AFAD'tan Malatya için Düzeltme Açıklaması

Malatya'nın afetten daha az etkilenen illerden gösterilmesinden sonra gelen tepkiler üzerine  bir açıklama yapıldı.

AFAD'tan Malatya için Düzeltme Açıklaması

Açıklama şöyle: 

"Afetin ilk günlerinde “genel hayata etkili afet bölgesi” olarak ilan edilen illerimizde,afete yönelik acil ödemelerin daha hızlı yapılabilmesi için, illerimiz arasında eşleştirme yapılmıştır. Bu kapsamda, afet bölgesindeki illere karşılık gelen destek iller belirlenmiştir. Bu eşleştirmede Elazığ ilimiz ile ilgili olarak ilk anda verilmiş bir “genel hayata etkili afet bölgesi kararı” olmadığı için, Elazığ ilimiz, Malatya’ya destek il olarak belirlenmiştir.

Daha sonraki dönemde Elazığ ilimizin de “genel hayata etkili afet bölgesi” kapsamına alınmasıyla birlikte, bu görevlendirmeler  iptal edilerek aşağıda belirtildiği şekilde tekrar eşleştirme yapılmıştır. Depremin ilk günlerinde arama kurtarma ve diğer acil diğer işlerin hızlıca yönetilmesi için böyle bir eşleştirme yapılmış olup, bu eşleştirmelerin depremin illerimize etkisiyle ve büyüklüğüyle herhangi bir ilişkisi bulunmamaktadır. Kaldı ki, sonrasında yapılan bu değişiklik, ikinci bir metinle de düzeltilmiştir.

Tamamen teknik ve süreci hızlandırmaya yönelik bu işleyişi, Malatya’ya veya başka herhangi bir ilimizin afetsellik boyutuyla ilişkilendirilmemesi gerektiği hususunu, kamuoyunun bilgilerine saygıyla arz ederiz.

Afetten etkilenen illerimizden;

Kahramanmaraş ilimizin Zonguldak İl AFAD tarafından incelenmesi,
Hatay ilimizin Trabzon İl AFAD tarafından incelenmesi,
Malatya ilimizin İl AFAD ve Başkanlık  tarafından desteklenerek Malatya İl AFAD ile birlikte incelenmesi,
Adıyaman ilimizin İzmir İl AFAD tarafından incelenmesi,
Diyarbakır ilimizin Başkanlık tarafından incelenmesi,
Adana, Kilis, Osmaniye, Şanlıurfa, Gaziantep ve Elazığ illerimiz il AFAD tarafından incelenmesi yapılmaktadır.
Kamuoyuna saygıyla arz ederiz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER