Deprem Konutlarına İçmesuyunu DSİ Temin Edecek

Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, tarımda  modern  sulamayı yaygınlaştırmak, toplulaştırma  çalışmalarıyla tarım arazilerinden en  yüksek faydayı sağlamak, musluklara sağlıklı ve içilebilir su ulaştırmak ve yerleşim  yerleri ile tarım  arazilerini  taşkın risklerine  karşı korumak için  tüm  gücüyle çalışırken, sürdürülebilir su  yönetimi anlayışıyla da suyun  her damlasına sahip çıkıyor.

Deprem Konutlarına İçmesuyunu DSİ Temin Edecek

DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta 6 Şubat 2023 tarihli Kahramanmaraş merkezli depremlerden  etkilenen illerde TOKİ  tarafından yapımına başlanan  yeni yerleşim yerlerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılanması için AFAD ve DSİ arasında  bir protokol imzalanarak “Protokol  kapsamında, 27 yerleşim yerinde yaklaşık 100 bin konutun içme suyu DSİ Genel Müdürlüğü tarafından temin  edilecektir. 
Malatya Yeşilyurt İkizce Deprem Konutlarında Çalışmalar Devam Ediyor
Malatya Yeşilyurt İkizce Deprem Konutları İçmesuyu İsale Hattı çalışmaların devam ettiğini ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, “ Proje kapsamında 15,1 km uzunluğundaki çelik borudan oluşan isale hattı ve 1 adet 5 bin m³ büyüklüğünde su deposu imalatının yapılacağı ” belirtti. 
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta; İşte şuana kadar 9.500 metre uzunluğundaki çelik borular şantiyeye indirilerek çalışmaların aralıksız devam ettiğini belirterek boru montaj çalışmalarında 800 metrelik ilerleme sağlandı. Ayrıca su deposunda ise % 25 fiziki ilerleme sağlandığını söyledi. 
90 bin Malatyalı Vatandaşlarımızın Hizmetine Sunacağız
DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif BALTA, “İşin tamamlanması ile Malatya Pınarbaşı Kaptaj Kaynağından alınan suyun isale hattı aracılığıyla 5 bin m³ kapasiteli su deposu ile 250 lt/sn suyun 90 bin Malatyalı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER