Siyasilerden 19 Mayıs Mesajı

Belediye Başkanları ve Siyasilerden 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı Kutlama mesajı;

Siyasilerden 19 Mayıs Mesajı

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mahmet Çınar;

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, “ 19 Mayıs 1919 hürriyetinden vazgeçmeyen, esareti kabul etmeyen, zulme asla boyun eğmeyen aziz Milletimizin varlık-yokluk mücadelesinin ilk adımı, milletimizin yeniden dirilişidir.” dedi.

Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlama mesajında; “Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkması, millet iradesine dayanan tam bağımsız devlet kurma yolunda atılan ilk adım olmuştur. Bağımsızlığımızın önündeki tüm engelleri yok eden onurlu ve şanlı bir mücadelenin başlangıcı olan 19 Mayıs en karanlık anlarda bile yurt sevgisiyle omuz omuza mücadele edenlerin tarihidir. 

Tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşünün sembolü olan 19 Mayıs 1919’da tutuşturulan özgürlük ve bağımsızlık meşalesi, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde ilelebet yolumuzu aydınlatacaktır. 
Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün milli mücadeleyi başlattığı bu günün, aynı zamanda, istikbalimizin sembolü olan gençlerimize ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak armağan edilmesi de ayrı bir önem taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Türk gençliğine emanet edilmiştir ve ülkemizin geleceği, kendini her anlamda çok iyi yetiştirmiş gençlerimizin ellerinde şekillenecektir. Gençlerimize güveniyor, 103 yıl önce yakılan bağımsızlık meşalesini layıkıyla geleceğe taşıyacaklarına inanıyoruz.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyor, geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin ve değerli hemşerilerimizin 19 Mayıs Atatürk'ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.” İfadelerine yer verdi.

Başkan Güder’den 19 Mayıs Mesajı

Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı bir kutlama mesajı yayımladı. Başkan Güder, mesajında Türk milletinin, 19 Mayıs 1919'da "Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım" diyerek işgalcilere ve emperyalizme büyük bir cevap verdiğini belirtti.
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yazılı bir mesaj yayımladı. 19 Mayıs 1919’da temelleri atılan Kurtuluş mücadelemizin 103. yıldönümüne ulaşmanın kıvancını, coşkusunu ve heyecanını yaşadığını dile getiren Başkan Güder, mesajında, millete vurulmak istenen esaret zincirlerinin, 19 Mayıs'ta Mustafa Kemal Paşa ile Samsun’a çıkan bir grup fedakar insanın öncülüğünde, Türk milletinin gayreti ve Allah'ın yardımıyla kırılıp atıldığını vurguladı.
Başkan Güder, 19 Mayıs ruhunun, 23 Nisan 1920'de TBMM'nin açılışına, 30 Ağustos'ta büyük bir zafere ve 29 Ekim'de de Cumhuriyet'in ilanına dönüştüğüne işaret ederek, "19 Mayıs, istiklalimizin ve istikbalimizin adıdır. 19 Mayıs, vatan aşkıyla bir milletin tek vücut olarak harekete geçtiği, işgalin ardından hiç vakit kaybetmeden, vatan toprağında bir gün bile esir kalmadan yeni bir devlete giden yolda atılan önemli bir adım, Erzurum ve Sivas kongreleriyle milli mücadele ve kurtuluş paydasında buluşmuş olan necip milletimizin Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerine koyduğu ilk harçtır. İstiklalimiz ve istikbalimiz uğruna bundan 103 yıl önce yakılan kurtuluş ateşinin tüm Anadolu’yu sarmasıyla, milletimiz hürriyeti için neler yapabileceğini tüm cihana bir kez daha göstermiştir. Bizi biz yapan ve her şeyden önemlisi bu vatan topraklarında hepimizi tek bir vücut, tek bir dava ve tak bir vatan için bir araya getiren günlerden biri olan 19 Mayıs, geleceğimiz olan gençliğimize bırakacağımız en önemli miraslarımızdan biridir. Tarih boyunca dün olduğu gibi bugün de millet olarak gençliğimize, geleceğimize olan itimadımız her zamankinden daha fazladır. 19 Mayıs 1919'da yakılan istiklal ateşi bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin ecdadına ve tarihine bağlı gençlerinin elinde ilk günkü gibi alev alev yanmaya devam etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını, kahraman şehitlerimizi, gazilerimizi saygıyla anıyor, bu günümüzün ve geleceğimizin güvencesi olan gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayınladı.

Başkan Gürkan, yayınladığı mesajında şunları dile getirdi:

“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşımızı başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 103. yıldönümünü kutluyoruz. Atatürk’ün önderliğinde 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi Amasya, Sivas ve Erzurum’dan başlayıp, tüm vatan sathına yayılmıştır. 
Bu meşale, milletimizin hürriyete olan inancı ile birleşerek Kurtuluş Savaşı’nın kazanılmasını sağlamış, milletimizi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarma mücadelemizde yolumuzu aydınlatmış ve aydınlatmaya devam etmektedir.
Ecdadımızın bu kutlu yürüyüşü ve tarihe altın harflerle düşülen mücadelesi, aynı zamanda başka milletlerin bağımsızlık yolunda attıkları adımlara da örnek olmuştur.
19 Mayıs’ın, Gençlik ve Spor Bayramı olarak ilan edilmesi ise Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti emanet ettiğimiz gençlerimize duyduğu güvenin bir göstergesidir. Bu aziz vatanın bizlere emanet edildiğinin bilinciyle, tarihimize ve değerlerimize sahip çıkarak, ülkemizi millet olarak hep birlikte daha huzurlu günlere taşımanın gayretinde olmalıyız. 

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum.” 

Keskin’den 19 Mayıs Mesajı

Malatya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (MESOB) Başkanı Şevket Keskin, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, “19 Mayıs 1919 ruhu ve iradesi; bugün milletimizin yüreğinde ki tazeliğini korumakta ve yaşatılmaktadır.” dedi.

“19 Mayıs 1919 tarihi Türk milleti için Samsun'da atılan bir dönüm noktası, uçurumdan geri dönüşün ilk adımı, milletin egemenliğine giden yolun başlangıcıdır.

103 yıl önce Gazi Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde 19 Mayıs 1919'da başlayan süreç, umutsuzluk, yoksulluk, yılgınlık içinde ve hareketsiz kalmış millet varlığına olan inancın ifadesi ve milli onurun dirilişidir.

19 Mayıs 1919 ruhu ve iradesi; bugün milletimizin yüreğinde ki tazeliğini korumakta ve yaşatılmaktadır.

Esnaf camiası olarak; Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı'nın kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmetle, saygı ve gönül borcuyla anıyoruz.”

 AĞBABA’DAN 19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI MESAJI

“19 Mayıs; 23 Nisan'ın, 30 Ağustos'un,29 Ekim'in müjdeleyicisidir”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla yazılı açıklama yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, yaptığı yazılı açıklamada 19 Mayıs 1919'un, Türkiye'de değişimin başlangıç tarihi olduğunu vurgulayarak, şu ifadelere yer verdi: "19 Mayıs; 23 Nisan'ın, 30 Ağustos'un, 29 Ekim'in, müjdeleyicisidir. Bu nedenle, 19 Mayıs Türkiye'nin devrim tarihinin temelinin atıldığı gündür. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük devrimci olan Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, memleketi işgal eden yedi düvele karşı attığı ilk adımın, Anadolu topraklarında dalga dalga büyüyerek, dünya tarihine geçen bir direniş destanının başlangıç tarihidir” dedi.

Ağbaba, “19 Mayıs aynı zamanda Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Doğum günüm' dediği tarihtir. Atatürk işte böylesine önemli bir günü gençliğe armağan etmiştir. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet'i emanet, 19 Mayıs'ı armağan ettiği gençlerin durumu aslında ülkemizin de içinde bulunduğu durumun en iyi göstergesidir. Gençlerimiz ne yazık ki işsizlik ve geleceksizlik arasında umutsuzluğa sürüklenmiş durumda. Her üç gençten biri işsiz. Milyonlarca genç ne eğitimde ne istihdamda. gençlerin büyük oranda yurtdışına göçme isteği gibi olumsuzluklara bakınca iktidarın gençlik politikalarının da çöküşüne tanık oluyoruz.”İfadelerini kullandı.

Ağbaba, başta Büyük Atatürk olmak üzere kurtuluş mücadelesi veren dava arkadaşlarını ve şehitleri saygı ve minnetle anarak gençlerin çağdaş, bağımsız, özgür ve demokratik bir Türkiye için 1919'dan beri sürdürülen mücadeleyi sonsuza kadar devam ettireceklerine yürekten inandığını belirterek, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı kutladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2022, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER