banner53

Fırat Edaş Yatırımları İle Köye Dönüşe Enerji Oluyor

Fırat Elektrik Dağıtım A.Ş. (Fırat EDAŞ), Tunceli’de köy ve kırsal alanlar için planladığı 6 milyon 246 bin TLtutarında gerçekleştireceği yatırımlar ile köye dönüşün enerjisi olmaya hazırlanıyor.

Fırat Edaş Yatırımları İle Köye Dönüşe Enerji Oluyor

Kaliteli ve kesintisiz enerji arzını Bingöl, Elazığ, Malatya ve Tunceli illerinde müşterilerine en iyi şekilde verme gayretiyle çalışmalarını aralıksız sürdüren Fırat EDAŞ,köy ve kırsal bölgelerinin enerji kalitesiniartırmak için kolları sıvadı. 
Köye dönüş kapsamındaolası artabilecekenerji ihtiyacını karşılamak ve merkezden kırsala elektrik dağıtım hizmet kalitesinde bütünlük sağlamak amacıyla Fırat EDAŞ,6 milyon 246 bin TL’lik yatırım ile Tunceli’de Enerji Nakil Hattı (ENH) ve Alçak Gerilim (AG) olmak üzere toplam 563 direk üzerinde 30 km uzunluğundaki hattın tesis çalışmalarına başlıyor. 

ÖMER KANDEMİR: “KÖY VE KIRSAL HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAK”

Bölgenin gelişimine katkı sağlayacak yatırım çalışması hakkında açıklamalarda bulunanFırat EDAŞ Dağıtım Operasyonları Genel Müdürü Ömer Kandemir;30 km uzunluğunda tesis edilecekprojenin 18 km’lik kısmını ENH, 12 km’lik kısmını ise AG hattın oluşturacağını ifade ederek, şunları kaydetti: “6 milyon 246 bin TL büyüklüğündeki yatırımdahilinde AG için 2 milyon 990 bin TL’lik bir harcama yapılırken, ENH için 3 milyon 255 bin TL büyüklüğünde önemli bir harcama yapılacak.” Yatırım çalışmasının tamamlanması halinde sadece bölgenin enerji arzı kalitesini artırmakla kalmayacağını hatırlatan Dağıtım Operasyonları Genel Müdürü Ömer Kandemir, dolaylı olarak köy ve kırsal yaşamı da kolaylaştıracağını sözlerine ekledi. 

Yapılacak yatırımın önemli bir parçasını oluşturan Hozat ilçesindeFırat EDAŞ; proje kapsamında Karaçavuş Köyü’ne bağlı Karsen Mezrası,Kalecik Köyü’ne bağlı Karataş Mezrası veSarısaltık Köyü’ne bağlı Akören Mezrası için ENH ve AG toplamında 3 milyon 61 bin TL tutarındaki yatırım ile 16,3 km uzunluğundaki hattın tesisini gerçekleştirecek.Özellikle kış aylarında mevsimsel zorlukları ve engebeli coğrafyası ile dikkat çeken Ovacık ilçesinde ise Çayüstü Köyü’nde ENH ve AG toplamında yaklaşık 737 bin 355 TL tutarında yapılacak harcama ile 3,5 km uzunluğunda hat tesis edilecek. AG ve ENH toplamında 6,7 km uzunluğa sahip 1 milyon 653 bin 618 TL’lik harcama ile Merkezebağlı Çıralı Köyü’nün Bor Mezrası için yeni hat tesis edilecek. Nazımiye ilçesi özelinde Büyükyurt Köyü’ne bağlı Yakacık Mezrası içinENH ve AG toplamında da yaklaşık 794 bin TL’lik harcama ile 3,75 km uzunluğunda hattın tesisi de gerçekleştirilecek.

37 bin 365 kilometrekare alana sahip dağıtım bölgesinde 1 milyondan fazla müşterisine elektrik dağıtım hizmeti veren Fırat EDAŞ, kaliteli ve kesintisiz enerji arzı noktasında bölgenin gelişimine katkı sağlayacak yatırımların artarak devam edeceğine işaret etti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER