Malatya’da Kültür Envanteri Çıkarılıyor

Malaya Büyükşehir Belediyesinden Malatya için anlamlı bir çalışma daha. Malatya'da bulunan çok sayısa eser bir kitapta toplanacak.

Malatya’da Kültür Envanteri Çıkarılıyor

Malatya Büyükşehir Belediyesi Malatya genelinde 805 eserin tespitini yaparak bu eserleri bir kitapta topluyor. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi fiziki yatırımlarının yanında Malatya’nın kültürüne katkı sunmak amacıyla Ocak ayında başlatmış olduğu ‘Kültür Envanteri’ çalışmalarında sona gelendi.   
Malaya tarihinin ve kültürünün ayağa kaldırılmasında önemli çalışmalara imza atan Malatya Büyükşehir Belediyesi tarihi eserlerin restorasyonunun yapılarak ayağa kaldırılması için önemli adımlar atmıştır. Bu çalışmaların yanında Malatya genelinde bulunan yüzlerce tarihi eserinde tespitini yaparak tarihimizin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir çalışmaya daha imza atıyor. 
Malatya Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Kültür Varlıkları ve Proje Müdürlüğü (KUDEP) tarafından Malatya’nın ‘Kültür Envanteri’ çıkarılıyor. 
Çalışmalarımız Malatya genelinde yapıldı
Malatya’nın Kültür Envanterini hazırlamak için 13 ilçede çalışmalar yaptıklarını belirten Malatya Büyükşehir Belediyesi Kültür Varlıkları ve Proje Şube Müdürü Gökçek Boyraz, 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmalar neticesinde Malatya genelinde toplam 805 eserin fotoğraflama çalışmalarının akabinde kimlik bilgilerini çıkardıklarını belirtti. 
İlimiz için çok önemli olan böylesine detaylı ve anlamlı bir projeyi gerçekleştirmekten büyük bir mutluluk duymaktayız. Büyükşehir Belediye Başkanımızın yönergeleri doğrultusunda 2020 Ocak ayında başlatmış olduğumuz çalışmaların saha bölümünü tamamladık” dedi. 
Boyraz konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi, “İl bütününü kapsayan bir envanterçalışması 2014 yılında Malatya Valiliği tarafından basılmış ve o dönemdehazırlanan envanterde eser sayısı 420 olarak belirlenmişti. Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz envanterdebu sayı 805 e çıkmıştır ve bu eserlerin bütününü içeren başka bir envanter bulunmamaktadır. 
Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı tescilli kültür varlıklarının dökümünü çıkararak; gerek akademik araştırma yapan, gerekse şehri gezmek-görmek ve tanımak isteyen vatandaşlarımıza hizmet sunmaktır. Kültür envanteri çalışması, Doğal sit alanlarımızın, tabiat parklarımızın ve diğer doğal alanlarımızın da bir dökümünü içerek, bununla birlikte şehrimizin tarihi, sosyo ekonomik durumu ve geleneksel yaşamı hakkında da genel bilgiler verecektir “ şeklinde konuştu. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER