Müdür Bentli'den Pandemi Açıklaması

Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli, son günlerde artış görünen Covid-19 nedeniyle bir basın açıklaması yaptı.

Müdür Bentli'den Pandemi Açıklaması

Malatya İl Sağlık Müdürü Recep Bentli, son günlerde artış görünen Covid-19 nedeniyle bir basın açıklaması yaptı. Bentli,"atya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi Pandemi Polikliniklerinde yaşanan başvuru yoğunluğu nedeniyle, bu hastanelere ilave olarak Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi bünyesinde de Pandemi Polikliniği bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacaktır"dedi.

İlimizde son günlerde artan hasta sayısına bağlı olarak vatandaşlarımızın maske takma, mesafeye dikkat etme ve kişisel hijyen konularında daha fazla özen göstermeleri gerekmektedir. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Turgut Özal Tıp Merkezi Pandemi Polikliniklerinde yaşanan başvuru yoğunluğu nedeniyle, bu hastanelere ilave olarak Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi bünyesinde de Pandemi Polikliniği bugünden itibaren hizmet vermeye başlayacaktır.Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi normal poliklinikleri ile beraber pandemi polikliniği ile de vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam etmektedir. Pozitif tanı alan hastalarımızın hastaneye yatışları ve hastanelerimizin yatak doluluk oranları konularında bir sorun yaşanmamaktadır. Sonucu pozitif çıkan vatandaşlarımızla temas etmiş olan kişilerin, semptomları yoksa pandemi polikliniklerine başvurmalarına gerek yoktur. Pozitif hasta ile yakın temasta bulunan kişiler 14 gün boyunca karantina altında kalacak ve bir şikayet (ateş, öksürük, boğaz ağrısı, nefes darlığı, ishal, kas ve eklem ağrısı gibi) gelişmesi halinde hastanelerimize başvuracaklardır.

Yakın temaslı olarak kabul edilen kişiler şunlardır:

»Koronavirüs hastasına korunmaönlemleri almadan doğrudan bakım sağlayan, COVID-19 ile enfekte sağlıkçalışanları ile birlikte çalışan veya COVID-19 ile enfekte hasta ziyareti yapan veya refakat eden kişiler
» COVID-19 hastası öğrenci ile aynı sınıfı paylaşan (okul öncesinde ve okulçocuklarında) öğrenciler ve öğretmenler
» COVID-19 hastasıyla yurtta veya otelde aynı odayı paylaşanlar
» COVID-19 hastasıyla direkt temas eden (örn. el sıkışan) kişiler
» COVID-19 hastasının salgıları (tükürük, balgam vb) ile maske ve mesafe kuralına uymadan temaseden kişiler
» COVID-19 hastasıyla 1 metreden daha yakın mesafede 15 dakikadan uzunsüreyle yüz yüze kalan kişiler
» COVID-19 hastasıyla aynı kapalı ortamda (hastane veya banka beklemesalonları, otobüs, servis vb ulaşım araçları) 1 metreden yakın ve 15 dakikaveya daha uzun süre bir arada kalan kişiler.
» COVID-19 hastasıyla aynı uçakta seyahat eden yolculardan iki ön, iki arka veiki yan koltukta oturan kişiler
» COVID-19 hastasıyla aynı evde yaşayanlar
» COVID-19 hastasıyla aynı ofiste çalışanlar
Bunların dışındaki kişilerin karantina altına alınmadan, maske ile hayatlarına devam etmeleri yeterlidir. Tüm vatandaşlarımız Koronavirüs hastalığı ile ilgili bilgi almak için Sağlık Bakanlığı’nın 184 numaralı danışma hattını arayabilirler.
Pozitif tanı alıp evde takip edilen hastalarımız ve tüm pozitif hastalarımızın temaslılarının 14 gün boyunca evlerinden dışarı çıkmadan, kendilerini evin içinde de izole etmeleri gerekmektedir. Bu kurala uymayanlar hakkında 1593 sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 284. Maddesi ve Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddeleri gereğince adli ve idari işlemler uygulanacaktır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 21:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72

banner71