banner53

Veli Ağbaba'dan Deprem araştırma komisyonu açıklaması

Deprem araştırma komisyonunun AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesini sert sözlerle eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,”Depremle ilgili araştırma komisyonu kurulmayacaksa hangi konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulur merak ediyorum. G

Veli Ağbaba'dan Deprem araştırma komisyonu açıklaması

Deprem araştırma komisyonunun AKP ve MHP oylarıyla reddedilmesini sert sözlerle eleştiren CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba,”Depremle ilgili araştırma komisyonu kurulmayacaksa hangi konuyla ilgili araştırma komisyonu kurulur merak ediyorum. Geçmişte doping araştırma komisyonu,aromatik bitkileri araştırma komisyonu, teknolojik bağımlılığını araştırma komisyonu kurulmuş ama depremle ilgili araştırma komisyonu kurulmamış. 41 Yurttaşımız hayatını kaybetmiş. Binlerce bina yıkılmayla karşı karşıya, sadece Elazığ ve Malatya için değil tüm Türkiye’nin acı gerçeği deprem ile ilgili bir araştırma komisyonu kurulması gerekiyor. Dün AKP ve MHP Milletvekilleri -hangi gerekçeyle olduğunu bilemiyoruz- deprem araştırma komisyonu kurulmasına karşı çıktılar. Maalesef hükümet ve siyasi anlayış depremden sonra yapılacaklarla ilgili açıklamalar yapıyor. Komisyonun amacı deprem olmadan önlem alınması. TBMM ciddiyetine yakışmayan bir karar çıktı.Araştırma komisyonu kurulmasına neden karşısınız? Acaba deprem vergileriyle ilgili açığınız mı ortaya çıkar? Yaptığınız imar yanlışları mı ortaya çıkar? Korkunuz neden? Red oyu veren milletvekillerine soruyorum” dedi.

“DOĞANYOL’DA GELİNİ VE TORUNUNU KAYBEDEN YAŞLI TEYZE DUYSUN”

“Elazığlılar, Malatyalılar tüm Türkiye duysun” diyerek konuşmasını sürdüren Ağbaba, “Doğanyol’da gelini ve torununu kaybeden yaşlı teyze duysun.AKP ve MHP’nin oylarıyla deprem araştırma önergesi reddedildi.Bu kadar hayati bir konuda komisyonun kurulmaması ciddiyetsiz bir karardır. Sonuçta o kurulan komisyon da herkes milletvekili sayısına göre üye verecek, yine çoğunluk AKP ve MHP’de olacak. Ama komisyon reddedildi. Üstelik de alkışlarla kutlayarak reddettiler. Bir zafer kazanmış gibi AKP ve MHP Milletvekilleri alkışladılar. Bunu buradan Türkiye’deki her yurttaşımıza duyuruyoruz. Bugün tekrar önerge vereceğiz. Haftaya tekrar önerge vereceğiz. Araştırma komisyonu kurulmalıdır ki bir daha enkaz altında ağıt yakan insanlarımız olmasın” ifadelerini kullandı.

“KILIÇDAROĞLU’NUN GÖREVLENDİRMESİYLE DEPREMDEN SAATLER SONRA ELAZIĞ VE MALATYA’DAYDIK”

Malatya’da genel başkanın görevlendirmesiyle, deprem olduğu andan itibaren heyetler halinde incelemeler gerçekleştirdiklerini belirten Veli Ağbaba, “Elazığ Milletvekilimiz Gürsel Erol, Adıyaman Milletvekilimiz Abdurrahman Tutdere,İstanbul Milletvekilimiz Sezgin Tanrıkulu, Tunceli Milletvekilimiz Polat Şaroğlu, Mersin Milletvekillerimiz Cengiz Gökçel ve Ali Mahir Başarır, Ankara Milletvekilimiz Murat Emir , Adana Milletvekilimiz Burhanettin Bulut, Gençlik Kolları Genel Başkanımız Emre Yılmaz, Kadın Kolları Genel Başkanımız Fatma Köse, belediye başkanlarımız ile depremde yaraları sarmaya çalıştık” dedi.

“GÖRDÜĞÜMÜZ MANZARA ÇOK KÖTÜYDÜ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Gördüğümüz manzara çok kötüydü. Deprem merkezi olarak Sivrice olmasına rağmen Malatya’nın genelini etkileyen bir deprem yaşadık. Kale ilçesinde neredeyse köydeki evlerin tamamına yakını ağır hasar görmüş durumda. Pütürge, Doğanyol, Battalgazi, Yeşilyurt ilçelerinde bir çok hasar görmüş , içinde oturulamayacak evler var. Eski Malatya dediğimiz bölgede yıkılan evler var. Malatya merkezinde bir çok bina boşaltılmış durumda. Sivas Caddesi’nde, 4K sitesinde evler boşaltılmış durumda. Bizim incelemelerimize ve muhtarlarla yapılan görüşmelere göre Pütürge ilçemizde en az 3 bin 217, Doğanyol ilçemizdeki en az 1145, Kale ilçemizde ise en az 1102 ağır ve orta hasarlı bina bulunuyor” şeklinde konuştu.

“İNSANLAR TOPLU KONUT İSTEMİYOR”

“Deprem anından itibaren bölgeye hem CHP Milletvekilleri hem de AFAD ulaşmıştır” diyen Ağbaba, “Depremin 3. Gününden sonra çadır sorunu kalmamıştır.İnsanların en büyük problemi barınma. Pütürge ve Doğanyol’un ulaşımı zor.İnsanlar barınma sorununun toplu konut ile çözülmesini istemiyorlar. Kendi bahçelerinin, evlerinin yanında bir ev yapılmasını istiyor.Bir çok insan çadırda kalıyor. Çocuklar, engelliler yaşlılar var. Çadırda kalmak bu şartlarda zor.Kısa sürede kalıcı evlerine geçmek istiyorlar. Bir başka problem bu köylerde kalan insanlar, mecburiyetten yaşamlarını sürdürmek için o köylerde oturuyorlar. Ya 1 ya 2 inekleri var. Yıkılan ahırların da bir an önce yapılması gerekiyor. Bakanlık ve belediyelerimiz hayvan çadırları gönderdi. Sorun kısmen çözülmüş durumda. Bir çok engelli insan var. Kalıcı konutlar yapılıncaya kadar konteynerların dağıtılması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

AFAD’A TEŞEKKÜR

Doğanyol’a bağlı 16 mahalle, Pütürge İlçesine bağlı 68 mahalle, Kale ilçesine bağlı 28 mahalle muhtarıyla görüşmeler gerçekleştirdiklerini kaydeden Ağbaba, “CHP heyeti olarak pek çok muhtarı da ziyaret ettik.Hangi siyasi görüşten olursa olsun bütün Türkiye ayağa kalktı.Elazığ ve Malatya’da dayanışma duygularını gösterdiler.Kimi insan depremzedeleri ücretsiz traş etmeyi, kimi insan Muğla Milas’taki evlerini depremzedelere açmayı, kimisi cebindeki parayla beraber montunu gönderdi. Herkese sonsuz teşekkürlerimi iletiyorum.AFAD’ a çok teşekkür ediyoruz. Çok önemli bir görevi layığı ile yerine getirdiler” dedi.

“BAZI SİYASETÇİLER DEPREMİ BİR PR ÇALIŞMASINA DÖNÜŞTÜRDÜLER”

 “CHP Belediyelerine  de özellikle teşekkür ediyoruz” diyen Veli Ağbaba, “ Mersin Büyükşehir Belediyemizin gönderdiği Mobil Mutfak depremin ertesi günü öğlen depremzedelere yemek dağıtıyordu. Adana, Hatay, Mersin, İstanbul, Ankara , İzmir Büyükşehir belediyelerimize, Edirne’den Adana’ya kadar tüm belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Muhteşem bir dayanışma örneği gösterdiler. Bazı siyasetçiler depremi bir PR çalışmasına dönüştürdüler. 1999 Depremiyle karşılaştırıyorlar. Ne 99 depremi ne Erciş depremiyle karşılaştırılamaz. Malatya merkezlerde bir çok bina boşaltılıyor. Kimine ağır hasar veriliyor.Kentsel dönüşüme girsin deniliyor, kimine bekletiliyor.Malatya’da bu tür sorunlarla karşılaşılıyor. Ev sahiplerine verilen 11 bin lira, kiracılara verilen 5 bin liranın yeterli olmadığını, artırılması gerektiğini belirtiyoruz.Hayatını kaybeden yurttaşlarımıza Allahtan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum” şeklinde konuştu.

Sosyal Medya üzerinden bizleri takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Hesabımızı  Buradan Takip Et

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2020, 13:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER