Başkan Güder : ‘Arslantepe Malatya Turizminin Omurgası Olacak’

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, Battalgazi Belediyesi başkan yardımcıları ve Battalgazi Belediyesi Meclis üyeleriyle birlikte  Malatya Gazeteciler Cemiyeti (MGC)’ne ziyaret etti. Battalgazi ve Malatya turizmini diğer iller ile bütünleştirmek için gayret gösterdiklerini  ifade eden Başkan Güder: “ Malatya’daki diğer tarihi alanlarla Arslantepe’yi bütünleştirip  Arslantepe’yi Malatya turizminin omurgası haline getirmek istiyoruz” dedi.

Başkan Güder : ‘Arslantepe Malatya Turizminin Omurgası Olacak’

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkanı Vahap Güner, “Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder’in çalışmalarını yakından takip ediyoruz. Malatya Gazeteciler Cemiyeti 1989 yılından bu yana Battalgazi belediyesi sınırları dahilinde faaliyetlerine devam ediyor. Battalgazi’nin önemli bir merkez, tarihi bir merkez olduğunu özellikle Arslantepe ile birlikte daha iyi bir tanıtıma ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.”dedi.

 HAYDAR KARADUMAN YAD EDİLDİ

Malatya’da basına verdiği katkılardan dolayı MGC kurucusu merhum Haydar Karaduman’ı yad eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder: “Gazetecilik eski bir meslek. Biz yerel yönetimler olarak basınımızın her zaman yanlarında olmaya gayret gösterdik. Basınımız ne kadar bağımsız hür ve güçlü olursa o kadar toplumumuzun, milletimizin gelişmişliğini buna paralel olarak ölçebiliyoruz. Haydar ağabeyimizi uzun yıllar ziyaret ettiğimizde bizleri karşılıyordu. Malatya’da yazılı basına ciddi katkıları olmuştur. Haydar ağabeyimizi rahmet ve minnetle anıyoruz” dedi.

“HESAP VERMELİ”

Yeni çıkarılması planlanan ve meclise taşınacak olan yeni basın yasası ile ilgili bir değerlendirmede bulunan Başkan Güder; “Nasıl ki bizler 5 yılın sonunda vatandaşın önüne çıkıp hesap veriyorsak, her birimdeki insanlar bağlı biriminde bulunduğu işle alakalı hesap veriyorsa yazıyı yazanda, haberi yapanda suç ihtiva ediyorsa hesabını vermeli. Daha doğrusu özgürlükler sınırsız olmamalı. Çünkü sınırsız olduğunda başkasının özgürlüğüne müdahale söz konusu olur.” diye konuştu.

“ZİYARET EDİLEN İLLER ARASINA GİRECEK”

Arslantepe ile Malatya’nın diğer tarihi yerlerini bütünleştirmek istediklerini dile getiren Başkan Güder; “Burada birincili önceliğimiz orada bir karşılama merkezinin yapılması. İnşallah önümüzdeki günlerde temeli ile birlikte karşılama merkezinin yapımına başlanılacak. Bizde orada eski yapılı cumbalı evlerin kamulaştırılması noktasında belediye olarak çalışmalarımız devam ediyor. Bu tür kamulaştırma işlemlerinde mahkemeye muhakkak mülk sahibi her daim başvurabiliyorlar. İnşallah bu mahkemelerde sonuçlandığında, hem caddeyi güzelleştirme, sağlıklaştırma çalışmaları başlayacak. Turizme uygun hale getirdiğimizde inşallah kilidi açmış olacağız. Belki tek başına Arslantepe dışarıda ki insanları cezbetmeyebilir. Ama inşallah şuan ki uğraş hem Urfa ile, hem diğer tarafta Adıyaman ile birleştirdiğimiz de daha anlam ifade edecek. Diğer taraftan da turizmi zenginleştirmiş olacağız. Bununla ilgili olarak büyükşehrimizin başkanlığında bir komisyon kuruldu. Komisyon buradaki çalışmalarını devam ettiriyor. İnşallah süreç içerisinde Arslantepe hak etmiş olduğu yere taşınacaktır. Diğer taraftan da oradaki komşu yerdeki regilasyon çalışmalarımız var. 2 km kadar, diğer taraftan da Eski Malatya’da kültürün tarihin Malatya’mızla buluşmuş olduğu eski yerleşkelerin bulunduğu yer olması vesilesiyle tarihsel zenginliğimiz fazla. Bu tarihsel zenginliği hem civar illerle, hem Malatya ile bütünleştirmek istiyoruz. Yaklaşık 3 yıldır Eski Malatya meydan çalışmasını yapıyoruz. Bunun uzun sürmesini sebebi, anıtlar kurulu ile beraber çalışıyorsunuz. Her santimetre kare dediğimde de abartmış olmayacağım. Turizm, vakıflar il müdürlükleriyle birlikte çalışmamız bu işimizi uzatmış oluyor. İnşallah bugünü, yarını olmadan orada bir binanın yıkımını gerçekleştireceğiz. Gelen insanların rahat edebileceği ve Malatya açısında da Malatya’da üretilen bütün gıdalar olsun, el sanatları olsun sergileyip satışını gerçekleştirebileceğimiz bir alan oluşturacağız. İnşallah bununla beraber tarihi gezintiyi zenginleştirmiş olacağız. Malatya’nın buna ihtiyacı var. Tüm ille değerlendirdiğimizde daha güzel zenginlik ortaya çıkmış olacak. Kanyondan tutunda, Arapgir’deki dereler, köprüler  o güzellikler, tarihi eserler, Levent Vadisi gibi. İnşallah bunlarla birleştirdiğimizde, tabi Arslantepe burada ana omurgayı teşkil etmiş olacak. Temennimiz umudumuz önümüzdeki yıllarda Malatya’nın da ziyaret edilen diğer iller arasına girmesi. Bu noktada tur acenteleriyle birkaç defa toplantı gerçekleştirdik. İnşallah hepinizin desteklenmesiyle Malatya’mızı farklı bir yere getirmiş olacağız.” Dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER