Darende Kaynarca Barajı Ve Sulaması Planlama Toplantısı Gerçekleştirildi

Malatya Darende Kaynarca Barajı Ve Sulaması Planlama Ara Raporu Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi

Darende Kaynarca Barajı Ve Sulaması Planlama Toplantısı Gerçekleştirildi

DSİ 9. Bölge Müdürümüz Mahmut DÜNDAR ‘ın başkanlığında, Bölge Müdür Yardımcıları, Şube Müdürleri, ilgili personel ve yüklenici firma yetkililerinin katılımıyla DSİ 9. Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Malatya Darende Kaynarca Barajı ve Sulaması Planlama Ara Rapor değerlendirme toplantısı yapıldı.

-Malatya Darende Kaynarca Barajı, Malatya ili Darende ilçesi Ayvalı Tohma Çayı üzerinde yer alan talvegden 95,50 metre yüksekliğinde, ön yüzü beton kaplı kaya dolgu gövde tipinde ki barajda depolanacak 190 milyon metreküp su ile;

Malatya Merkez İlçelerinin 2050 yılı ve sonrası ihtiyacı olan içme ve kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması temin edilecektir.

-Tohma Çayı üzerinde ve Medik Barajı membaında kalan her iki sahilde yer alan ve mevcutta yöre halkı tarafından kendi imkânları ile pompajlı olarak sulayabildikleri 32.267 dönüm tarım arazileri, cazibeli borulu basınçlı sulama sistemi ile sulanması sağlanacaktır.

- Medik Barajı mansabındaki 94.183 dönüm Yazıhan Sulaması, 61.742 dönüm Şahnahan B ve C Sulaması ile 42.800 dönüm Sultansuyu Sulaması için ihtiyaç duyulan ilave sulama suyu ihtiyacının karşılanması amacıyla barajdan bırakılacak sulama suyu Tohma Çayı vasıtasıyla Medik Barajına iletilerek bu alanların sorunsuz sulanması temin edilecektir. 

-44 milyon kilovatsaat elektrik enerjisi üretilecektir.

Planlama raporunun 2022 yılında tamamlanması akabinde proje yapımına başlanacaktır. Hayırlı olsun.
 

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aaaaa
Aaaaa - 2 yıl Önce

Hangi suyla yapıyorlar bunu bir de 44 kilovatsaat neye göre bir yılda mı günde mi?

SIRADAKİ HABER