Büyükşehir Belediyesine Ait 2 Feribot Ve 1 Gezinti Gemisi Bakıma Alındı

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaştırma Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından Battalgazi Atabey Feribot İskelesinde bulunan feribotlar, karaya alınarak bakım çalışmaları yapılıyor. Yapılan çalışmaları inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yapılan çalışmalarla birlikte feribotların güvenli ve konforlu bir şekilde hizmetlerine devam edeceğini söyledi.

Büyükşehir Belediyesine Ait 2 Feribot Ve 1 Gezinti Gemisi Bakıma Alındı

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından Battalgazi Atabey İskelesi alanında 15 bin m2 yeşil alan ve peyzaj düzenlemesi olmak üzere 40 bin m2 düzenleme yapıldı. Alan içerisinde yolcu bekleme salonunun yanı sıra vatandaşların dinlenebileceği ve vakitlerini geçireceği alanlar oluşturularak 39 kamelya, 39 barbekü, 20 bank, 5 çeşme, Çocuk Parkı ve yürüyüş alanları yapıldı. Ayrıca alanda 5 bin m2 kilit taşı uygulamasıyla birlikte 8 km asfalt çalışması da gerçekleştirildi.

Battalgazi Atabey Feribot iskelesinde yapılan çalışmaları inceleyen Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a Genel Sekreter Yardımcıları, Daire Başkanları, Şube Müdürleri, muhtarlar ve ilgili müellif firma yetkilileri eşlik etti.

RO/RO tipi 35 araç, 65 yolcu taşıma kapasiteli Battalgazi ve 35 araç, 106 yolcu taşıma kapasiteli Arslantepe Feribotlarının yanısıra 100 vip yolcu kapasiteli, 2 adet konaklama odası, 1 adet duş ve wc ile birlikte 1 adet mutfağın yer aldığı Danişmend Gazi Gezinti Gemisinin de bakım ve onarımı yapılıyor.  

Çalışmaları yapan ilgili müellif firma yetkilisi Alper Ergün yapılan çalışmalarla ilgili olarak verdiği bilgilerde, “Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne ait Arslantepe Feribotumuzu yaklaşık 8 gün önce karaya aldık. Deniz kurallarına göre olması gereken ve 5 yıllık süre için bakımını yapmak amacıyla feribotumuzu karaya aldıktan sonra 500 bar su ile yıkadık. Akabinde kum raspasıyla sildik. Yine denizcilik kuralları gereği iki kat epoksi astarımızı attık. Çalışmalarımızın tamamlanması sonrasında feribotumuzu su ile buluşturacağız” açıklamasında bulundu.
Ulaştırma Hizmetleri Daire Başkanı Abdullah Adanur ise, “İstanbul Limanları Başkanlığının talimatıyla ve kontrolüyle 5 yılda bir yapılması gereken bakımların yapılması için feribotumuzu karaya çıkardık. Malatya ve Baskil arasında vatandaşlarımıza hizmet veren iki adet feribotumuz bulunmakta. Feribotlarımız 360 ton ağırlığında, 17 m genişliğinde, 35 m uzunluğunda. Feribotlarımızdan biri 65 diğeri ise 105 yolcu kapasiteli. İkisinin de 35 araç kapasitesi bulunmakta. Yolcularımızın ve taşıtlarımızın konforu için bakımlarımızı yapıyoruz” dedi.
Kadıçayırı Mahalle Muhtarı Alattin Eren’de, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a yaptığı ve yapacağı hizmetlerden dolayı teşekkür etti.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAKIM KONUSUNDA ÇOK HASSAS

Malatya Baskilliler Derneği Başkanı Yunus Görgün de “Malatya ile Baskili birbirine bağlayan en önemli güzergâhımızdan biri Battalgazi’de bulunan iskelemiz ve Kömürhan Köprümüz. İnsanın yaşamındaki kalitenin artması için bakım elbette önemli. Bilindiği gibi 2002 yılında önemli bir feribot kazası oldu. Kazanın asıl önemli sebeplerinden birisi de feribotların üzerlerinde yapılmayan bakımlardan ve dönemsel olarak yapılması gereken bakımların yetersiz yapılmasından dolayı bu kazaların olmasına sebep verdi. Şuan Büyükşehir Belediyemiz bu konuda çok hassas davranıyor. Liman konusundaki en küçük bir arızada görevliler hemen müdahale ediyorlar ve tadilat, tamirat çalışmaları yapılıyor. Gemilerin 5 yılda bir bakıma alınması da bunun en büyük göstergesi. Emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyoruz. Sayın Başkanımızın da çalışmaları yerinde incelemesi ve çalışmalarla bizzat ilgilenmesi bizleri memnun etmiştir” diye konuştu.

HAK-İŞ Malatya İl Başkanı Bünyamin Geleri ise “Baskil ile Malatya’yı birbirine bağlayan en önemli ağlardan bir tanesi feribot iskelemiz. Geçtiğimiz dönemlerde çok ciddi kazalar yaşanmıştı. Tabi o kazalardan sonra ciddi dersler alındı. Malatya Büyükşehir Belediyemiz Ulaştırma Hizmetleri Daire Başkanlığı ile çok konforlu iki feribotumuzla Baskilli hemşerilerimize ciddi bir şekilde hizmet etmektedir” dedi.

5 YILDA BİR MUTAT BAKIMLAR YAPILIYOR

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, günlük, aylık, yıllık bakımların yanı sıra mutat olarak 5 yılda bir genel bakım ve onarım çalışmalarının feribotlarda yapıldığını söyledi. 
Başkan Gürkan, “ İskelemizde 3 adet gemimiz bulunuyor. Bunların ikisi feribot diğeri de yolcu gemisi. Feribotlarımızdan biri Battalgazi diğer Arslantepe Feribotu. Feribotlarımızın teknik bakımları ve bakımlarıyla ilgili mutat anlamda 5 yılda bir yapılan bakımların İstanbul Limanlar Müdürlüğünün kontrol ve nezaretinde yapılmış olması önemli. 2002 yılında meydana gelen feribot kazasında 13 vatandaşımız hayatını kaybetmişti ve iki vatandaşımızın da cesedine ulaşamamıştık. Biz gerek Battalgazi Belediye Başkanlığımız döneminde iskelede bulunan araçların seyrü seferleri noktasında ve teknik bakımlarının takibi noktasında o dönemde de çok sıkı takip içerisindeydik. Bu dönemde yine bize ait olan feribotların ve diğer özel olanların bakım, onarım ve kontrollerinin yapılması noktasında ilgili arkadaşlarımız yoğun gayret sarf ediyorlar. Yaptığımız bakımlar mutat olarak 5 yıllık bakım, yıllık bakım, aylık ve günlük bakım şeklinde yapılıyor ve ilgili daire başkanlığımızın teknik elamanları tarafından kontrol edilerek yapılıyor” dedi.

BASKİL İSKELE ALANI DA DÜZENLENECEK

Battalgazi Atabey Feribot İskelesi alanı gibi Baskil Şehit Fethi Sekin Feribot iskelesi alanının da düzenleneceğini ifade eden Başkan Gürkan, “İlerleyen dönemlerde Baskil tarafına geçerek o alanda da iskelenin yapılması noktasında gerek Baskil Kaymakamımızla, gerekse Elazığ Valisi ve Özel İdaresi ile yapmış olduğumuz görüşmede alanın doğru bir iskeleye kavuşması ve vatandaşların en azından bekleme alanlarıyla birlikte sosyal ihtiyaçlarını gidereceği alanların olması noktasında planlama çalışması yaptık” diye konuştu. 

BARAJ GÖLÜMÜZÜ, SAHİLLERİMİZİ VE GÜZELLİKLERİMİZİ SEYİR ETTİRECEĞİZ 

Gezinti ve Tenezzüh Gemisinin de bakım ve onarım çalışmalarının tamamlandığını dile getiren Başkan Gürkan, “Feribot iskelemizin bulunduğu alan içerisinde yaptığımız çalışmalarımızın yanı sıra yol güzergâhında da ekiplerimiz tarafından asfalt yenileme bakım ve onarım çalışmaları yapıldı. Diğer taraftan Danişmend Gazi diye tabir ettiğimiz Malatya yolcu seyahat gemimiz var. Yolcu seyahat gemimizin de bakım ve onarımları yapıldı. Seyahat gemimizde de inşallah Malatya’da bulunan STK’lar olsun, başarılı öğrencilerimiz olsun yani Malatya’ya katkı sunan ve Malatya’nın güzelliklerini görmek açısından turizm için gelen insanlarımıza da barajımızın ve sahillerimizin güzelliklerini göstermek amacıyla Danişmend Gazi yolcu gemimizin bakım ve onarımları yapıldı. Bakım onarımları yapan ilgili müellif firma ve Ulaştırma Hizmetleri Daire Başkanlığımız çalışanlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER