Jandarma'dan 'Aile İçi Şiddetle Mücadele' Semineri

Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği tarafından, Kale ilçesinde yaşayan kadınlara, “Aile İçi Şiddetle Mücadele” konulu seminer verildi.

Jandarma'dan 'Aile İçi Şiddetle Mücadele' Semineri

Malatya İl Jandarma Komutanlığı Çocuk ve Kadın Kısım Amirliği tarafından, Kale Kaymakamlığı ile koordineli olarak 23 Ocak 2020 günü Kale ilçesinde yaşayan kadınlara, Kale İzollu Çok Programlı  AnadoluLisesinde  “Aile İçi Şiddetle Mücadele” konulu seminer faaliyeti icra edilmiştir.

Seminerde kadına yönelik şiddetin kaynakları ve mücadele yöntemlerinin yanı sıra şiddete uğrayan kadınların neler yapabileceği ve hakları konusunda bilgi verildi. Malatya İl Jandarma Komutanlığı tarafından verilen seminerde Çocuk ve Kadın Suçları Kısım Amiri Jandarma Astsubay Sultan MUCUK “Kadın, her türlü değerli niteliğin ötesinde, öncelikle insan olma vasfıyla doğuştan getirdiği temel hak ve hürriyetlere sahiptir. Şiddet meydana geldikten sonra fiziksel yaralar iyileşmekte, kadınlar da bu durumu sineye çekmektedirler; ancak duygusal ve travmatik yaraların iyileşmesi çok uzun sürmekte bu durumda kadınlarda psikolojik bunalım, içe kapanma veya etrafa karşı daha hırçın olma gibi sonuçları ortaya çıkarmaktadır. Aile bireylerini birbirine bağlayan muhabbet ve merhamet bağları ne kadar güçlüyse, aile de toplumda o kadar güçlü ve sağlıklı olur, toplumun kanayan yarası olan şiddet babadan oğula, mağduriyet ise anneden kızına geçerek nesilden nesile taşınmakta, sağlıksız bir toplum modelide böylelikle ortaya çıkmaktadır. Türkiye de şiddet mağduru kadınların geneli aile bireylerinin kurbanı olup kadınların bir kısmı hayatlarına son vermeyi dahi düşünmektedirler.” diye sözlerine devam eden kadın astsubay 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi konulu kanun hakkında bilgilendirme yaparak şiddete uğrayan kadınların Jandarmadan veya Emniyetten sığınma talep edebileceğini, şiddete uğramaları halinde sessiz kalmamaları gerektiğini, böyle bir durumda nerelere başvurabilecekleri konusunda bilgilendirme yaparak şiddete karşı ve Jandarma mensuplarının her zaman yanlarında olduklarını” ifade etti.    

Kadınların yoğun ilgi gösterdiği, dikkatle dinlediği, kendi sıkıntılarını anlattığı seminerde  “Şiddete Maruz Kalıyor Tanık Oluyorsan Ara Sessiz Kalma” konulu el kitapçığı dağıtıldı.

Sosyal Medya üzerinden bizleri takip ederek güncel gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Hesabımızı  Buradan Takip Et

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2020, 10:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER