Kuru Kayısı Fiyatlar pazartesi Belli Oluyor

AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Özcan’ı, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) Pazartesi günü ilk kuru kayısı alımına başlayacak olması dolayısıyla ziyaret etti.

Kuru Kayısı Fiyatlar pazartesi Belli Oluyor

Ziyarette konuşan Özcan, TMO’nun kuru kayısı alımının bir hayalin gerçekleşmesi olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanımızın hafızalarımızda böyle bir sözü vardı. Kuru kayısı da son 20 yıldır her zaman dile getirdiğimiz istikrarsız piyasaların ortada kalkması kuru kayısının ihracat değerinin ülke ekonomisine ve Malatya’mızın her fırsatta daha yüksek olması konusunda gayretler gösteriyorduk. Lisanslı depoculuğun hayata geçirilmesi Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kuru kayısıda piyasaya müdahale kararı bu şehir için çok önemli bir karardı. Özellikle şahsınızın konuyu baştan sonuna kadar takip etmesi her fırsatta bizimle sürekli irtibat halinde olmanızdan dolayı bütün üreticilerimiz, ihracatçılarımız ve üyelerimiz adına sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

“KAYISI BU ŞEHRİN KADERİDİR”

Kuru kayısı alımının Malatya’nın son yıllarda en önemli başarılarından bir tanesi olduğunun altını çizen Özcan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın başkanlığında bu şehre çok önemli hizmetler yaptınız. Özellikle bu son yaptığınız hizmet Malatya açısından çok daha önem arz ettiğini düşünüyorum. Kayısı bu şehrin kaderi, bu şehrin her şeyi, pazartesi günü Tarım ve Orman Bakanımızın ve TOBB Başkanımızın da video konferans ile katılacağı bir program yapacağız. Burada artık kuru kayısı alımı ile ilgili fiyatlar belirlenecek. Başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere Tarım ve Orman Bakanımıza, Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, valimize, zatıalinize, milletvekillerimize ve Fırat Kalkınma Ajansı Genel Sekreterimize teşekkür ediyorum.”

“KAYISI İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR”

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, bugünkü ziyaretlerinin en önemli sebebinin Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin kendilerine vermiş olduğu müjdeyi Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan ve yönetim kurulu üyeleri ile paylaşmak olduğunu vurguladı. Çalık, Malatya için tarihi bir gün olduğunu dile getirerek, “Bundan çok büyük mutluluk duyuyorum. Toprak Mahsulleri Ofisi kayısının fiyatını belirlemesi Malatya ekonomisinin can damarı olan kayısı için hayati öneme sahipti. Bazen kayısının 5 ve 10 TL’ye düştüğü anları gördük. Kayısı üreticimizin bu konuda yaşadığı sıkıntıyı bizde canlı bir şekilde yaşadık. Kayısı ile ilgili birçok yatırımımızı Malatya’ya kazandırmışken, TARSİM, mazot, gübre desteklerini vermişken, kükürt tesisini Malatya’mıza inşa etmişken, lisanslı kuru kayısı deposunu Malatya’ya kurmuşken, model kayısı fabrikasını kurma hazırlığı sürerken bizim taçlandırmamız gereken bir konu vardı. Oda Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) kayısı alım kararıydı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE EKONOMİSİNE CİDDİ KATKI SUNACAK”

Meslek örgütlerinin sorunlarını kendilerine ilettiklerinde o sorunlara sahip çıktıklarını kaydeden Çalık, “Ticaret Borsa Başkanımız Ramazan Özcan’a bu vesile ile teşekkür ediyorum. İlk andan itibaren Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alımı ile ilgili yaşanan süreci ve sıkıntıyı paylaştığında Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli ile konuyu görüştüğümüzde sonrasındaki takiplerimizde borsa başkanımızın bizi bilgilendirmesi ve her alanını adım adım takip etmesini çok kıymetli buluyorum. Biz tüm meslek ve sivil toplum örgütlerimizle Malatya’mızın ve Türkiye’mizin ihtiyaçlarını birlikte konuşuyoruz. Demokrasinin en güzelini beraberce yaşıyoruz. Onlar ihtiyaçlarını belirliyor ve taleplerini getiriyorlar bizde takip ediyoruz. Malatya’nın kaderini değiştirecek Toprak Mahsulleri Ofisi’nin kayısı alım kararı hem bizim hem Malatya hem de üreticilerimiz için çok kıymetliydi. Pazartesi günü ticaret borsasında kayısının fiyatı belirlenecek. Bu Malatya’nın ihracat rakamlarının yükselmesine aynı zamanda Türkiye ekonomisine de ciddi anlamda katkı sunacaktır. İşçimizin, üreticimizin ve Malatyalımızın hakkı boşa gitmemiş olacak. Tarım ve Orman Bakanımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Bu kararın onaylanmasına vesile olan ve talimatını veren Cumhurbaşkanımız Malatya için ne zaman ne istedik ise hiç geri çevirmedi. Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyorum” diye konuştu.

“İLK HEDEFİMİZ MALATYA’NIN İHRACATINI 500 MİLYON DOLARAK ÇIKARMAK”

Çalık, Malatya’da bütün kesimlerin kayısı alımı kararından mutlu olacaklarını ifade ederek, “İlk hedefimiz Malatya’nın ihracatını 500 milyon dolarlara çıkarmak. 2023 için hedef koymamız lazım. Sanayimizle ve kayısımızla birlikte Malatya ekonomisini güçlendirerek 1 milyar dolarlara inşallah ihracat hedeflerimizi koyarak gerçekleştiririz” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER