MİMSAN Grup, Calışanları İçin Konteyner Kent Kurdu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Malatya'da üretimin devam etmesi için çalışmalar sürüyor.

MİMSAN Grup, Calışanları İçin Konteyner Kent Kurdu

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ağır hasar alan Malatya'da üretimin devam etmesi için çalışmalar sürüyor. Bu kapsamda Malatya'nın öncü sanayi kuruluşlarından MİMSAN Grup Yeşilyurt Organize Sanayinde  bulunan fabrikasının yanına çalışanları ve aileleri için konteyner kent oluşturdu. İl dışına giden iş gücüne çağrıda bulunan   MİMSAN Grup Yönetim Kurulu Başkanı Enver, kapılarının herkese açık olduğunu ifade etti. 

Malatya'nın köklü sanayi kuruluşlarından MİMSAN Grup Depremden etkilenen çalışanlarını yalnız bırakmadı. Grup çalışanları ve ailesi için 130 konteynerin bulunduğu bir kampüs oluşturdu. MİMSAN Grup ayrıca yeni istihdamlar için de yetiştirilmek üzere kaynakçı, termik santral operatörü gibi alanlarda personel alımı yapacak.

15 GÜNDE KONTEYNER KENT KURULDU 

Mimsan Grup Yönetim Kurulu Başkanı Enver İlhan, asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından fabrikada yöneticiler ile bir araya gelip kriz masası kurduklarını ve toplantı esnasında ikinci büyük depreme yakalandıklarını ifade etti. Depremler sonrasında mevcut birçok termik santral şantiyesinde bulunan konteyner yapıların hızla Malatya’ya kurulması için girişimlerde bulunduklarını söyleyen İlhan, çalışanları aileleri ile birlikte güvenli yapılar olan fabrikalarında topladıklarını da belirtti. Yaklaşık 15 gün gibi bir zaman süresince de fabrikanın çalışan ve ailelerin barınmasında kullanıldığını ifade eden İlhan, sonrasında ise fabrika alanına konteyner kampüs kurduklarını ve personelin ailesi ile buralara yerleştiğini ifade etti. Konteyner kentte çocuklar için, ana okulu, çocuk parkları gibi her ayrıntı da düşünüldü.

İL DIŞINDA BULUNAN PERSONELE ÇAĞRI 

İlk andan itibaren depremzedeler için de sahada olduklarını belirten İlhan, “İlk günden itibaren hamd olsun çorbamız kaynıyordu, hem kendi çalışanlarımıza hem de depremzedelere olabildiği kadar AFAD koordinesinde yemek ulaştırmaya çalıştık. Sonrasında hızlı bir toparlanma sürecine girdik. Depremden 20 gün sonra konteyner kampüsümüz faal haline geldi. Dışarıya göç eden çalışanlarımızın yüzde 80’ini toparlayabildik. Çünkü bizim personelimiz teknoloji ürettiği için dışarıda rahatlıkla iş bulabilecek kapasitede. Bizlerde bunun önüne geçmek adına hızlı hareket ettik ve birçoğunu toparlayabildik” dedi.

Fabrika alanında kurdukları konteyner kampüste tüm personeli aileleri ile birlikte misafir ettiklerini ve tüm ihtiyaçlarını da karşıladıklarını ifade eden İlhan, halen il dışında olan yada iş arayan herkese de çağrıda bulunarak kapılarının açık olduğunu söyledi.

YENİ İSTİHDAM EDİLECEK KİŞİLERE DE KONTEYNERLERDE YER VERİLECEK 

Yeni istihdam edilecek personele de aileleri ile birlikte barınma ihtiyacının karşılanacağını söyleyen İlhan, “Bizim personelden dışarıya gitmiş olan veya dışarıda bulunup da burada iş bulamama kaysısı yaşayan tüm teknik personele kapımız sonuna açık. Kampüsümüzde yeteri kadar yer var, imkan var. Kapımız da imkanlarımız da yüreğimiz de her zaman açık” şeklinde konuştu.

Konteynerlerinde insani yaşam konforlarını en iyi şekilde düşündüklerini ve kalacak ailelerin rahatlığı noktasında da ellerinden gelen gayreti sarf ettiklerini belirten İlhan, Malatya ve il dışında iş arayan herkese çağrıda bulunarak her konuda yardımcı olunacağını sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2023, 23:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER