Ağbaba,'Yeni Terminal Vizyonsuzluk'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Malatya Havalimanı terminalinin 2010 yılında yapıldığını 2020 yılında tekrar terminal yapımının  ‘vizyonsuzluk’ olduğunu belirtti.

Ağbaba,'Yeni Terminal Vizyonsuzluk'

BAKAN ‘BİRAZ SABRETSENİZ YENİ VE DONANIMLI HAVAALANI YAPACAKTIK”DEMİŞ!

Malatya’da gerçekleştirilen yatırımlar kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. Bu yatırımlardan öne çıkanlarından biri de Malatya Havalimanına 10 yılda bir yapılan terminal büyütme işleri. Havalimanının tüm yönleriyle yetersiz olmasına rağmen AKP’li siyasetçiler tarafından yeni terminal binası yapımında ısrar edilmiş, 2010 yılında havalimanına yeni terminal binası yapılmıştı. 27 Kasım 2010 günü yeni terminal binasının açılış töreninde konuşan  dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Yeni terminal ile bu havaalanı Malatya’nın 20 yıl, 30 yıl, 50 yıl hizmetini verecek hale gelmiştir” şeklindeki açıklamalarına karşın aradan 5 yıllık geçtikten sonra yeni terminal binası ihtiyacı karşılamayacak duruma gelmişti. Artan eleştirilerin ardından  dönemin AKP İl Başkanının, Ulaştırma Bakanının “Biraz acele etmeseydiniz, biraz sabretseydiniz, size biraz daha nitelikli, biraz daha donanımlı bir havaalanı yapacaktık. Milletvekillerinize sorun’ diye bir ifade kullandığını aktarmıştı.”dedi.

KEŞKE ‘10 YILDA BİR NEDEN TERMİNAL YAPIYORUZ?’ DİYE SORSAYMIŞ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun Malatya Havalimanı’nda yeni terminal binası ile ilgili yaptığı açıklamanın 10 yıl önceki Binali Yıldırım’ın açıklamalarına çok benzediğini belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, “Sayın Bakan, 27 Kasım 2010’da açılan terminalin 2 Kasım 2020’de tekrar ihale edilerek büyütüleceğini söylemiş. Yanında 10 yıl önceki bakanın yanında kurdele kesen siyasetçiler de var. Keşke dönüp onlara ’Biz neden Malatya’ya 10 yılda bir havalimanı terminali açıyoruz? Diye sorsaymış. Daha önce de ifade etmiştim. AKP’nin Malatya’daki en önemli sorunu vizyonsuzluk.’Ben yaptım oldu’ bencilliği.”ifadelerini kullandı.

HAVALİMANI DEĞİL YAMALI BOHÇA

36 yıl önce bugün ki yerinde hizmet vermeye başlanan Malatya Havalimanı’nın yamalı bohçaya döndüğünü belirten Ağbaba, “2010’da yeni terminal binası yaptılar, 2020’de aynı terminal binasını büyütmek için uğraşıyorlar.Oysa Malatya gibi doğu ile batıyı birbirine bağlayan,800 bin nüfuslu bir kente yeni havalimanı yapmak kimsenin aklına gelmiyor.Havalimanının pistini, terminalini büyüterek Malatya’ya hizmet edilmez. “Hızla gelişen ve büyüyen Malatya’ya yeni bir havalimanının gerekli” diyen kendileri.Hem Malatya’ya yeni havalimanı gerektiğini, bu konuyla ilgili girişimlerde bulunacaklarını söyleyip hem de aradan 4 yıl geçtikten sonra havalimanı terminalinin ihalesinin yapılacağını müjdeleyeceksiniz. Malatyalılar bu gel-git siyasetinden çok yoruldu.5 yılda yetersiz hale gelen terminal binasına ödenen paralar ne olacak?” ifadelerine yer verdi.

NİZAMİYE BİNASI YAPARAK BU SORUN ÇÖZÜLMEZ

Ağbaba açıklamasının devamında; “Malatya Havalimanında yaşadığımız sorun sadece fiziki yetersizlik de değil.Malatya havalimanının hem sivil hem askeri  havalimanı. Başkent ile günde bir gidiş bir dönüş seferi yapılan, sefer saatleri tüm Malatyalıların tepkilerine sebep olan, defalarca gündeme getirilmesine rağmen ne saatleri ne de sefer sayısı değişen Havalimanının askeri havalimanı olarak kullanılması da ayrıca çeşitli sorunları beraberinde getiriyor. 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası 16 Temmuz tarihinde uçuşlara kapatılan havalimanında 4 Ağustos’a kadar uçuş yapılamamıştır. Malatya yolcuları 20 gün boyunca mağdur olmuş, farklı illerin havalimanlarını kullanmak zorunda kalmıştı. Belirtilen sebeplerle Malatya’ya çevredeki  yerleşim yerlerine de hizmet edecek modern bir havalimanı ihtiyacı mutlaka giderilmelidir.Terminal büyüterek, nizamiye binası yaparak bu gerçek ortadan kalkmaz. 5 yıl sonra bir kez daha aynı konuları konuşur oluruz” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER