Yeşilyurtlu Muhtarlardan Kiraz’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Yeşilyurt ilçesine bağlı mahalle muhtarları, Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’a ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulundu. 

Yeşilyurtlu Muhtarlardan Kiraz’a ‘hayırlı olsun’ ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, insan sağlığının her şeyden önemli olduğunu ifade ederek, “Dünya bir pandemi sürecinden geçiyor. Maalesef geldiğimiz noktada sıkıntıların büyüdüğünü görüyoruz. Açıklanan rakamlar var bu rakamlara kimse inanmıyor. Böyle olunca iş başka bir noktaya doğru gidiyor. Hastaneler yetersiz. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bazen test yaptırmak için yola kadar kuyruk oluyor. Hastanenin yoğunluğundan dolayı yoğun bakımlarında ve servislerde birkaç kişi aynı sedyede yatırılıyor” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, ziyarette yaptığı konuşmada, kendilerini ziyaret eden muhtarlara teşekkür etti. 

“Biz, her zaman bütün muhtarlarımızla onur ve gurur duyuyoruz” diyen Kiraz, “Bu dönemde çok ayrı bir iş yapıyorsunuz. Özellikle pandemi sürecinde mahallelerinde önemli bir mücadele veriyorsunuz. Birçok muhtarımız pozitif hastayla teması dolayısıyla şuan da tedavi görüyorlar. Onlara acil şifalar diyoruz. Zaman zaman bütün muhtarlarımızı arayarak muhtarlarımıza hastalık dönemlerini nasıl geçirdikleri konusunda, bir istekleri var mı diye soruyoruz, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Sizlerde tüm bu olumsuzluklar göğüsleyerek önemli bir görev ve sorumluluk üstleniyorsunuz. Bu dönemde yaptığınız görev her zamankinden daha kutsal çünkü insan sağlığı her şeyden önemli bu anlamada muhtarlarımız büyük bir sorumlulukla hareket ediyorlar” ifadelerini kullandı.

Kiraz, pandemi sürecinde hastanelerin faaliyette olması ve sağlık çalışanlarının uygun halde çalışıyor olmasının önemli olduğuna dikkat çekti.

Hastanelerin pandemi sürecinde yetersiz kaldığını ifadeden Kiraz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Pandeminin başından beri Sağlık İl Müdürlüğü önemli çalışmalar yapıyor, kendilerine teşekkür ediyoruz. Zaman zaman bizleri bilgilendiriyorlar. Maalesef geldiğimiz noktada sıkıntıların büyüdüğünü görüyoruz. Açıklanan rakamlar var bu rakamlara kimse inanmıyor. Böyle olunca iş başka bir noktaya doğru gidiyor. Vatandaşlardan önlemler, tedbirler vs. konusunda şikâyetler geliyor. Çoğu vatandaşımız hasta durumda hastaneye ilaçlarını almaya gidiyor, test sonucunu almaya gidiyor, toplu taşıma araçlarına ya da taksilere biniyor, görüyoruz. Birçok hasta vatandaş hastanede tedavi edilmesi gerekirken evlerde tedavi ediliyor. Yeşilyurt ilçesinde yakın zamana kadar hizmet veren SSK hastanesi geçen günlerde yıkıldı. Yeşilyurt belediye binası yapılması için yıkılmış gözüküyor. Belediye binasının aciliyetinin olduğunu düşünmüyorum. Şuanda en önemli şey insan sağlığı ve insanın bu virüs belasından kurtulması. Bunun için hastanelerin seferber edilmesi lazım. Diğer yer de Askeri Hastane. Orası da boş bekliyor. Hastaneler yetersiz. Eğitim ve Araştırma Hastanesinde bazen test yaptırmak için yola kadar kuyruk oluyor. Hastanenin yoğunluğundan dolayı yoğun bakımlarında ve servislerde birkaç kişi aynı sedyede yatırılıyor. Eski Beydağı Kampüsü Fizik Tedavi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi pandeminin yoğun olduğu dönemde yıkılıyor. Askeri hastane boş bekletiliyor. Bu hastanelerin faaliyette olması ve sağlık çalışanlarının uygun halde çalışıyor olması gerekiyordu. Binalar her zaman yapılır ama bu dönemde önemli olan sağlıktır.”

Kiraz, muhtarların bu süreçte önemli bir görev üstlendiklerini belirterek, “Bu dönemde size bir görev verildi. İmamlar, öğretmenler ile birlikte bir görev üstlendiniz çünkü bir seferberlik var. Dolayısıyla bu seferberlik anında bir taraftan hastane yıkıyorsun, diğer taraftan muhtarı, imamı, öğretmeni bu işlerden anlamayan insanları ilaç takibinden tutunda, bütün hastalık sürecini takip etmesi için görevlendiriyorsun. Bir seferberlik varsa tabii ki görevlendirebilirsin. Bizde seçilmiş insanlar olarak her türlü fedakârlığı yapmak için hazırız. Devlette, sorumlu kişilerde, bizi yönetenlerde bu sorumluluğu üstlenmesi gerekir” diye konuştu. 

Yeşilyurt muhtarları adına konuşma yapan Seyran Mahalle Muhtarı Zihni Dönmez ise “Muhtarlarımız ile birlikte tekrardan il başkanlığına seçilen Enver Kiraz’a ve yönetim kuruluna hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Pandemiden dolayı ziyaretimizi bugün yapabildik. Başkanımızın tekrardan il başkanı seçilmesinden dolayı kendilerini kutluyoruz. Bu arada, milletvekilimiz Veli Ağbaba bel fıtığından dolayı küçük bir operasyon geçirmiş kendilerine geçmiş olsun dileklerimizi göndererek acil şifalar diliyoruz. CHP olarak vekilimiz olsun, il başkanımız olsun sürekli muhtarlarımızı ararlar hallerini hatırlarını sorarlar. Bir sıkıntımız olduğu zaman aradığımızda telefonlarımıza hemen bakarlar ya da bize hemen dönüş yaparlar. Bu durumu çoğu vekillerden, il başkanlarından göremiyoruz. Bu duyarlılığından dolayı bütün muhtarlarımız adına il başkanımıza teşekkür eder, görevlerinde başarılar dileriz” dedi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER