Yazar Hayati İnanç, Yeşilyurt Konaklarını Gezdi

Malatya'ya gelen Şair ve Yazar Hayati İnanç, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar'ın daveti üzerine Tarihi Yeşilyurt Konaklarını gezdi.

Yazar Hayati İnanç, Yeşilyurt Konaklarını Gezdi

TGRT Televizyonunda yayımlanan ‘Seyyah-ı Fakir’ isimli belgesel programı için Malatya’ya gelen Şair ve Yazar Hayati İnanç, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’ın daveti üzerine Tarihi Yeşilyurt Konaklarındaki yatırımları inceleyip, yöresel lezzetlerin tanıtımı için başlatılan hizmetler ve sosyal yardımlaşma faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

“HAYATİ İNANÇ HOCAMIZI VE TGRT EKİBİNİ MİSAFİR ETMEKTEN MUTLU OLDUK”

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Şair ve Yazar Hayati İnanç’ı Yeşilyurt’ta misafir etmekten mutlu olduklarını ifade ederken, “TGRT Televizyonunda yayımlanan ‘Seyyah-ı Fakir’ isimli belgesel programı için Malatya’ya gelen Şair ve Yazar Hayati İnanç hocamızı Yeşilyurt İlçemizde misafir etmekten çok mutlu olduk. Hayati İnanç’ın yanı sıra TGRT Haber Kurumsal İletişim Müdürü Sait İnanç ile TGRT Belgesel "Seyyah-ı Fakir" yapımcısı Raşit Ağzıkara'ya da teşekkürlerimi sunuyorum. Hayati İnanç Hocamızı Gedik Sosyal Tesislerinde misafir edip, bölgemize özgü 44 çeşit kahvaltımızdan ikram ettik. Gedik Kültür Merkezimiz başta olmak üzere Tarihi Yeşilyurt Konaklarımız, Emanet Çarşımız ve Doğal Ürünler Pazarımızda misafir ettiğimiz Hayati Hocamıza, hemşerilerimize sunduğumuz hizmetler hakkında bilgiler paylaştık. Güzel ve verimli bir inceleme gezisi oldu.” diye konuştu.

ŞAİR-YAZAR İNANÇ, GEDİK KÜLTÜR MERKEZİ İLE TARİHİ YEŞİLYURT KONAKLARINI GEZDİ

Gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sunan Şair ve Yazar Hayati İnanç daha sonra Yeşilyurt Belediyesi Gedik Sosyal Tesislerindeki kahvaltı programına katılırken, ardından Çoban Müzesi, Cezaevi Müzesi, El Sanatları Galerisi, Konferans ve Sergi Salonu ile Milet Kıraathanesinin bulunduğu Gedik Kültür Merkezini ziyaret ederek, kültürel faaliyetler hakkında bilgiler aldı.

Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Nogay’ın eşliğinde Hıroğlu Mahallesinde bulunan Lezzet Caddesindeki Tarihi Yeşilyurt Konaklarını ziyaret eden Şair ve Yazar Hayati İnanç, Butik Otel, 44 Yıl Hatır Kahve Konağı, Lokanta ve Kent Belleği Müzesini ziyaret ederek, bölgenin tarihi, kültürü, doğal zenginlikleri ve yöresel lezzetlerinin turizme kazandırılması noktasındaki çalışmaları yerinde inceledi.

BAŞKAN ÇINAR, YÖRESEL ÜRÜNLERİN TANITIMI VE SOSYAL YARDIMLAR HAKKINDA BİLGİLER PAYLAŞTI

Yöresel lezzetlerin yanı sıra 44 Yıl Hatır Kahve Konağında kayısı çekirdeğinden yapılan özel kahvenin de tadına bakan Şair ve Yazar Hayati İnanç, anı defterine düşüncelerini yazdıktan sonra Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ile birlikte Emanet Çarşısı-Doğal Ürünler Pazarını gezip, sosyal yardımlar ve yöresel ürünlerin satış ve tanıtımına yönelik bilgiler aldı.

“HİZMETLERİ ETKİLEYİCİ BULDUM, TEBRİK EDİYORUM”

Yeşilyurt Belediyesinin hizmetlerinden etkilendiğini söyleyen Şair ve Yazar Hayati İnanç, “ Kadim değerleri korumak hususunda Yeşilyurt’ta, Belediye Başkanlığında keskin bir irade ve kararlılık gördüm ve bunu takdirle karşıladım. Çünkü dünya küreselleşirken ne kadar güzellik varsa sırayla kaybediyoruz diye hüzenleniyoruz. Hayat tarzı, giyilenler, yiyecekler, mimari yapılanma, şehirleşme itibariyle klasik değerlerin korunması üzerinde burada bir ısrar var, tebrik ediyorum. Hatta fazlası da var. Emanet Çarşısı diye anılan bir hizmet var, çok etkileyici buldum, hâyır hizmet yapmak isteyenler ayni veya nakdi yardımda bulunduklarını ve muhtaç ailelere incitmeden, onurları zedelenmeden ulaştırıldığını, bunun kayıt altına alındığını, yerinde gördüm, çok güzel bir hizmet. Dünya’yı kurtaracaksa iyilik kurtaracaktır. Böyle güzel örnekleri takdir etmemiz, yaygınlaştırmamız, örnek göstermemiz gerekiyor. Malatya’nın bütününde gördüm bu güzellikleri ama bilakis Yeşilyurt’ta, Emanet Çarşısında çok etkileyici, ders verici uygulamalar gördüm.Cenab-ı Allah nazardan saklasın.” şeklinde konuştu.

“YEŞİLYURT’TA DEĞERLERE SAHİP ÇIKAN BİR ANLAYIŞ GÖRDÜK, MUTLU OLDUK”

Ziyarete katılan Radyo Programcısı Talha Bora Öge ise, “ Değerlere sahip çıkan bir yerle karşılaştık ve bu çok değerli ve kıymetlidir. Bizi ayakta tutacak olan şey budur.Bu değerlerin başında yoksulu, yetimi gözetmek geliyor. Belediye Başkanımızla gezerken Yaptıkları hâyır işlerinin başka birçok meselede önlerini açtığından bahsetti, bunu kendime şiar edineceğim, edinmeye gayret edeceğim. İnsanoğlu eksikli, kusurlu, aciz ama bu tüm bu acizliğine rağmen acizlere kol kanat gerdiği ölçüde elinden geldiğince ve tamamen Allah rızasıyla, Rabbim kudretiyle o kulun yardımcısı olur, bu yardımı görüyoruz, bizimle ilgi ve alakada çok değerli.Bizi burada çok güzel ağırladılar, ağırlamaktan kastım güler yüz ve muhabbettir.Başkanımızın tevazusu ve yakınlığı bizim için çok kıymetlidir.” dedi.

BAŞKAN ÇINAR, ‘SEYYAH-I FAKİR’ İSİMLİ BELGESEL PROGRAMININ KONUĞU OLDU

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar ziyaretin sonunda TGRT Televizyonunda yayımlanan ‘Seyyah-ı Fakir’ isimli belgesel programında Yeşilyurt’ta hayata geçen yatırımlar ve devam eden projeler hakkında açıklamalarda bulundu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER