banner53

Büyükşehir Belediyesi Kapalı Olan 238 Mahalle Yolunu Açtı

Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, etkili olan kar yağışı nedeniyle çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Büyükşehir Belediyesi Kapalı Olan 238 Mahalle Yolunu Açtı

KAPALI OLAN 504 MAHALLE YOLUNDAN 238’i 8 SAAT İÇİNDE AÇILDI

Tüm Türkiye’yi geçtiğimiz hafta ortasından itibaren etkisi altına alan yağışlı hava, Malatya’da ilçeler başta olmak üzere şehir merkezinde kar olarak etkisini gösterdi. Kırsal kesimlerde rakımı 1500 metrenin üzerinde olan bazı yollarda yer yer 1,5 metreye kadar çıkan kar kalınlığı birçok mahalle yolunun kapanmasına neden oldu. Malatya Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri şehir merkezinde kar temizliğini büyük bir titizlikle sürdürürken, kırsalda ise köy ve mahalle yollarının açılması için çalışmalar sürdürülüyor. 

Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekiplerin karla mücadelesi hem şehir içinde hem de kırsal bölgelerde yoğun bir şekilde devam ediyor. Şehir merkezinde ana arterler karın başladığı ilk andan itibaren açık tutan ekipler, gece buzlanmaya karşı da tuzlama işlemiyle özellikle kavşakları, inişli-çıkışlı yolları ve buz tutan ana aksları don olayı gerçekleşmemesi için açık tutuyor. Şehir merkezinde yayaların kullandığı kaldırımları, üst geçitleri ve merdivenleri de kardan arındıran ekipler, vatandaşların ve esnafların günlük işlerindeki olası aksaklıkların da önüne geçmiş oluyor. 

112 EKİPLERİ İLE ORTAK ÇALIŞMALAR HAYAT KURTARIYOR

Malatya’yı Perşembe gecesinden itibaren etkisi altına alan yağışlar, ilçelerde ise daha fazla köy ve mahalle yollarının kapanmasına neden oldu. Özellikle pazar sabahı itibariyle AYKOME’ye(Alt Yapı Koordinasyon Merkezi) ulaşan bilgilere göre 504 mahalle yolunun sabaha kadar yağan yoğun kar yağışı, tipi, rüzgâr savurması ve çığ düşmesi sonucu kapandığı iletildi. Çalışmalarını 13 ilçenin kırsal mahallelerinde yoğunlaştıran Malatya Büyükşehir Belediyesi Karla Mücadele ekipleri, 800 personel ve 400 araçla Pazar sabah 09.00’dan Pazar saat 17.00’ye kadar tam 238 mahalle yolunu yeniden ulaşıma açtı. Malatya genelinde 718 mahalleden 266’sında yol açma çalışmaları sürüyor. 24 saat esaslı çalışan ekipler, gece boyunca da karla mücadeleye devam etti. Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler, Arapgir İlçesi, Alıçlı Mahallesi’nde ikamet eden 80 yaşındaki korona hastası Bekir Bakır’a müdahale etmek isteyen 112 Acil sağlık ekiplerine eşlik ederek, kapalı yolları açtı. Evinde fenalaşan hastanın hastaneye ulaşmasını sağlayan karla mücadele ekipleri, Yeşilyurt Porga’da ise 29 yaşındaki diyaliz hastası Hasan Akbulut’u sağlık ekiplerine ulaştırdı. Kapalı mahalle yolunu açan ekipler, Akbulut’u ikamet ettiği evden alarak 112 sağlık ekiplerinin ulaşabildiği noktaya getirdi.

YAZIHAN’DA KAPALI YOLLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ AÇILDI

Gece geç saatlerden itibaren yağan yoğun kar yağışı nedeniyle özellikle kırsal kesimlerde zaman zaman 1, 1.5 metreyi buldu. Malatya Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin Yazıhan’daki karla mücadele çalışmalarını inceleyen Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk, Büyükşehir Belediyesi ekiplerine ve başkan Gürkan’a teşekkür etti. 

Yoğun yağışla birlikte kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için gece gündüz çalışan Malatya Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Yazıhan İlçesi’ne bağlı yollarda yoğun bir mesai sürdürüyor. Malatya Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanı Memet Mert, Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ile birlikte çalışmaları inceledi. Memet Mert, yaptığı açıklamada, “7/24 esasına dayanarak gece itibariyle yağan yoğun kar nedeniyle ekiplerimiz çalışmalarına devam ediyor. İnşallah akşam saatlerine kadar kapalı hiçbir yol bırakmayacağız. Şu an sadece burada değil 13 ilçemizde aynı özverili ekip çalışmasını görebilirsiniz” dedi. 

ÖZTÜRK: MAHALLE SAKİNLERİMİZ GÖNÜLLERİNİ FERAH TUTSUN

Yazıhan Belediye Başkanı Nevzat Öztürk ise “Kar rahmettir, kar bereket demektir. Büyükşehir Belediyemiz ve Yol ve Altyapı Koordinasyon Daire Başkanımızla birlikte yapılan kar çalışmalarını incelemek üzere şuan sahada bulunuyoruz. Yaklaşık 10 mahallemizin yolları kapalı. Yolların bir kısmının açıldığını ve geriye kalan diğer yollarında akşam saatlerine kadar açılacağını söyleyebiliriz. Özellikle Mezra ve Kılçık yollarının hiç birinin yolları kapalı olamayacak. Bu vesileyle başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Selahattin Gürkan’a ve Yol Altyapı Dairesi Başkanımıza Malatya’nın her tarafından göstermiş oldukları gayretin aynısını Yazıhan’ımızda da gösteriyorlar. Mahalle sakinlerimize gönüllerini ferah tutsunlar hiçbir yolları kapalı kalmayacak ‘’ diye konuştu.

Yazıhan Grup Yolu’nda çalışmalarının sürdüğünü dile getiren AK Parti Yazıhan İlçe Başkanı Veysel Ateş ise, “Civril, Epreme Grup yolunda ekipler yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdürüyorlar. Büyükşehir Belediyemiz Yazıhan’la ilgili sabahın erken saatlerinden itibaren grup ve mezra yollarının yüzde 80’nini açmış durumdalar. Bu hususta Büyükşehir Belediye Başkanımıza Yol ve Altyapı Daire Başkanımıza ve İlçe Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.Vatandaşlarımızdan her hangi bir şikâyet alamadık. Bu konuda başta Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve İlçe Belediye Başkanımıza teşekkür ediyoruz’’ diye konuştu.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ocak 2021, 20:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER