banner53

Ahmet Çakır'dan Çıkan Haberler Hakkında Açıklama...'Çamur Siyaseti, Karalama Kampanyası'

Ahmet Çakır'ın Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği harcamalara dair son günlerde çıkan haberlere ilişkin Çakır, cephesinden açıklama geldi.

Ahmet Çakır'dan Çıkan Haberler Hakkında Açıklama...'Çamur Siyaseti, Karalama Kampanyası'

Ahmet Çakır'ın Belediye Başkanlığı döneminde gerçekleştirdiği harcamalara dair son günlerde çıkan haberlere ilişkin Çakır, cephesinden açıklama geldi.


Ahmet Çakır’ın, iddialara ilişkin yazılı açıklaması şöyle:

“Değerli hemşehrilerim, öncelikle şimdiden Kurban Bayramınızı tebrik eder, Bayramın milletimiz nezdinde tüm insanlığa barış, huzur, adalet ve mutluluk getirmesini dilerim.

Bir Bayram Arafesinde gönül ister ki hep iyilikleri, güzellikleri konuşalım. Ama maalesef utanmadan, sıkılmadan, arlanmadan, yüzleri bile kızarmadan, yalanla, dolanla, iftirayla, çamur siyasetiyle, algı operasyonlarıyla aziz hemşehrilerimizin zihinlerini bulandırmak isteyen müfterilere cevap vermek zorunda kaldığımız için her bir hemşehrimden anlayış istirham ediyorum.

Değerli hemşehrilerim, son zamanlarda bazı medya organlarında, sahte sosyal medya hesaplarında paylaşılan asla, kat’a gerçeklerle örtüşmeyen, çamur at tutmazsa izi kalır mantığıyla yapılan karalama kampanyalarını yakinen takip etmekteyiz. Bir takım sahte hesaplar üzerinden oluşurulmak istenen algı operasyonunun asıl amacı; suyu bulandırarak bir takım karanlık işlere, kötü emellere, kirli hesaplara kapı aralamak olduğu aşikârdır.

Biz kamunun her kuruşunda milyonlarca insanımızın hakkının olduğunun farkında olarak bütçelerimizi planlayıp kullandık. Bizim ne hukuka, ne aziz milletimize ne de Rabbimize veremeyeceğimiz hiç bir hesabımız yoktur. Alnımız açık, yüzümüz aktır.

Değerli hemşehrilerim, CHP Genel Başkan Yard. ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve İl Baskanı Enver Kiraz’ın birileriyle danışıklı yaptıkları her hallerinden belli olan “Malatya Büyükşehir Belediyemizin 2014- 2018 yılları arasındaki Özel Kalem Müdürlüğü Bütçesi ile ilgili, gerçeklerle uzaktan yakından alakası olmayan ve kamuoyumuzu yanıltan açıklamalarını” esefle okudum.

Malatya’yı baştan başa değiştirip dönüştüren onca projemizi görmek istemeyenlerin faaliyet raporumuzdaki özel kalem bütçesini alarak ve bunu da sadece devlet ricalinin ziyaret sayısına bölerek spekülasyon yaratmaları hesap-kitap bilmemek değil en hafif deyimle insafsızlıktır, vicdansızlıktır.

Ömrü hayatlarında milletimiz için, memleket için taş üstüne taş koymamış, millet, memleket, hizmet gibi ulvi dertlerden bihaber müfterilerin en iyi yaptığı şey; hizmeti küçümsemek, karalamak ve yok saymaktır. Müfterilerin değirmenine su taşıyan hainler de bilmelidir ki, yalanla, iftirayla, ihanetle abâd olunmaz.

Kamu bütçesinin nerelerde ve nasıl kullanılacağı kurallarla bellidir. Temsil Ağırlama ve Tören bütçesinin hangi amaçlarla ve nasıl kullanılacağı 27302 sayılı resmi gazetede yayımlanan yönerge ile belirlenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Sn. Ağbaba’nın zannettigi gibi bir Muz Cumhuriyeti değildir; bir hukuk devletidir. Kamuda yapılan her kuruşun hesabı Sayıştay Başkanlığının Denetçileri tarafından rutin olarak da denetlenmektedir.

Belediyemizde Özel Kalem Bütcesindeki Temsil, Ağırlama ve Tören kalemi mevzuata uygun olarak,
1) Cumhurbaşkanımızın, Bakanlarımızın, Kurum ve Kuruluşlarımızın temsilcilerilerinin ağırlanmaları,
2) Dini ve Milli Bayramlarımız ile önemli gün ve haftalarda yapılan kutlama etkinlikleri,
3) Kurum ve Kuruluşlarımızla, Sivil Toplum Kuruluşlarımızla, Kanaat Önderlerimizle, Muhtarlarımızla, Basın Mensuplarımızla vb yaptığımız toplantılar,
4) Açılış, Temel Atma Törenlerimiz
5) Kitap Fuarı, Yapı Dekorasyon Fuarı, Tarım ve Hayvancılık Fuarı, İstihdam Fuarı, Engelliler Fuarı vb Fuarlarımızdaki ağırladığımız misafirler,
6) Ankara ve İstanbul Tanıtım Günleri gibi on binlerce Malatya Sevdalısı insanımızı ağırladığımız etkinliklerimiz,
7) Ramazan ve Muharrem aylarında yaptığımız iftar programlarımız,
8) Başarılı öğrencilerimizin, sporcularımızın, sanatçılarımızın ödüllendirilmesi,
9) Muhtaç vatandaşlarımıza yaptığımız aciliyet arz eden yardımlar,
10) Fakir vatandaşlarımızın talepleri doğrultusunda verdigimiz cenaze yemekleri vb. harcamalar için Özel Kalem Bütçesindeki Temsil Ağırlama ve Tören kalemi kullanılmıştır.

Ayrıca bir hususun daha altını çizmek gerekiyor. Özel Kalem Bütçesi sadece Temsil Ağırlama ve Tören bütçe kaleminden müteşekkil değildir.

Malatya Büyüksehir Belediyemizin Özel Kalem Bütçesinin içerisinde Kent Konseyine aktarılan bütçe, yurt içi ve dışı görev yollukları, büro makine ve techizat alımları, özel kalem yakıt alımları gibi cari harcamalar da vardır. Okuduğunu anlayan ve art niyetli olmayan herkes bütçe rakamlarımızı incelediğinde Özel Kalem bütçemizin gerçekleşen gider bütçemize oranının sadece binde 6 olduğunu görecektir.

Örneğin 2018 yılı gerçekleşen gider bütçemiz 577 milyon 713 bin 904 TL Özel Kalem Bütçemiz ise 3 milyon 401 bin 621 TL dir. Yani gerceklesen bütçemizin sadece binde 6 sı Özel Kalem bütçesi olarak kullanılmıştır.
CHP li İzmir Büyükşehir Belediyesinin 2018 gerçekleşen gider bütçesi 5 milyar 77 milyon 200 bin TL dir. Buna karşın 2018 yılında Özel Kalem Bütçesi, Genel Sekreterlik Bütçesi ve Protokol Bütçesi adı altında yapılan harcama tam 24 milyon 355 bin 574 TL dir. Gerçekleşen gider bütçesine oranı ise, binde 48 dir.

Yani İzmir Büyüksehir Belediyesi Özel Kalem bütçesinin gerçeklesen gider bütçe içerisindeki oranı, Malatya Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Bütçesinin gerçekleşen gider bütçesine oranının tam 8 katıdır.

Malatyamızın nüfusunun yarısı kadar bir nüfusa ve Büyüksehir Belediyemizin bütçesinin de yarısından daha az bütçeye sahip bir herhangi ilçe belediyesinin dahi, bütçesine ve özel kalem giderlerine bakılarak hakkaniyetli bir kıyas yapıldığında, bizim özel kalem bütçesinin ne kadar makul bir seviyede olduğu, ne kadar disiplinli yönetildiği anlaşılacaktır.

Bir ilçenin konumu, görevi, ağırlama sorumluluğu büyükşehirle elbette aynı değildir. Buna rağmen büyükşehirle oranlayınca ilçenin özel kalem bütçe oranı, Büyükşehirden daha fazladır. Yaptığımız hizmetlerin altında ezilen müfterilerin iftiraları gerçekleri örtmeyecektir.

Değerli hemşehrilerim bir hususa daha dikkatlerinizi çekmek istiyorum. CHP İl Başkanı Enver Kiraz’ın yaptığı açıklamada ve bazı internet siteleri ile fake sosyal medya hesaplarında yapılan iftira niteliğindeki haberlerde Başkanlığını yaptığım dönemde, Büyükşehir Belediyemizde çalışmadığı halde maaş alan, bankamatik personeller olduğu, harici maaş ödemelerinin yapıldığı, trilyonlarca TL ye ihale edilen işlerin ihalelerinin iptal edilerek Belediye imkanlarıyla 20 bin TL ye yapıldığı iddaa edilmektedir. Aslında bunlar birer iddaa değil, müfterilerin birer iftirasıdır. Milletimizin aklıyla dalga geçmektir. 20 bin TL ye yapılacak bir işi bırakın 2 milyon TL ye ihale etmek, böylesi bir ihaleye hazırlık evrakı düzenlemek bile suça teşebbüstür.

Bu müfterileri aziz milletimizin maşeri vicdanlarına havale ediyorum.

Bir Bayram arafesinde böylesi bir konuda, bu tonda bir açıklama yapmak istemezdim; ama bizim için şerefimiz, onurumuz, haysiyetimiz herşeyin üstündedir. Anlayışınızı istirham ediyor tekrardan hayırlı Bayramlar diliyorum.”

Bülten

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2019, 18:19
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER