel değerlerimizi ve tarihsel kimliğimizi ön plana çıkartacak müzelerin sayısını artırmaktayız.Malatya ve Yeşilyurt’umuzun sağlam temellere dayanan kent kültürünün geleceğe taşınması ve muhafaza edilmesi anlamında ciddi bir yatırımı Yeşilyurt’a kazandırdık. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerindeki vaatlerimiz arasında yer alan ‘Kent Belleği Müzesi’ projemizi Tarihi Yeşilyurt Konaklarımızda hayata geçirdik. İç ve dış mimarisinde geleneksel desenlerin hâkim olduğu, farklı müze odalarıyla bölgeye özel değerler katacağına inandığımız Kent Belleği Müzemizi yakın zamanda hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız. Müzemizde Malatya’da yetişmiş, bu topraklara hizmetleriyle değer katmış olan başta şehitlerimiz olmak üzere siyasilerimiz, sanatçılarımız, yazarlarımız ve sporcularımızın resim ve bilgilerinin yer aldığı meteryaller yerleştirdik. Malatya’yı farklı platformlarda başarıyla temsil eden bütün hemşehrilerimizle gurur duyuyoruz. Aramızdan ayrılanlara Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileklerimizi iletirken, hayatta olanlara ise sağlıklı ömürler diliyorum. Kentlerin hafızasını yaşatmak ve geleceğe taşımak ileriki yıllardaki tarihimizin başlangıcı olarak görebiliriz. Çünkü bu topraklarda gerçekten çok değerli, saygı duyduğumuz isimler yetişti, bizlerde bu isimleri günümüzden geleceğe taşımak adına çok özel bir projeyi hizmete sunacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Geleneksel çocuk oyunlarımız hakkında detaylı bilgiler vermek üzere çok güzel bir oda oluşturduk. Bununla birlikte fotoğraf tutkunlarının objektiflerine yansıyan çok kıymetli Malatya ve insan hayatını anlatan fotoğraflarda müzemize ayrı bir kıymet katmıştır.  Her yönüyle etkileyici ve güzel bir tasarım altında yapımı tamamlanan müzemiz hizmete girdiği andan itibaren yoğun bir ziyaretçi akınına uğrayacağına eminim. Emeği geçenleri tebrik ediyorum. Şimdiden Malatya’mıza ve Yeşilyurt’umuza hayırlı uğurlu olsun.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER