AK Parti heyetinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ziyaret

AK Parti Malatya Milletvekilleri Öznur Çalık, Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nu ziyaret etti.

AK Parti heyetinden Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na ziyaret

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlık binasında gerçekleşen ziyaret sonrası açıklamalarda bulunan AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, ziyarette Malatya’nın ulaştırma ve altyapı alanındaki yatırım ve projelerini konuştuklarını söyledi. Çalık, Doğu Anadolu’da proje uzunluğu ve maliyeti açısından en büyük Çevreyolu Projesinden biri olan 53,5 kilometre uzunluğundaki Malatya Çevre Yolu'nun Darende Gölbaşı kavşağından başlayıp Pütürge yol ayırımından Malatya-Elazığ yoluna bağlanan bir bağlantı yolu olduğunu ve güzergah üzerinde 25 köprü ve köprülü kavşak bulunduğunu belirtti. 

Milletvekili Çalık, güzergah üzerindeki 7 köprünün yapımının tamamlandığını, bölünmüş ve bağlantı yol çalışmalarının hızlı bir şekilde devam ettiğini ifade ederek, “53,5 kilometrelik Çevreyolunun tamamlanmasıyla birlikte turizm ve ticaret merkezlerine hızlı, güvenli ve konforlu trafik akışı sağlanacak. Şehir için trafik yoğunluğu ve beklemelerin ortadan kalkmasıyla araçların çevreye bıraktıkları egzoz emisyonları da önemli ölçüde azalacak” dedi. Çalık, proje tutarı yaklaşık 538 milyon lira olan Malatya Çevreyolu için bugüne kadar imalat çalışmalarına 234 milyon lira harcandığını kaydetti.

ARAPGİR-MALATYA YOLUNUN PROJE ÇALIŞMALARINA BAŞLATILIYOR

Çalık, 27,6 kilometre uzunluğundaki Hekimhan Kuluncak arasındaki yolun 2019 yılı sonunda 21,9 kilometresinin tamamlandığını anımsatarak, Hekimhan batı çevreyolu dahil eksik kalan kesim için Karayolları tarafından ihale sürecine girildiğini, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun talimatı üzerine Arapgir Malatya il yolunun da proje çalışmalarına başlatıldığını ve Karayolları 81.Şube Şefliği binasının Battalgazi Belediyesine devredilmesiyle ilgili sürecin devam ettiğini ifade etti. 27 kilometrelik Pütürge ayrımı-Doğanyol il yolunun yapım çalışmalarının devam ettiğini belirten Öznur Çalık, proje tamamlandığında mevcut yolda 3,3 kilometre kısalma olacağını, zaman ve akaryakıttan tasarruf sağlanacağını söyledi. 

19 YILDA 406 KİLOMETRE BÖLÜNMÜŞ YOL YAPTIK

Çalık, 13,3 milyon lira tutarındaki Battalgazi Kavşağı bağlantı yolu ve Hanımınçiftliği Köprüsünün yapımına başlanıldığını belirterek, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından 2,5 milyon yolcu kapasiteli yaklaşık maliyeti 246 milyon lira olan Malatya Havalimanı yeni terminal binasının yapım çalışmalarının devam ettiğini kaydetti. Malatya'da 2002 yılına kadar 36 kilometre bölünmüş yol var iken, son 19 yılda 406 kilometre bölünmüş yol yapıldığını söyleyen Milletvekili Çalık, 2002 yılına kadar kentte BSK'lı yol sıfır iken, 2003-2021 yılları arasında 315 kilometre yapıldığını belirterek, “Malatya’mıza son 19 yılda yaklaşık 9 milyar lira tutarında ulaştırma ve haberleşme alanındaki yatırımdan dolayı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na çok teşekkür ediyorum” dedi. AK Parti Malatya Milletvekilleri Ahmet Çakır ve Hakan Kahtalı ise, Bakan Karaismailoğlu’na gerçekleştirdikleri ziyaretlerinin Malatya’nın yatırım ve projeleri açısından çok verimli geçtiğini kaydetti.
--
Bu iletiyi Google Grupları'ndaki "ÖZNUR ÇALIK HABER BÜLTENİ" grubuna abone olduğunuz için aldınız.
Bu grubun aboneliğinden çıkmak ve bu gruptan artık e-posta almamak için [email protected] adresine e-posta gönderin.
Bu tartışmayı web'de görüntülemek için https://groups.google.com/d/msgid/oznurcalikhaberbulteni/CAP6VqA9hNABxc7ppuLKHWWC1DdsTS11JaC5at4pobjOdGumZDw%40mail.gmail.com adresini ziyaret edin.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72

banner71