Malatya’da 2022 Yılı Sulama Sezonu Başladı

Malatya'da 25 Nisan tarihinde başlayan 2022 yılı sulama sezonunda toplam 519 bin 640 dekar tarım arazisi sulanacak. Bu sulama ile Ülke ekonomisine 1 Milyar 192 Milyon 573 bin TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Malatya’da 2022 Yılı Sulama Sezonu Başladı

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünün, ülkemizin su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler üreten Türkiye’nin en büyük yatırımcı kuruluşlarından birisi olduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Kaya YILDIZ, Bu sebeple 2022 yılı “Sulama yatırımlarımızda hamle yılı” olacaktır. Bu kapsamda Bölgesel Kalkınma projeleri olan GAP, KOP, DAP ve DOKAP başta olmak üzere özellikle sulama yatırımlarımız hızlandırarak verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız.DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltmekte olduğunu söyledi.

Malatyaİlimizde 2022 Yılı Sulama Sezonu 25 Nisan Tarihinde Başladı

Bu kapsamda Malatya İlinde 25 Nisan tarihinde başlayan 2022 yılı sulama sezonunda toplam 519 bin 640 dekar tarım arazisinin sulanacağını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’Malatyaİlimizde toplam 519 bin 640 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2022 yılı birim fiyatları ile ülkemiz ekonomisine 1 Milyar 192 Milyon 573 bin TL katkı sağlanmasının hedeflendiğini söyledi.
Genel Müdür Yıldız, ’Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama sezon dileyerek, bizler DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz. ‘dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2022, 13:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72

banner71