Tecde Trafiğini Rahatlatacak İsmet Caddesinde Sona Gelindi

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından, Tecde Mahallesi İsmet Paşa Caddesindeyol ve kaldırım çalışmaları devam ediyor. Her gün binlerce aracın kullandığı yolda kaldırım çalışmaları, bisiklet yolu, aydınlatma ve yeşil alan çalışmalarında sona gelindi. 

Tecde Trafiğini Rahatlatacak İsmet Caddesinde Sona Gelindi

Yeşilyurt Eski Çırmıhtı üzerinden Gedik Mahallesini, Paşaköşkü ’ne bağlayacak olan yolda bulunan ve sahibi belli olamayan yaklaşık 85 mezarın, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan’ın talimatlarıyla kimlere ait olduğu tespit edildi. Mezarlardaki kişilerin yakınları ile görüşülerek, mezarların başka yere nakledilmesi sağlandı. 
“ESKİ HALİYLE BU YOLUN BU TRAFİĞİ KALDIRMASI MÜMKÜN DEĞİLDİ”
Tecde Mahallesi İsmet Paşa Caddesi üzerinde bulunan aksın, Malatya’nın en önemli akslarından biri olduğunu ifade eden Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Dairesi Başkanı Mehmet Hakan Demir, imar uygulamaları başlayınca bölgede önemli bir yapılaşma başladığını söyledi. Demir, “Bilindiği üzere burası sonradan yerleşime açıldı. Eski haliyle bu yolun, bu trafiği kaldırması mümkün değildi. Biz burası ile ilgili projelerimiz yapmıştık. İnşaat ve yapılaşma çalışmalarının tamamlanmaya yakın olmasını bekledik. Burada kamulaştırma yapacağımız alanlar vardı. İmar uygulamaları ile boşaltılacak alanları boşalttık ve bu yolu fiziki olarak açmaya başladık. Bu yol Yeşilyurt Eski Çırmıhtı merkezimizi Gedik Mahallesi üzerinden Paşaköşkü’ne bağlıyor. Burayı şu anda 2 etaba bölmüş durumdayız. Gedik Mahallesinden, Altın Kayısı Bulvarı ile kesiştiği noktaya kadar olan yerin sağlı sollu kaldırımlarına başladık. Burada kaldırımla birlikte yürüyüş yolları, bisiklet yolları, aydınlatma aksları, yeşil alanlar, ağaçlandırma alanları oluşturuldu. Bunların çalışmaları devam ediyor. Altyapı çalışmalarında yağmur suyu drenajları, kanalizasyon, içme suyu ihtiyaçları gibi yerler tamamlandı” ifadelerini kullandı.
“İNSANLARIMIZIN EVLERİ, İŞ YERLERİ DEĞER KAZANACAK”
Tecde Mahallesi’nin ‘Asrın Felaketi’ diye nitelendirilen 6 Şubat depremlerinde Malatya’da az etkilenen bölgelerden biri olduğuna dikkat çeken Demir, “Altın Kayısı Bulvarı ile İsmet Paşa Caddesi’nin kesiştiği noktada çok önemli bir doğalgaz deplasesi vardı. Çelik deplaseler yaparak bizim önümüzü açan Aksa Doğalgaz’a belediyemiz adına teşekkür ediyorum. Bu çalışmalarımızın sonunda bu bölge hak ettiği değere kavuşacak. Burada yaşayan insanlarımızın evleri, iş yerleri değer kazanacak. 6 Şubat depremlerinin yıkıcı etkilerinin en az hissedildiği ve insanlarımızın hayatlarına devam ettiği bölgelerimizden biri. Buradaki çalışmaları bitirerek daha önceki mağduriyetlerinin de gidermiş olacağız. Şimdiden hayırlı olsun” dedi. 
“TAMAMLANDIĞINDA 3 KİLOMETRELİK BİR AKS ORTAYA ÇIKACAK”
Yapılan çalışmaların imar uygulamaları ve inşaat faaliyetlerinden ötürü geciktiğinin altını çizen Tecde Mahallesi Muhtarı Ali Yiğit ise her gün binlerce aracın geçtiği yolun önemine vurgu yaptı. Yiğit, “Buradaki sağlı sollu kaldırım çalışmalarının geçen sene bitmesi gerekiyordu. Sağlı sollu yapıldığında tahminen 3 kilometre uzunluğunda olan bir aksımız ortaya çıkacaktı. Bu yol büyük bir ulaşım noktası. Yeşilyurt’a giden araçların tamamının bu yolu kullandığından dolayı, günlük yaklaşık 7-8 bin aracın bu yolu kullanması burada önemli bir aks oluşturmaktadır. İnşaat alanı olması ve insanların buralara yerleşmesinden dolayı biraz gecikmemiz oldu. 6 Şubat depreminden sonra da çalışmalarımız gecikti. Yaklaşık 1 aydır İsmet Paşa Caddesi üzerinde, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırım çalışmaları yapılıyor. Sol taraftaki aksın aydınlatması yapıldıktan sonra orta refüj çalışması başlayacak ve buralar tamamen ağaçlandırılacak. Burada trafik sıkışıklığını ortadan kaldıracak büyük bir akıllı kavşak yapılacak ”dedi. 
“85 CİVARINDA MEZAR ÇIKARTILDI”
Yol üzerinde bulanan mezarlıkların yola denk geldiğinive sahipsiz mezarlıklara dönüştüğünü söyleyen Yiğit, bu çalışmalarla birlikte mezarların başka yerlere nakledilerek kimlere ait olduğunun belirlendiğini söyledi. Yiğit, “Yaklaşık 150-200 yıllık mezarların kimlere ait olduğunun tespit edilmesi için Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Selahattin Gürkan talimat vermiş ve yapılan araştırmalar sonucunda mezar sahiplerine ulaşılmıştı. Mezarlar bulundukları yerden dini vecibelere uygun bir şekilde kaldırılarak arka kısma nakledildi. Hatta mezarların kaybolduğu ve bu çalışmalar sayesinde ortaya çıktığı için bazı vatandaşlarımız bizlere teşekkür etti. Başkanımız Sayın Selahattin Gürkan’ın bu konuda ‘Çıkan her mezar tekrardan yapılsın’ talimatı vardı. 85 civarında mezar çıkartıldı. Hepsinin taş mozaik mezar taşı yapıldı ve hepsinin isimleri yazıldı. Mezar sahipleri ana, babasının mezarları kaybolduğu için dualarını meçhul bir şekilde okuduklarını ve bu sayede artık mezarlarının yerlerinin belli olduklarını söylediler. Bu anlamda Malatya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Selahattin Gürkan’a da teşekkürlerini ilettiler” şeklinde konuştu. 
“VATANDAŞLARIMIZA ŞİMDİDEN HAYIRLI OLSUN”
Günlük binlerce aracın geçiş yaptığı aksın gecikmesinden dolayı vatandaşlardan helallik isteyen Yiğit, sözlerini şöyle tamamladı: 
“İnşaat çalışmalarından dolayı masraflarımız ikiye katlanmasın diye çalışmalarımızı biraz öteledik. Ancak çalışmalarımız şu an devam etmektedir. Çalışmalarımız bittiği zaman çok güzel yürüyüş alanları, bisiklet yolları, ağaçlandırmalarımız olacak. Aydınlatma direkleri yenilendi. Vatandaşlarımıza şimdiden hayırlı olsun.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER