Ağbaba,'Türkiye Düşüşe Geçiyor'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, TÜİK’in işsizlik rakamlarını eleştirerek, “Türkiye uçuşa değil sürekli irtifa kaybederek düşüşe geçiyor. Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke herhalde Türkiye’dir” dedi.

Ağbaba,'Türkiye Düşüşe Geçiyor'

Yeniden emek dünyasından sorumlu genel başkan yardımcısı seçilen CHP'li Veli Ağbaba son açıklanan işsizlik verilerini değerlendirdi. Ağbaba, “Türkiye uçuşa değil sürekli irtifa kaybederek düşüşe geçiyor. TÜİK’in Mayıs ayı işsizlik verileri yine her zamanki gibi tutarsızlıklarla doludur. Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke herhalde Türkiye’dir” dedi.

HEM İSTİHDAM HEM İŞSİZLİK DÜŞÜYOR

Ağbaba, “TÜİK'in Mayıs ayı işsizlik verileri yine her zamanki gibi tutarsızlıklarla dolu. Dünyanın hiçbir yerinde istihdam azalırken işsizlikte azalmaz. Aksine istihdam düştüğünde işsizlik oranları artar. Ancak istatistik kurumundan çıkıp inandırma kurumuna dönüşen TÜİK, istihdamın geçen yıla göre 2 milyon 411 bin kişi azalarak 25 milyon 858 bin kişiye düştüğünü açıklarken aynı zamanda işsizliğin 331 bin kişi azalarak 3 milyon 826 bine indiğini açıklıyor. Dünyada hem istihdamı düşürüp hem işsizliği azaltan tek ülke herhalde Türkiye'dir. Türkiye uçuşa değil sürekli irtifa kaybederek düşüşe geçiyor”ifadelerini kullandı.

HALKIN TÜİK'E GÜVENİ YOK
Ağbaba yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:“Halkın yüzde 81'inin güvenini kaybetmiş olan TÜİK'in açıkladığı verilerin hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Göreve henüz birkaç ay önce başlamış olan TÜİK başkanı verilerin inkarına ve saptırmasına dayanan düzenin devamcısı olmak istemiyorsa görevinden derhal istifa etmelidir. Türkiye tırmanışa geçmiyor aksine ülkede istihdam depremi yaşanıyor. TÜİK Mayıs ayı işsizlik verilerini 3 milyon 826 bin kişi ile %12,9 olarak açıklarken, yine kendi verilerinin içerisinde gizli olan detayları bilerek göz ardı etmekte ve gerçek işsizliği buna uygun olarak hesaplamamaktadır”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER