banner53

Karataş'tan Zam Açıklaması

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Mehmet Yaşar Karataş, suya yapılan zam ile ilgili son zamanlarda medyada yapılan olumsuz haberler ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Karataş'tan Zam Açıklaması

 Karataş: “Büyükşehir Belediye Başkanımızın göreve gelmesiyle MASKİ ile ilgili sorunların kısa sürede çözülmesi için kurum olarak başkanımız tarafından talimatlar doğrultusunda;

 Çağrı merkezine ulaşımının kolaylaştırılması , Su ve kanal arızalarının tamir bedelinin kaldırılması, Vidanjör ile yapılan hizmet bedellerinin kaldırılması, 15 m3 üstü tüketimlerde alınan 2. Kademe %20 zamlı tarifenin kaldırılması; Gibi Vatandaşımıza yönelik hizmetlerde büyük kolaylıklar sağlanıldı.

Şehir merkezimizin içmesuyunun bir kısmı  kaptaj’ dan sağlanırken, 30 m3 kadar zamsız su satışını sağlamakta olup  yüksek kotlarda bulunan Çöşnük, Beydağ’ı, TOKİ ve Orduzu’nun belli bir kısmı ve kırsaldaki ilçe ve mahallelerimizin bir çoğu Elektrikle terfili olarak su ihtiyacı sağlanmaktadır.(aylık 3.200.000 Tl ) civarında elektrik faturası ödenmektedir.

Bu Elektirik ödemelerinden kaynaklı ciddi bir maliyet oluşmaktadır.

Şehir merkezine halen çıplak fiyatı ile 2Tl, 11 ilçeye ve Beldelere  1 Tl, Köy ve kırsal malahhelere ise  0,50 Krş olarak fiyatlandırılmıştır.

Su Satışlarımızda kademesiz olarak Büyükşehir Belediyeleri İçerisinde En ucuzu olmasına rağmen Diğer Su kanal idareleri 2.Kademeye ayrıca % 30 Oranında kademe farkı’da uygulamaktadır.

2016 yılından bu güne kadar zam yapılmayan su tarifeleri içinde, Sadece Konutlarda tüketilen sulara meclis kararı gereğince artış ön görülmüştür ancak İlimizde meydana gelen deprem ve akabinde başlayan Covid- 19 Salgını sebebiyle Büyükşehir belediye Başkanımızın talimatları doğrultusunda 6 ay süre ile artış ertelenmiştir.

Abonelerimize hizmet verebilmek amacıyla tek gelir kaynağı olan su satışlarımız ile mümkün olabilmektedir. Bu kadar ucuz bir bedelle yapılan satışların halen şov malzemesi olarak yapılması doğru bir yaklaşım değildir. Ön görülmüş olan artış 2019 yılında yapılan indirime denk gelmektedir, sadece konutlar için ön görülen bu artış medyada abartıldığı gibi vatandaşlarımızın bütçesini etkileyen artış değildir. Bizim tüm hedefimiz abonelerimize Türkiye’nin en kaliteli ve en ucuz suyunu sunabilmektir.

Tüm abonelerimizin hak ve menfaatlerine Büyükşehir Belediye Başkanımız tarafından daha çok sahip çıkmaktadır.

Kamuoyuna saygılarımızla duyurulur

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER