banner53

Muhalefetten evde kalın çağrılarına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Koronavirüs ile ilgili önlemlerin her geçen gün artması ve sürekli evde kalın çağrılarının yapılmasına tepki gösterdi.

Muhalefetten evde kalın çağrılarına tepki

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz “Evde kalarak önlem alan vatandaşı devlet desteklemeli” diyerek eleştirdi. Kiraz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi “Koronavirüs salgınıyla ülke olarak mücadele ettiğimiz günlerde vaka sayısındaki ve can kayıplarındaki hızlı artış iyice düşündürücü bir hal almıştır. “Evde Kal” diyen iktidara soruyorum evde kalmak kolay mı? Elbetteki herkes sokağa çıkmadan salgınla mücadele etmek ister ancak bunu devlet sağlayacak yani devlet vatandaşı evde tutacak. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak “Evde Tut” diyoruz çünkü vatandaş evinde kalarak önlem alırken ülke ekonomisinin ayakta kalması gerekiyor. Ekonominin şu dönem geçtikten sonra enkaza dönüşmemesi için süreç atlatılana kadar işletmelerin, tesislerin iş yerlerinin istihdam ve üretimi sürdürmesi, çalışmadıkları için gelirlerden mahrum kalan milyonlarca kişiye ve haneye gelir desteği verilmelidir.  

3-4 ay sonra kalınan yerden devam etmenin tek yolu toplumun işsiz, sosyal güvencesiz, günü birlik çalışan, üretici, çiftçi, küçük esnaf vb. kesimlerine gelir durumuna bakılmaksızın aylık düzenli gelir desteği sağlamaktır. Dünyadaki pek çok ülkenin tüm yurttaşlarına 3-6 ay boyunca düzenli aylık gelir sağladığı bu olağanüstü süreçte Türkiye de, milli gelirin yüzde 10-15’inden tüm ulus adına feragat etmeyi, bu parayı 83 milyon için harcamayı gündemine almalıdır. Sağlığını, canını düşünen vatandaş birde geçimini düşünmemeli, evini geçindirmek için hayatını hiçe saymamalıdır.” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER