2019’da 278 milyon çift ayakkabı ihraç edildi

AK Partili Çalık: Malatya ayakkabı üretim üssü olacak.AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ayakkabı sektöründe yerli üretimi büyütmek, ihracatı artırmak, Malatya’yı ayakkabı üretim ve ihracat üssüne dönüştürmek için bir çok işadamının kentte yatırım yaparak yılda 600 bin çift ayakkabı ürettiğini söyledi.

2019’da 278 milyon çift ayakkabı ihraç edildi

Milletvekili Çalık, Türkiye'nin büyüme ve kalkınma hedefine katkı sunmak isteyen ayakkabı firmalarının, Malatya Organize Sanayi Bölgesinde yeni fabrikalar kurduğunu kaydetti. Çalık, kentteki Marcomen Ayakkabı Fabrikası ziyaretinde yaptığı açıklamada, hem ihracat hem de iç piyasa için kaliteli ve uygun fiyatlı ayakkabıların artık Malatya’da üretildiğini ve yılda 600 bin çift ayakkabı üretimiyle bölgenin ayakkabı üssü olma yolunda ilerlediğini söyledi.

2019’da 278 milyon çift ayakkabı ihraç edildi

Çalık, Türkiye'de 2019’da 278 milyon çift  ayakkabı ihracatının gerçekleştirildiğini ve karşılığında 933 milyon dolar gelir elde edildiğini anımsatarak, “Ülkemiz ayakkabı sektörünün özellikle İspanya, Portekiz gibi Avrupalı üreticilerle rekabet edebilecek büyük bir arz potansiyeli vardır. Türk ayakkabı firmaları yeni pazar arayışlarını sürdürmekte, var oldukları pazarlarda pazar paylarını artırmaya çalışmakta özellikle Batı Avrupa ülkelerine ihracat imkânlarını araştırmaktadırlar” dedi.

Yeni yatırımlar Malatya’ya gelecek

Çalık, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Malatya’nında bulunduğu illerde Cazibe Merkezleri Programı kapsamındaki Organize Sanayi ile endüstri bölgelerindeki yatırımlara 6. Bölge desteklerinin 2021 yılı sonuna kadar devam edileceğini ve kararın özellikle pandemi sürecinin geçirildiği bu dönemde daha da önemli olduğunu ve yeni yatırımların artarak süreceğini söyledi.

Marcomen Ayakkabı Fabrikası sahibi Yusuf Özdal ise, kentte yaklaşık 20 milyon liralık bir yatırım yaptıklarını, onlarca insana iş imkanı oluşturduklarını belirti. Milletvekili Çalık’a ziyaretlerinde AK Parti Malatya İl Başkan yardımcısı Sezai Ertem, AK Parti Yeşilyurt ilçe başkanı Muhammed Yalçınkaya, Yeşilyurt Belediye Başkan yardımcısı Kadir Can Esen ile partililer eşlik etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER