Malatya'da vaka sayısı düştü, vefat edenlerin sayısı azalmadı

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli, Malatya'daki Covid-19 pandemisindeki son durumu sosyal medya hesabından paylaştı. Bentli,Yeni tip korona virüs (Covid-19) pandemisinde alınan tedbirler ve tam kapanma sürecinde kurallara uyulması Malatya'da vaka sayısını düşürürken, yoğun bakım doluluk oranları ile vefat eden sayısına yansımadığını belirtti.

Malatya'da vaka sayısı düştü, vefat edenlerin sayısı azalmadı

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentli,"8-14 Şubat haftasında yüz bin kişide 40 vaka görülen ilimizde, Mart ayındaki normalleşme sürecinde vatandaşlarımızın tedbirleri gevşetmesi ile birlikte vaka sayımızda hızlı bir yükseliş gerçekleşmişti. 27 Mart- 2 Nisan haftasında yüz bin kişide 373 ‘ü, 17-23 Nisan haftasında yüz bin kişide 543 yeni vakayı görmüştük.Yurt genelinde uygulanan kısıtlamalar ve sonrasında yaşadığımız tam kapanma süreci ile beraber 24 -30 Nisan haftasında yüz bin kişide 320 yeni vaka sayısına geriledik.Alınan tedbirleri ve tam kapanma sürecindeki kuralları sabırla uygulamamızın olumlu sonucunu gördük.

Günlük tespit edilen yeni vaka sayısının azalması, hastanelerimizdeki servislerde takip ettiğimiz hasta sayısının da azalmasına sebep oldu.Ancak aynı düşüş ,yoğun bakım doluluk oranlarımız ve vefat eden hasta sayımıza henüz yansımadı.

İl genelinde Covid dışı hastalarla beraber tüm yoğun bakımlarımızın yatak doluluk oranı % 65 civarında seyrediyor. Şubat ayındaki günlük tespit edilen vaka sayısının 30’ lara kadar düştüğü günleri yeniden görmemiz için henüz çok erken.Hastalıktan kendimizi ve sevdiklerimizi korumak bizim elimizde. Komşu ve akraba ziyaretlerini erteleyelim.Aşı sıramız geldiğinde de vakit kaybetmeksizin aşımızı olalım. Hep birlikte ve sabırla mücadele ederek bu hastalığı yenelim"İfadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72

banner71