Hurda ve atık malzeme toplayanlar için genelge

Adlarına yaka kartları ve yelekleri olmayan hurda ve atık malzeme toplayanlar 08.00­-20.00 saatleri arasında çalışacaklar.

Hurda ve atık malzeme toplayanlar için genelge

Malatya'da alınan kararla hurda ve atık malzeme toplayanlar İlçe Belediye Zabıta Müdürlüklerine başvurarak gerekli izni alacaklar. Adlarına yaka kartları ve yelekleri olmayanlar faaliyette bulunamayacaklar. Çalışma saatleri ise 08.00­-20.00 olarak belirlendi.


Malatya valiliği tarafından konuya dair yapılan açıklama şöye;


Malatya ili genelinde kamu düzeni ve güvenliğinin temini, asayiş ve huzur ortamının korunması,
tasarrufa müteallik emniyetin sağlanması ve hırsızlık suçu başta olmak üzere suç işlenmesinin önlenmesiamacıyla; 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu’nun 11’inci ve 66’ncı maddeleri kapsamında aşağıdaki tedbir ve kararların alınması uygun görülmüştür.

       1­ Hurda ve atık malzeme toplama faaliyetinde bulunacak şahıslar İlçe Belediye Zabıta Müdürlüklerine başvurarak gerekli izni alacaklar, Zabıta Müdürlükleri tarafından izin verilen şahısların bilgileri kayıt altına alınarak İlçe Emniyet Müdürlükleri ve İlçe Jandarma Komutanlıkları ile paylaşılacaktır.

       2­ Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar faaliyetlerini izin aldıkları ilçe 
sınırları dahilinde yürütebileceklerdir.

       3­ İlçe Belediye Başkanlıkları tarafından, hurda ve atık toplama izni verilen şahıslara, ücretsiz olarak yaka kartı ve uzaktan görünürlüğü sağlayacak tek tip ve renkte reflektörlü yelek verilecek, yeleklerin ön ve arka kısmında İlçenin adı ile numara bulunacak, bu bilgiler izin verilecek kişilerle ilgili olarak Belediyelerce kayıt altına alınacaktır.

       4­ Hurda ve atık malzeme toplama izni alan şahıslar, izin aldıkları ilçe sınırları içerisinde kendilerine verilen yelekleri giyerek ve yaka kartlarını takarak faaliyette bulunacaklarıdır.

       5­ Yaka kartları ve yelekler, adına düzenlendikleri kişiler dışında başkaları tarafından kullanılamayacak, kullananlar ve kullandıranlar hakkında idari işlem yapılacaktır.

       6­ Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar 08.00­20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

       7­ Hurda ve atık toplama izni verilen şahıslar çöp konteynırları içerisinden malzeme toplamak amacı ile çöpleri dağıtmayacak, çevre kirliliğine sebep olmayacaklardır.

        8­ Yukarıda belirtilen hususlara aykırı hareket ettiği tespit edilen şahıs veya tüzel kişiler hakkında uygulanan idari yaptırım kararları 48 saat içerisinde ilgili Belediye Zabıta Müdürlüklerine bildirilecektir.

       9­ Hakkında 3 (üç) kez idari işlem yapılan kişi veya kuruluşun hurda ve atık toplama faaliyetine son verilecek ve bir daha izin verilmeyecektir.

        Malatya İli Mülki Sınırları dahilinde İl/İlçe Emniyet Müdürlükleri, İl/İlçe Jandarma Komutanlıkları, Malatya Büyükşehir Belediyesi Zabıta Dairesi Başkanlığı ve İlçe Belediye Zabıta Müdürlükleri tarafından bu genelge hükümlerine uyulup uyulmadığına dair gerekli denetim ve kontroller yapılacak, genelgeye aykırı

hareket edenler hakkında ilgili mevzuat hükümleri saklı kalmak şartıyla, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32’nci maddesi uyarınca idari para cezası uygulanacaktır.

        İlimizde kamu düzeni ve güvenliğin sağlanmasını temin amacıyla, alınan bu tedbirlerin titizlikle uygulanması hususunda, Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.
 

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2022, 15:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Drejanlı
Drejanlı - 10 ay Önce

Suriyeliler uyacaksa bu yayınladığınız maddeye bizde uyalım
Adamlara evrak pilaka sorma yok bize gelince hemen durdurma evrak sorgu

Seher Utar
Seher Utar - 10 ay Önce

Bubuygulama cok guzel olur gecenin bir ysridinda tangurvtungur cikan sesler uykumuzu ksçirmaz.Suruyeliler de bu uygulamaya tabii olmalı.Zaten en aktif calısan bunlar.

Hakan doğan
Hakan doğan - 10 ay Önce

Merak ediyorum da, herşeyimizi kayıt altına alıp akşam saat 20:00 ile sınırlamanızdaki amaç nedir.

SIRADAKİ HABER

banner72

banner71