Çalık, CHP'yi HDP'nin Trenine Bindirdi

Çalık: “Malatya’da kooperatifler aracılığıyla 3 bin 275 esnafa 158,7 milyon lira faizsiz kredi verildi.”

Çalık, CHP'yi HDP'nin Trenine Bindirdi

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerimiz kanalıyla 24 Ocak’tan itibaren Malatya’daki 3 bin 275 esnafa 158 milyon 700 bin lira tutarında 50 bin liralık faizsiz kredi verildi.” dedi.

Milletvekili Çalık, beraberinde AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, AK Parti Yeşilyurt İlçe Başkanı Muhammet Yalçınkaya ve Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ile Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Şevket Keskin, Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren’i ziyaret ederek, esnaflarla bir araya geldi. 

Ziyarette konuşan Çalık, 2020’nin herkes için çok zorlu bir yıl olduğunu ve ekonomik darbe girişimleriyle mücadele ettiklerini belirtti. Milletvekili Çalık, Malatya ve Elazığ’ın 24 Ocak’ta büyük bir afet yaşadığını anımsatarak, “Malatya’mız depremi yaşadığında devletin, milletin emrinde olduğunu çok net hissettik. Milletvekili arkadaşlarımız, valimiz, il başkanımız ve belediye başkanlarımızla hep birlikte depremin olduğu yerdeydik. En önemlisi kısa süre içerisinde İçişleri, Sağlık ve Çevre ve Şehircilik Bakanımız oradaydı. Ve en önemlisi Cumhurbaşkanımız 24 saat geçmeden milletinin yanındaydı” diye konuştu. 

“Esnafımızın emrinde olmaya devam ediyoruz”

2002 öncesi Türkiye’de yaşanan afetlerde bir hafta devletin o bölgelere gidemediğini ifade eden Çalık, “Kocaeli depreminde yaşadığımız hadiseyi hatırlayın. TRT muhabiri, ‘Ben oraya gittiğimde devletin maalesef orada olmadığını gördüm’ diyor. Öyle bir Türkiye’den bugün Allah’a hamdolsun anında soruna müdahale eden, vatandaşının yanında yer alan bir liderin var olduğu ülkede yaşıyoruz. Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte bizlerde bu sürece tanıklık ediyoruz. AK Parti mensupları olarak sizlerin, Malatya’nın, Türkiye’nin ve esnafımızın emrinde olmaya devam ediyoruz. 24 Ocak’ta yaşadığımız depremin yaralarını sarmak üzere hepimiz çaba sarf ettik. Deprem sonrası alanı karış karış dolaştık ve eksiksiz, hızlı ve etkin bir çözüm üretmek için gayret gösterdik” dedi.

“Sağlık çalışanı sayımız 1 milyonu geçti”

Çalık, depremin yaralarını sararken, dünyanın tasavvur edemeyeceği pandemi süreciyle karşı karşıya kaldıklarını belirterek, şunları söyledi: “Tüm dünyanın pandemiyi öğrendiği bir sürece tanıklık ettik. Bütün dünyada sağlık hizmetleri sıfırken, maskeleri parayla satarken bırakın ücretsiz muayeneyi devasa rakamlarla hizmet götürürken Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde inanılmaz bir başarı sergiledi. Bunun en önemli sebebi sağlık altyapımızdı. Hastanelerimizi çok ciddi manada güçlendirdik. Malatya’mızda Turgut Özal Tıp Merkezimiz, Eğitim ve Araştırma Hastanemiz, Onkoloji Hastanemiz, Karaciğer Nakil Enstitümüz ve ilçe hastanelerimizle sağlık sisteminin altyapısını inanılmaz güçlendirdik. Sağlık sisteminde dünyada parmakla gösterilen bir ülke haline geldik. Fiziki şartları iyileştirirken, sağlık çalışanı sayımızı bir milyon 100 bine çıkarttık.”

“Biz sağlıkta çok önemli reform yaptık”

Milletvekili Çalık, Türkiye’nin 2002’den sonra sağlık sisteminde büyük bir değişim ve dönüşüm yaşadığını kaydetti. 2002 öncesi Türkiye’deki sağlık sistemine dikkat çeken Çalık, “Hasta olurdunuz, hastaneye gider ama muayene olamazdınız. Muayene olurdunuz, ilacınızı alamazdınız. Cenazenin rehin bırakıldığı bir sistem vardı. O dönemde Türkiye’deki sosyal güvenlik sistemi yüzde 68’di. 40 milyon nüfusun sadece yüzde 68’i sigortalıydı, geri kalan devletin umurunda değildi. Recep Tayyip Erdoğan diye bir lider geldi ve sosyal devletin ne demek olduğunu bütün dünyaya gösterdi. Şuanda Türkiye’deki 83 milyon vatandaşımızın tamamı sosyal güvenlik kapsamında yer alıyor. 2002’den önce pandemi süreci yaşansaydı, en alt gelir grubundaki 10 milyon vatandaşımız hastaneye gittiğinde kapıdan içeriye giremeyecekti, girse parasını ödeyemeyecekti, parasını ödeyip sağlığına kavuşsa çıkamayacaktı. CHP Genel Başkanı’nın SSK Genel Müdürlüğü yaptığı dönemini hatırlayın. Soruyorlar, ‘Hastaneler dolu bu sistemi nasıl düzelteceğiz? ‘İşçilerin ve fabrikaların yoğun olduğu yerlere hastane yapmayacaksınız’ diyor. Biz, hem sağlık hem de sosyal güvenlikte çok önemli bir reform yaptık. Dar gelirli vatandaşlarımızın primlerini de biz ödedik” dedi. 

“Malatya’da kooperatiflerimiz aracılığıyla 34 milyon 227 bin lira hazine destekli esnafımıza kredi verdik”

24 Ocak’ta meydana gelen deprem sonrası birçok tedbirin alındığına dikkat çeken Çalık, sürecin ardından Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile görüştüklerini ve Malatya’ya davet ettiklerini anımsattı. Milletvekili Çalık, esnafa destek olmak için Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile bir araya geldiklerini kaydederek, “Hem esnafımızın o dönemde yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesini sağladık hem de onlara can suyu destekler verdik. Sıfır faizli kredi isteği vardı. Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan ve Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak’a canı gönülden teşekkür ediyorum. Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, hem deprem hem de pandemi döneminde biz ne istediysek verdi. Bu kadar ekonomik darbeler yapılmak istenirken, bu kadar üzerimize gelinirken, değerlendirme kuruluşlarının yaptıkları açıklamaları görürken, Malatya ve Türkiye olarak Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak bizlere büyük destekler verdi. Bakanımız, Halk Bankası Genel Müdürü ile geldiğinde, ‘Malatya ne istiyorsa vereceğiz’ dedi. Deprem döneminde esnafımıza istediğimiz sıfır faizli 50 bin liralık kredinin onayını aldık. 3 bin 275 esnafa 158 milyon 700 bin lira, 50 bin liralık faizsiz kredi Malatya’daki kooperatiflerimiz aracılığıyla verdik. Yine kooperatiflerimiz aracılığıyla ilimizde 599 kişiye 34 milyon 227 bin lira yüzde 4,5 hazine destekli kredi verdik. Aynı zamanda Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’tan KOSGEB desteğini istedik. Sıfır faizli 100 bin lira destek verildi. Bütün milletvekili arkadaşlarımızla yekvücut olup, taleplerimizi bakanlarımıza ilettik. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank talimat verdi ve KOSGEB Malatya’da 2 bine yakın vatandaşımıza 100 bin TL’lik sıfır faizli destek verdi. Bunun yanında Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak, Kredi Garanti Fonu’ndan bir milyon 200 bin liralık destek kredilerini esnafla buluşturdu” diye konuştu. 

“Halk Bankası ‘Paraf Esnaf Kart’ sayısı 539 bini geçti”

Türkiye’deki esnaf sayısının Ağustos ayı itibariyle bir milyon 953 bin 120 olduğunu kaydeden Çalık, bu esnafın işyeri sayısının 2 milyon 103 bin olduğunu belirtti. Çalık, Türkiye genelinde 329 bin 644 kadın esnafın olduğuna dikkat çekerek, esnaf ve sanatkârlar başta olmak üzere tüm çalışma hayatına nefes aldıran ve 26 Mart’ta başlayan kısa çalışma ödeneğinin 31 Ekim’e kadar uzatıldığını kaydetti. Çalık, Türkiye genelinde esnafı koronavirüs salgının olumsuz ekonomik etkilerinden korumak amacıyla Halk Bankasının verdiği işletme kredisinden 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle 716 bin 928 esnafın yararlandığını ve toplamda 17 milyar 763 milyon lira tutarında kredi kullandırıldını söyledi. Çalık, “Bununla birlikte, esnaf ve sanatkârlara tahsis edilen Halk Bankası Paraf Esnaf Kart adedi 31 Ağustos 2020 tarihi itibariyle 539 bin 152’ye ulaşmış, bu kapsamda 10 milyar 214 milyon lira tutarında limit tahsis edilmiştir” ifadelerini kullandı.

“Malatya’da 74 bin kişiye sosyal destek verdik”

Türkiye’de Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifleri aracılığıyla işletme, usta girişimcilik, yatırım, 25 bin liralık pandemi kredisinin esnafla buluşturulduğunu ifade eden Çalık, şunları söyledi: “Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatiflerimiz kanalıyla yaklaşık 1,1 milyon esnafımıza sağlanan kredi, Türkiye genelinde bu sene 9 ayda 35 milyara ulaştı. 2002 Türkiye’sinde TESKOMB’un esnafımıza kullandırdığı kredi sadece 153 milyondu. Geçen sene TESKOMB aracılığıyla esnafımızın kullandığı kredi 65 milyar. Çok daha önemlisi ve güzel olan ise bankalarla esnafımız takibe düşmüyor. Takibe düşmeyen esnafımız, güçlenerek çalışma hayatını devam ettiriyor. Pandemi döneminde Malatya’da kısa çalışma ödeneğinden 28 bin kişi, nakdi ücret desteğinden 14 bin kişi, işsizlik ödeneğinden 4 bin 800 yararlandı. Malatya’da toplamda kısa çalışma, nakdi ücret ve işsizlik ödeneğinden 48 bin 600 kişi yararlanıyor ve yaklaşık 160 milyon civarında bir para ediyor. Malatya Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi çerçevesinde de sosyal desteklerimizi birinci, ikinci ve üçüncü faz olarak verdik ve ilimizde 74 bin kişiye bu desteği sağladık. En alt gelir grubundaki vatandaşlarımızın evlerine biner lira girmesine vesile olduk. Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi’ne depremden sonra 50 bin lira faizsiz kredileri kullandırdık. 24 Ocak’tan önce bine yakın esnaf kredi kullanmıştı, borçlarını öteledik, faizlerini erteledik. Halkbank tarafından Malatya’da 24 Ocak depremi sonrası esnafa verilen kredinin miktarı 420 milyon liraya ulaştı.”

“CHP, HDP trenine vagon olmuş” 

Öznur Çalık, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nu HDP'ye 'Kobani' desteği vermesi üzerinden eleştirdi. Çalık, “Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar'ı arayarak dayanışma mesajı veriyor, yanında olduklarını söylüyor. Peki Kılıçdaroğlu bu görüşmesiyle, PKK/KCK terör örgütünün yöneticileri ve HDP’li isimlerin çağrısıyla halkın sokağa çıkıp terör eylemleri gerçekleştirmelerini onayladığının farkında mı?” dedi.

“HDP Kandilin uydusu olmuş”

Çalık, “Kemal Kılıçdaroğlu’nun 6-8 Ekim olaylarında yollara barikat kuranlara, uzun namlulu silah, molotof kokteyli havai fişek, taş ve sopa kullanmak suretiyle kamu binalarına, kamu araçlarına, vatandaşların ikametlerine, iş yerlerine ve araçlarına zarar verenlere destek vermesine şaşırmamak gerekir. Kılıçdaroğlu terör örgütü üyeliğinden hüküm giyen ve vekillikleri düşen HDP’lilere de destek vermişti. Aslında CHP, HDP trenine vagon olmuş; HDP de Kandilin uydusu olmuş. Millet terör örgütüne destek verenlerle yola gidilemeyeceğini gördüğü için o trenden iniyor.” ifadelerini kullandı.

“Kahvehane işletse onu da batırır”

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun kahvecilerin sorunlarına ilişkin, “her oyunda yeni iskambil kağıdı açalım” sözlerini değerlendiren Çalık, “Genel Müdürlüğü döneminde SSK’yı nasıl batırdı sanıyorsunuz? İyi ki kahvehane işletmiyor yoksa onu da batırır.” dedi.

“Milletvekilimiz Çalık’ın her zaman desteğini gördük”

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği (ESOB) Başkanı Şevket Keskin, 50 bin liralık faizsiz kredi noktasında AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın büyük desteğini gördüklerini ifade etti. Keskin, milletvekili Çalık’ın 50 bin liralık krediyi esnaf ve sanatkâr camiasına almak için görüşmelerde bulunduğunu kaydederek, esnafa büyük bir destek verdiğini söyledi. Keskin, ziyarette ayrıca milletvekili Çalık’a esnafın sorunlarını da iletti.

“Kayısının TMO tarafından alınmasından dolayı Öznur Çalık’a teşekkür ediyorum”

Malatya Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi (ESKKK) Başkanı Ali Evren ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın direktifleri, AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın çalışmalarıyla kayısının Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınmasının önemli olduğunu, 53,5 kilometre uzunluğundaki Kuzey Çevreyolunun bazı kesimlerinin acele kamulaştırma kararının alınmasından dolayı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Evren, Malatya Merkez kooperatifi olarak 88 milyon 242 bin lira esnafa kredi verdiklerini sözlerine ekledi.

“Bizler mutluluk ve sevinç içerisindeyiz”

Malatya Ticaret Borsası (MTB) Başkanı Ramazan Özcan da bir hayalin gerçek olduğunu ifade ederek, “30 yıldır konuşuyorduk, bir hayal gerçek oldu. Bugün 50 bin ailenin hayatını idame ettirdiği ve 800 bin nüfusun direkt ve dolaylı, özellikle esnaf camiasının direkt etkilendiği kayısının bu noktaya gelmesinden dolayı mutluluk ve sevinç içerisindeyiz” diye konuştu. 

“İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşüldü”

AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ise Malatya’nın üst üste güzel gelişmeler yaşadığını belirterek, “Pandemi süreci olmasaydı çok daha güzel ve sevinçle geçireceğimiz bir dönemdi. Malatya olarak birçok müjdeyi beraber yaşadık” dedi.
Toplantıda Milletvekili Çalık, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak esnafın sorunlarını aktardı, esnaflar ise Çalık’ı uzun süre alkışladı.

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2020, 19:51
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER