Yasa dışı tütün ticareti 10 Milyar TL’den fazla vergi kaybına yol açıyor

Türkiye’de yasa dışı tütün ürünlerinin pazar payı yüzde 20 civarında seyrederken, devletin yıllık vergi kaybı da 15 milyar lirayı aştı.

Yasa dışı tütün ticareti 10 Milyar TL’den fazla vergi kaybına yol açıyor

Güncel veriler Malatya’nın yaklaşık 1400 yasa dışı açık tütün satışı yapan nokta sayısıyla bu konuda başı çeken 3 şehirden biri olduğunu ortaya koyuyor.  Sıkı denetim ve yaptırımlara rağmen neredeyse her ay Malatya için kaçak tütün ticaretine ilişkin operasyon yapılmakta.
Pandemi sebebiyle zor günler geçiren esnafa bir de geçen seneye oranla yaklaşık %10 artarak sayısı 1400’ü bulan satış noktası sayısı da eklenince, yasa dışı tütün ticareti Malatya çiftçisi, esnafı ve tüketici sağlığı için büyük tehlike arz etmektedir.

Yasa dışı ürünlerin pazarın 5’te birini oluşturduğu gözlemlenmekte ve durum devletimizin 10 Milyar TL’den fazla vergi kaybetmesine sebep olmaktadır. 

2017 senesiyle beraber kaçak tütünle mücadele kapsamında koyulan kanunlara, 2021 yılında yürürlüğe girecek makarona doldurmadan da açık olarak tütün satışına ilişkin caydırıcı cezalar ve operasyonların son sürat devam etmesi eklenince kaçak tütün ticaretiyle mücadeleye karşı önemli adımlar atılmış olacaktır.  
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER