banner53

Taşevler barajı, 8 bin dekar araziye can suyu olacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Malatyailine yaptığı yatırımlarla ilimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 

Taşevler barajı, 8 bin dekar araziye can suyu olacak

DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. 

Malatya ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamaktadır. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız;“Bu kapsamda Malatya AkçadağTaşevler Sulaması İnşaatı çalışmalarının devam ettiğiniveprojenin bitirilmesiile birlikte toplamda8bin dekar tarım alanının cazibeli borulu sulama şebekesi sulanması temin edileceğini açıkladı.

Yıldız,’ Su kaynağı Akçadağ TaşevlerBarajıtamamlanmıştır. Baraj temelden51 metre yükseklikte ön yüzü membran kaplı kaya dolgu tipinde imal edilmiş olup,5,12 milyon m³ su depolayarak8 bin dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Akçadağ TaşevlerSulaması, milli ekonomiye yılda 11,8 Milyon Lira katkı temin edecekve ayrıca 2.400 kişiye tarımsal istihdam sağlayacaktır.

Malatya Akçadağ Taşevler Barajı Sulama şebekesi inşaat çalışmaları devam etmektedir. 2021 yılı sonuna kadar sulama şebekesi imalatları tamamlanarak hizmete alınması hedeflenmektedir.’dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER