banner53

Kernek Karagözlüler Cami ibadete açıldı

1953 yılında Hacı Mehmet Karagözlü tarafından yapılan Kernek Cami, yıkıldıktan sonra yerine torunu Nüvit Karagözlü tarafından yenisi yaptırılırken, Malatya'nın en güzide alanlarından olan Kernek Meydanı, Kernek Karagözlüler caminin tamamlanmasıyla daha güzel bir görünüme kavuştu.

Kernek Karagözlüler Cami ibadete açıldı

Baytalgazi ilçesi Kernek Meydanında 1953 yılında Hacı Mehmet Karagözlü tarafından yaptırılan Kernek Camisinin Kernek Camii’nin yıprandığı, cemaate yetmediği, miadını doldurduğu belirlenince 2018 yılında yerine yenisinin yapılmasına karar verildi.

Hacı Mehmet Karagözlü'nün torunu İşadamı Nüvit Karagözlü tarafından yaptırılan yeni cami ise 4 bin kişilik cemaat kapasitesine sahip. Osmanlı mimarisi ile yapılan Kernek Karagözlüler Cami korona virüsü salgını sonrası bugün ilk Cuma namazı ile kapılarını açtı. Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulan namaz öncesi Battalgazi Belediyesi tarafından da girişte dezenfektan standı kuruldu.Kernek Karagözlüler Cami içinde Suudi Arabistan'ın bir çok bölgesinde bulunan camilerde olduğu gibi hem bayanlar hemde erkekler için duş alma yerlerinin bulunması dikkat çekiyor. Malatya'nın en merkezi camilerinde bile 4 bin kişinin bir arada namaz kılamadığı düşünülürse, 4 Bin kişinin birlikte namaz kılabileceği bir kapasiteye sahip olan  Cami, bu yönüyle de bölge için önemli bir işleve sahip .

Kernek Karagözlüler Camiinde ilk Cuma namazını Battalgazi İlçe Müftüsü Hüseyin Özdemir tarafından kıldırılırken, namaz sonrası vatandaşlara lokma ikramı yapıldı. Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ve Battalgazi AK Parti İlçe Başkanı Basri Kahveci de Kernek Karagözlüler camisinde ilk Cuma namazını kılarken, vatandaşlar caminin yapımında emeği geçen Karagözlüler ailesine teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2020, 21:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER