banner53

Arslantepe'de 24 Mezar İle 6 Ev Kalıntısı Bulundu

UNESCO Kültür Mirası Kalıcı listesi’nde yer alan Malatya Arslantepe Höyüğü’ndeki kazılarda, 24 mezar ile MÖ 3600-3700 öncesinden kaldığı tahmin edilen 6 ev kalıntısı bulundu.

Arslantepe'de 24 Mezar İle 6 Ev Kalıntısı Bulundu

Vali Baruş Arslantepe Yeni Kazı Alanında İncelemelerde Bulundu

Vali Aydın Baruş Arslantepe Höyüğü’nü ziyaret ederek yapılan kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.

26 Temmuz’da UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne alınan Arslantepe’deki kazıların başlaması üzerine Ören Yerini ziyaret eden Vali Baruş, kazı çalışmaları ile yakinen ilgilendi. Burada Prof. Dr. MarcellaFrangipane, Doç. Dr. FrancescaBalossiRestelli, Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman ve diğer kazı ile ilgilenen ekiple görüşen Vali Aydın Baruş kazı çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

Prof. Dr. MarcellaFrangipane ve Doç. Dr. FrancescaBalossiRestelli; 10 Ağustos’ta çalışmalara başladıklarını, şu ana kadar yapılan çalışmalarda 24 mezar ile MÖ 3600-3700 öncesinden kaldığı tahmin edilen 6 (altı) ev kalıntısı bulduklarını söylediler. Geç Kalkolitik’ten Geç Hitit Dönemi’ne kadar geçen tarihsel sürece ait buluntulara rastladıklarını veyeni kazı alanının Arslantepe Sarayından çok daha önce yapıldığını ve burada elit kesimin yaşamış olduğuna dair emareler bulduklarını ifade ettiler. Bulunan evlerdeki yapı, fırın ve seramiklerin karbon analizleri neticesinde milattan önce 3600-3700 yıllarına ait olduğunu düşündüklerini belirttiler.

Vali Aydın Baruş; MarcellaFrangipane, FrancescaBalossiRestelli ve diğer tüm kazı heyetine Arslantepe Höyüğünün UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesi’ne alınmasındaki büyük emekleri ve uğraşları için teşekkür etti. Kazı alanının üstünün kapatılmasın sağlayacak olan çatı projesinin en kısa sürede tamamlanması için gerekli iş ve işlemlerin hızlandırılması için ilgili yerlerle iletişime geçeceğini söyledi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER