Çalık ve Koca'dan Vakıfbank Malatya Bölge Müdürlüğüne Ziyaret

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya’nın Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde en fazla istihdamı sağlayan, işgücü itibariyle en büyük güce sahip olduğunu kaydederek, “2020 verilerine baktığımızda bölge içerisinde mali yapısını güçlendiren en önemli illerden bir tanesi haline geldik. Dolayısıyla Malatya’da Halkbank ve Vakıfbank Bölge Müdürlüklerinin varlığı kentimizin daha güçlü bir şehir olmasını sağlayacak” dedi.

Çalık ve Koca'dan  Vakıfbank Malatya Bölge Müdürlüğüne Ziyaret

Milletvekili Çalık, Malatya’daki temasları kapsamında Vakıfbank Malatya Bölge Müdürü ile Halkbank Bölge Koordinatörünü ziyaret etti.

Çalık, AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ile birlikte ilk olarak Halkbank Malatya Bölge Koordinatörünü Tuncay Koramaz’ı ziyaret etti. Milletvekili Çalık, Koramaz’dan bölge müdürlüğü olarak Malatya ve bölgede yaptıkları çalışmalar ilgili bilgi aldı.

AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca, Halkbank Bölge Müdürlüğü’nün Malatya’ya getirileri ile şubelerin çalışmaları ile ilgili istişarelerde bulunduklarını söyledi. Koca, “Bölge müdürlüğümüzün hem Malatya’mıza hem de hitap ettiği bölge illerine idari ve ekonomik anlamda ciddi katkıları olacağına inanıyoruz. Hemşerilerimizin, ihtiyaç duyan sanayici, işadamı ve tüccarlarımızın finansa erişim kolaylığının sağlanması konusunda bölge müdürlüğümüzün elinden gelen gayreti göstereceğine inanıyoruz” diye konuştu. Milletvekili Öznur Çalık, yaptıkları istişareler ile Malatya’nın mali yapısını gördüklerini ifade etti.

“Halkbank ve Vakıfbank Bölge Müdürlüğünü Malatya’mıza kazandırdık”

Malatya’nın bölge içerisindeki gücünü iyi rakamlarla gözlemlediklerini kaydeden Çalık, “Hem mevduat hem de kredi açısından daha çok çalışmamız lazım. İki yıl öncesine kadar Malatya’da hiçbir bankanın bölge müdürlüğü yoktu. Yaptığımız görüşmelerle Halkbank ve Vakıfbank Bölge Müdürlüğünü Malatya’mıza kazandırdık. Malatya, Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde en fazla istihdamı sağlayan, iş gücü itibariyle en büyük güce sahip, ihracat rakamları en yüksek olan ilimiz. Güçlü fotoğrafının mali yapısıyla da desteklememiz gerekiyor. Bu vesileyle esnafımıza, vatandaşlarımıza, sanayicimize, ticaret erbabımıza yani halkımıza en yakın bankaların yanlarına, hizmetine giderek bütün desteklerini vermelerini gönülden arzu ediyoruz” dedi.

Milletvekili Çalık, 2020 yılının Türkiye için çok zor bir dönem olduğuna dikkat çekerek, dünyanın zor bir dönemden geçtiğini, pandemi sürecinde Türkiye’nin hızlı bir toparlanma sürecine girdiğini belirtti.

“Malatya’nın hem kredi hem de mevduat rakamları da artmış görünüyor”

Malatya’da 24 Ocak’ta yaşanan depremin kredi ve mevduat hesaplarının daha da yukarıya çıkarttığını anımsan Çalık, şunları söyledi: Faiz oranlarının düşmesiyle birlikte konut kredi kullanım oranlarının yükseldiğini görüyoruz. Özellikle esnaflarımıza vermiş olduğumuz 50 bin TL sıfır faizli destek vatandaşlarımızı memnun etti. Ayrıca, KOSGEB aracılığıyla vermiş olduğumuz 100 bin TL’lik can suyu kredisi de önemliydi. 2 bine yakın esnafımız bu can suyu kredisini kullanmış vaziyette. Bu vesileyle Malatya’nın hem kredi hem de mevduat rakamları da artmış görünüyor. 2020 verilerine baktığımızda bölge içerisinde mali yapısını güçlendiren en önemli illerden bir tanesi haline geldik. Dolayısıyla Malatya’da Halkbank ve Vakıfbank Bölge Müdürlüklerinin varlığı kentimizin daha güçlü bir şehir, sosyo-ekonomik gelişmişlik endeksinde kendisini daha yukarıya taşıyacak, ivmeyi kazandıracak çalışmalar olacaktır.”

“Kentte 14 banka bulunuyor”

Milletvekili Öznur Çalık daha sonra Vakıfbank Malatya Bölge Müdürü Osman Tırpan'ı ziyaret etti. Tırpan’dan yaptıkları çalışmalarla ilgili bilgi alan Çalık, 2020 yılı itibariyle 14 banka, 61 şube ve bine yakın çalışanıyla Malatya’da bankaların hizmet verdiğini kaydetti. AK Parti Malatya İl Başkanı İhsan Koca ise, bölgede en fazla ihracatı gerçekleştiren ilin Malatya olduğu belirterek, hem Halkbank ve Vakıfbank Bölge Müdürlüklerinin Malatya’da olmasının gerek vatandaşlar için gerekse de iş dünyası için önem taşıdığını vurguladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER