Malatya Emniyetinden Yapılan Denetimler Hakkında Açıklama

Malatya Emniyet Müdürlüğüne bağlı TEM Şube Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan çalışmalar hakkında açıklamalar yapıldı.

Malatya Emniyetinden Yapılan Denetimler Hakkında Açıklama

İl Emniyet Müdürlüğü olarak Malatya halkımızın huzur ve güvenliği kamu düzenin sağlanması, suç ve suçlularla etkin mücadele amacıyla, TEM Şube Müdürlüğü, KOM Şube Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerimiz tarafından 2020 Yılı Ağustos ayı içerisinde gerçekleştirilen uygulama ve denetimler sonucunda;

TEM VE KOM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE
-FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütünün ilimizdeki yapılanmasına yönelik yapılan çalışmalarda; (13) şahıs hakkında işlem yapılmış; (12) şahıs ifadelerinin ardından serbest bırakılmış (1) şahıs firari olarak aranmaktadır.
 -Ayrıca FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik olarak farklı illerin soruşturmaları kapsamında il dışından gelen  talimat evrakları doğrultusunda (19) şüpheli hakkında işlem yapılmış, bunlardan (2) şüpheli Mahkemece tutuklanmış, (2) şüpheli hakkında adli kontrol tedbiri uygulanmış, (12) şahıs ifadelerinin ardından serbest bırakılmış (3) şüphelinin yakalanması mümkün olmamıştır.
-Yabancı Terörist Savaşçılara yönelik yapılan operasyonda (8) şüpheli gözaltına alınmış, (2) şüpheli Mahkemece Tutuklanmış, (6) şüpheli ise haklarında gerekli işlemlerin yapılması için Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğüne teslim edilmiştir.
Kaçakçılık ve Mali Suçlara Yönelik Yapılan Çalışmalarda;

-6136 sayılı kanun kapsamında (5) şüpheli hakkında işlem yapılmış şüphelilerden (3 adet tabanca, 2 adet pompalı tüfek, 6 adet tabanca şarjörü, 1 adet av tüfeği şarjörü, 184 adet tabanca mermisi, 12 adet av tüfeği kartuşu, 1 adet kesici alet) ele geçirilmiştir.

-Belgede sahtecilik suçundan (4), parada sahtecilik suçundan (2) şüpheli hakkında işlem yapılmış (42 adet 100 TL’lik sahte banknot) ele geçirilmiş, şüphelilerden (1)’i Tutuklanmıştır. Kültür ve tabiat varlığı kaçakçılığı suçundan (3) şüpheli hakkında işlem yapılmış şüphelilerden (18 adet tarihi eser, 13 adet sikke, 2 adet el dedektörü) ele geçirilmiştir.

-5607 sayılı kanun kapsamında (5) şüpheli hakkında işlem yapılmış (61 adet kaçak cep telefonu) (6 adet cep telefonu ekranı 85 adet cep telefonu aksesuarı), (5 adet akıllı saat) ele geçirilmiştir. 

NARKOTİK SUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE    
Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce; Uyuşturucu ile mücadele kapsamında TCK’nın 188/3 – 188/6 (Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti Yapmak) , TCK’nın 191 (Kullanmak İçin Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde Satın Almak, Kabul Etmek veya Bulundurmak) ve TCK’nın 190. maddesinden (Uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanılmasını kolaylaştırmak) suçlarından İlimiz genelinde yapılan çalışmalarda; 

Yapılan planlı operasyonlarda ve ilimiz giriş-çıkışlarında oluşturulan Uygulama noktalarında uyuşturucu madde kullanımı ve satışı yönünden, (83) operasyon gerçekleştirilmiş. Yapılan operasyonlarda (128) şahıs gözaltına alınmıştır. Bu şahıslardan (14) şahıs hakkında TCK’nın (188/3-188/6) ve (114) şahıs hakkında TCK’nın (191.) kapsamında adli işlem yapılmıştır. Adli makamlara sevk edilen (3) şüpheyi tutuklanarak cezaevine teslim edilmiş, (5) şüpheli hakkında Adli Kontrol tedbirine hükmedilmiş, (120) şahıs ise savcılık talimatına istinaden serbest bırakılmıştır.  

Yapılan bu operasyonlar sonucu (164,70 gr. Sentetik Kannabinoid), (208,52 gr. Metamfetamin), (868 Adet uyuşturucu ve uyarıcı nitelikte hap), (97 kök Kenevir), (4.kg 96 gr. Kubar Esrar), (94,00 gr. Toz Esrar) ve (2,00 gr Kokain) maddeleri ele geçirilmiştir.

ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ VE MERKEZ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİMİZCE (BATTALGAZİ VE YEŞİLYURT) YAPILAN ŞOK    UYGULAMALAR VE YOL UYGULAMALARINDA        
(6        (78.195 Şahsın GBT kontrolü yapılmış), yapılan bu kontroller neticesinde aranması bulunan (210) şüpheli şahıs yakalanarak adli mercilere teslim edilmiştir. (54 Ruhsatsız tabanca), (11 Kuru Sıkı tabanca), (29 Ruhsatsız Tüfek), (492 adet çeşitli çaplarda Fişek), (38 adet kesici alet), (833 adet Uyuşturucu Hap), (230 gr Narkotik madde), ele geçirilmiştir. (3) çalıntı bisiklet, 2 çalıntı motosiklet bulunarak sahiplerine teslim edilmiştir. 
Ayrıca Ahlak Büro Amirliğimiz ekipleri tarafından, 1072 Sayılı Kanun kapsamında ve Kumar Oynanması için Yer ve İmkân Sağlama (Kumar/Tombala); suçlarından 2 ayrı Adrese İşlem Yapılmış, 2 şüpheli hakkında adli işlem yapılmış, kumar oyunu oynayan (8) şahsa toplam 9.800 TL idari para cezası uygulanmış, 212 Adet İskambil kağıdı ve 380 TL para ele geçirilerek kamuya aktarılmıştır.

Fuhuştan 26 Kişiye işlem yapılmış olup 51.250 TL cezai işlem uygulanmıştır.

Kimlik Bildirim Sistemine kayıtlı tesislere yönelik yapılan denetimlerde;
1 şahsa Kimlik Bildirim Sistemine kayıtlı olmadan günübirlik kiralama işi yaptığından dolayı 18.025 TL idari para cezası kesilmiştir.

Covid-19 salgını nedeniyle Ağustos ayında sosyal mesafeye uymayan ve maske takmayan 596 kişiye idari cezai işlem uygulanmıştır.

TRAFİK DENETLEME, BÖLGE TRAFİK DENETLEME ŞUBE MÜDÜRLÜKLERİMİZ VE UYGULAMA NOKTALARNDA YAPILAN DENETİMLERDE İSE,
    (63.567) Araç sürücüsü kontrol edilmiş, (4.559) araç sürücüsü ve (18.868) araca çeşitli kural ihlallerinden dolayı (8.874.968.00 TL) cezai işlem uygulanmıştır.
    (62 Araç sürücüsünün sürücü belgesine el konulmuş), (485 araç trafikten men edilmiştir). (53 araca abart egzoz nedeniyle cezai işlem uygulanmış), (133 motosiklet sürücüsüne kasksız motor kullanmaktan), (2.444 araç sürücüsüne emniyet kemeri takmamaktan), (2.346 araç sürücüsüne seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmaktan), (258 araç sürücüsüne sürücü belgesiz araç kullanmaktan), (22 araca fazla yolcu taşımaktan), (818 araca kırmızı ışık ihlalinden), (1.174 araca duraklama ve park etme kurallarına uymama) ve (43 sürücüye Alkol veya Uyuşturucu maddenin etkisindeyken araç kullanmaktan), (8 araç sürücüsüne yolcu indirme bindirme kurallarına uymamaktan), (46 araca Yetki Belgesiz yolcu taşımacılığı yapmaktan) cezai işlem uygulanmıştır.    
    Ayrıca yapılan eğitim faaliyetleri kapsamında araç sürücüleri ve yayaların trafik kurallarına uymalarının sağlanması, trafik kuralları konusunda bilinç ve farkındalık oluşturmak amacıyla araç sürücüsü, yayalar ve öğrencilerimiz olmak üzere (5.461) kişiye trafik eğitimi verilmiştir.                                                                                             
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER