Beydağı kentsel dönüşüm projesi kapsamında 886 konutun ihalesi yapıldı

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’daki kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında yer alan 3. ve 4. etap Beydağı 1. bölge 886 konut ve 38 işyeri inşaatına ait ihalenin yapıldığını söyledi.

Beydağı kentsel dönüşüm projesi kapsamında 886 konutun ihalesi yapıldı

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Battalgazi ilçesi Beydağı Mahallesi’nde vatandaşlarla bir araya geldi. Kentsel dönüşüm noktasında vatandaşların sorun ve isteklerini dinleyen Çalık, Beydağı Mahallesi’nin 19 yıldır Beydağı gibi AK Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasında durduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Beydağı gibi arkamda duran Malatya’ya teşekkür ediyorum’ sözünü anımsatan Çalık, “O Beydağı gibi duran Malatya’nın en önemli yeri Beydağı Mahallesi” dedi.

“Toplam 220 hektar alanı kapsıyor”

Beydağı, Fırat, Yamaç, Dernek ve İzzetiye mahalleleri kapsamında toplam alanı 220 hektar alan üzerinde kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığını kaydeden Çalık, “Bu çalışmalar çerçevesinde birinci ve ikinci etap kentsel dönüşümler tamamlandı. Uzun ve meşakkatli bir yoldu. Bu yolda sabırlarından dolayı bütün vatandaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile görüştüm ve ziyaretine gittim. İlk bakan ziyaretimdi ve gündemimin birinci maddesi Beydağı’ndaki kentsel dönüşümdü. Bakanımıza, ‘Malatya gelmeniz, burayı görmeniz, bu alanı çözmemiz lazım’ dedim. Bakanımız bütün ekibiyle Malatya’ya geldi, Beydağı başta olmak üzere konuyu masaya yatırdı. Bölgede de yerinde tespitler yaptık. İmar iskan konutları 400 civarında kendi konutları ve diğer etrafındakilerle birlikte 600’e yakın konutun yıkılması, yıkıldıktan sonrada yerine yeni evlerin inşa edilmesi talimatlandırıldı. Bakanımızın o gün vermiş olduğu talimatlar, pandemi süreci olmasaydı çok daha erken neticelenmiş olacaktı” diye konuştu.

“46 milyon liralık kamulaştırma bedeli ödendi”

Milletvekili Çalık, bölgedeki kentsel dönüşüm projesinin 4 etaptan oluştuğunu, dönüşüm alanında mevcutta yıkılacak 4 bin 723 adet konut, 5 bin 350 de hak sahibinin bulunduğunu belirterek, “Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ işbirliği ile yürütülen proje, alan olarak Türkiye’nin en büyük dönüşüm projelerinden birisi. Proje kapsamında yaklaşık 11 bin 695 adet konut yapımı öngörülüyor. Proje çerçevesinde birinci ve ikinci etapta yapılan toplam 4195 konut ile birlikte 2 adet eğitim tesisi, 2 adet sosyal tesis, 1 adet sağlık tesisi ile 2 adet de cami yapılarak halkın hizmetine sunuldu. Projenin üçüncü ve dördüncü etaplarında 3 bin 300 adet mevcut yıkılacak konut bulunuyor. Üçüncü ve dördüncü etapta 120 adet tapu devri yapılmış vaziyette. Toplamda 46 milyon 478 bin liralık kamulaştırma bedeli ödendi. Birinci etap İnderesi bölgesinde 50 hektarlık alanda imar uygulaması işlemi tamamlandı. Üçüncü ve dördüncü etapta 130 hektar alanda 1/5000 ve 1/1000 imar planları tamamlandı. Üçüncü ve dördüncü etapta imar uygulaması askı aşaması tamamlandı, itirazlar değerlendirildi ve kadastro kontrol aşamasına geçildi. Bu bölgede Bakanımız Murat Kurum’a “İmar iskan evleriyle ilgili yıkım yapılsın, yerine yeni evlerimizi yapalım” dedik. Bakanımız bununla ilgili talimatı TOKİ’ye verdikten sonra bu alanla ilgili vatandaşlarımız ‘Bize burayı imara açın’ dedi. ‘Biz, bu evde istersek oturalım, istersek topluca anlaşıp hep beraber kendi evimizi yapalım’ talepleri geldi. Bu vesileyle de imar çalışmaları da son aşamaya gelmiş vaziyette. İmar iskan evlerinin olduğu yer 20 hektarlık inşaat alanı içerisinde 350 tane bağımsız bölümden oluşan 35 bloklu blokluk imar iskan konutları ve münferit 30 adet binanın yıkım ve hafriyat işlemleri tamamlandı. Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığımıza bağlı Toplu Konut İdaresi (TOKİ), kentsel dönüşüm uygulamaları kapsamında yer alan üçüncü ve dördüncü etap Beydağı birinci bölgede 886 konut ve 38 işyeri inşaatının yapımına ait ihaleyi 17 Ağustos’ta yaptı. İhale önümüzdeki günlerde sonuçlanmış olacak ve o bölgede evlerimizi yapacağız” ifadelerini kullandı.

“Bizde gelip o evlerde çaylarımızı içeceğiz”

Bakan Kurum ile bölgeye yaptıkları ziyarette iki önemli konuyu gündeme getirdiklerini anımsatan Çalık, “Birincisi bahsettiğimiz 20 hektarlık alandaki imar iskan konutlarının yıkılıp, evlerin bir an önce yapılması. Bunun ihalesi tamamlandı. Diğeri de imara açılan yerlerdi. Onlarla ilgili olarak da itiraz süreçleri tamamlandı, kadastro aşamasına geldik. İhale süreci sonrası ihaleyi alan firma gelecek, inşaatına başlayacak. Bu süreçte imar konusundaki çalışmayı Malatya Büyükşehir Belediyemiz, Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan tarafından yakın takip ediliyor. Sona gelinmiş vaziyette. Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder de bölgeyi çok yakından biliyor ve takip ediyor. En büyük teşekkürü dünya lideri Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ediyorum. Biz, onun gölgesinde size hizmet getiriyoruz. Ayrıca, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a ve TOKİ Başkanımıza teşekkür ediyorum. O evler yapılacak ve bizde gelip o evlerde çaylarımızı içeceğiz” diye konuştu.
Beydağı Mahalle Muhtarı Hakverdi Sevgi ise, Milletvekili Öznur Çalık’ın ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, mahallesinin sorunlarıyla yakinen ilgilendiğini için Milletvekili Çalık’a teşekkür etti. Çalık’a ziyaretinde AK Parti Malatya İl Başkan yardımcısı Sezai Ertem, AK Parti Battalgazi ilçe Başkanı Basri Kahveci ile partililer eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER