banner53

Kulak Çınlamasının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kulak çınlaması sorunları nelerdir? büyük küçük herkeste görülmesi muhtemel olan kulak çınlamasına dair KBB Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, açıklamalarda bulundu

Kulak Çınlamasının Başlıca Belirtileri Nelerdir?

Kulak çınlaması sorunları nelerdir? büyük küçük herkeste görülmesi muhtemel olan kulak çınlamasına dair KBB Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, açıklamalarda  bulundu.

Kulakta ya da kafanın içinde duyulan seslerin kulak çınlaması olarak tanımlandığını belirten KBB Uzmanı Opr. Dr. Yusuf Şentürk, "Kulak çınlaması kişi de zaman zaman ya da sürekli olarak görülebilir. Sesin tınısı kalın veya çok ince olabilir, tek kulağı ya da her ikisini birden etkileyebilir, bu durum kişiden kişiye değişebilir. Çınlama sürekli olduğunda kişiyi rahatsız edip gündelik yaşamı olumsuz şekilde etkileyebilir" dedi. 

Herkes zaman zaman şikayet ediyor! Kulak çınlamasının büyük tehlikesi - Sayfa 2
Kulak çınlamasının objektif ve subjektif olmak üzere ikiye ayrıldığını dile getiren Şentürk, "Objektif çınlama; kulaktaki sesleri hasta ile birlikte başkalarının da duyduğu durumdur." şeklinde konuştu.

Herkes zaman zaman şikayet ediyor! Kulak çınlamasının büyük tehlikesi - Sayfa 3
"Subjektif çınlama da ise sesleri sadece hasta duyar." diyen Şentürk, "Kulak çınlaması sebebi çoğunlukla basit ve iyi huylu nedenler olabildiği gibi daha ciddi sorunlar da olabilir." dedi.

Herkes zaman zaman şikayet ediyor! Kulak çınlamasının büyük tehlikesi - Sayfa 4
Nedenleri nelerdir?
Sık karşılaşılan nedenleri ise; iç kulakta yer alan işitme sinir uçlarındaki hasar, kulak kiri, kulak zarındaki sorunlar, kulak enfeksiyonları, alerjik rinit, sinüzit, kulak bölgesine alınan travmalar, orta kulakta sıvı birikmesi, orta kulak kemikçiklerinin eklem yerlerinin sertleşmesi, orta kulakta yer alan kasların istemsiz kasılması...

Herkes zaman zaman şikayet ediyor! Kulak çınlamasının büyük tehlikesi - Sayfa 5
...Östaki tüpünün genişlemesi (hamilelik ya da kilo vermeye bağlı), orta kulak atardamar anomalileri, baş ve boyun bölgesindeki damar genişlemeleri, denge ve işitmeyi sağlayan sinirlerdeki tümör (akustik nörinom), boyun omurlarının kireçlenmesi, diyabet, troid hormon bozuklukları ve B 12 vitamin eksiklikleridir.

Herkes zaman zaman şikayet ediyor! Kulak çınlamasının büyük tehlikesi - Sayfa 6
Beyin tümörü habercisi...
Bunların dışında kulak çınlaması beyin tümörü habercisi de olabilmektedir. Bunun için kulak çınlaması sorunu yaşıyorsanız mutlaka gecikmeden bir KBB uzmanına başvurmalısınız

Herkes zaman zaman şikayet ediyor! Kulak çınlamasının büyük tehlikesi - Sayfa 7
Bu durumda tedavi farklılıklar gösterebilir. Bu anlamda alanında uzmanlaşmış bir doktora başvurmak ve kulak çınlamasının gerçek nedenini bulmak hayati önem taşımaktadır" şeklinde konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2019, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER