Bentli,'Malatya'da 31 bin kişiye Koronavirüs aşısı yapıldı'

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Recep Bentli Malatya'da 31 bin kişiye Koronavirüs aşısı yapıldığını açıkladı.

Bentli,'Malatya'da 31 bin kişiye Koronavirüs aşısı yapıldı'

Malatya İl Sağlık Müdürü Prof.Dr.Recep Bentli, sosyal medya hesabından Malatya'da 31 Bİn kişiye Koronavirüs aşısı yapıldığını açıkladı.

Bentli'nin açıklaması şöyle;

"Koronavirüs aşısı uygulaması Bakanlığımızın belirlediği takvime göre ilimizde de devam ediyor. Bugüne kadar ilimizde yaklaşık 31 bin aşı uygulandı. Bunun 11 bin kadarı sağlık çalışanlarına yapıldı. Bakanlığımızın aşı uygulamasına izin verdiği 75 yaş ve üzeri nüfusumuz yaklaşık 33 bin kişi ve bu nüfusumuzda yapılan aşı sayısı 20 bine ulaştı. Kış aylarında 3 bin kişiye yakın yaşlı vatandaşımızın başka illere gittiğini biliyoruz. 75 yaş ve üzeri yaklaşık 3 bin vatandaşımız son 6 ay içinde Covid-19 enfeksiyonuna yakalandığı için aşı yapamıyoruz. Bu sayılar bize aşı yapılmak için uygun olan 75 yaş üstü nüfusumuzun %74’ ünü aşılamış olduğumuzu gösteriyor. Koronavirüs hastalığında en yüksek risk grubundaki yaş aralığında bu oran yüksek gibi görünse de; salgının bitmesi için yeterli değil. 

75 yaş üstü vatandaşlarımızı aile hekimlerimiz ve diğer birimlerimiz arayarak aşıya davet ediyorlar. İletişim numaraları olmadığı için ulaşamadığımız ve halen aşılarını yaptırmamış vatandaşlarımıza ulaşabilmek için tüm MUHTARLARIMIZDAN destek bekliyoruz. 
Pandemi sürecinde olduğu gibi aşı uygulaması için de büyük çaba gösteren tüm Aile hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza üstün gayretleri için teşekkür ediyorum. 
Pandemiyi bitirmek için elimizdeki en güçlü silahımız “maske, mesafe ve hijyen” 3 altın kuralı ile birlikte AŞI. Toplumun büyük bir kısmını aşılayıp, hep birlikte bu salgını dayanışma ile inşaAllah bitireceğiz"ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 07 Şubat 2021, 22:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER