SP Malatya Gençlik Kolları Başkanı Sofuoğlu'dan 'Genç İşsizlik' açıklaması

Saadet Partisi Malatya Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Sofuoğlu "Genç İşsizlik" konulu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Genç işsizliğin; ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak tüm boyutlarıyla birlikte ele alınması gerektiğini ifade eden Sofuoğlu, genç işsizliğin bitirilmesine dair atılacak her bir adımın, sağlık, güvenlik, eğitim ve adalet alanlarındaki yükü ciddi biçimde azaltacağı bilinci ile hareket etmek zorunda olduğumuzu belirtti.

SP Malatya Gençlik Kolları Başkanı Sofuoğlu'dan 'Genç İşsizlik' açıklaması

Başkan Sofuoğlu,"Bugün sizlerle ülkemizdeki gençlerin ne yazıkki kronikleşmiş bir sorunu olan genç işsizliği konuşmak istiyorum.    

Genç işsizlik sorunu bir doğal afet değildir.    Genç işsizlik; üretimi sınırlayan, paylaşımda adaletsizliğe yol açan yanlış politikaların ürettiği insan yapısı bir sorundur.    
                    
Genç işsizliği; ekonomik, sosyal ve psikolojik olarak tüm boyutlarıyla birlikte ele almalıyız. 

Genç işsizliğin bitirilmesine dair atılacak her bir adımın, sağlık, güvenlik, eğitim ve adalet alanlarındaki yükü ciddi biçimde azaltacağı bilinci ile hareket etmek zorundayız.    

Genç işsizliği bitirebilmenin yolu ise istatistikler üzerinde oynamalar yapmaktan değil istihdamı arttırmaktan geçmektedir. İstihdam ise üretimin bir alt bileşenidir. Üretim arttığında istihdam da buna bağlı olarak artacaktır.    

Değerli Arkadaşlar;    
TÜİK tarafından açıklanan 15-24 yaş arası dar ve geniş tanımlı genç işsizlik verilerini ne yazıkki üzülerek takip etmekteyiz. Biraz da bu veriler üzerine konuşmak istiyorum.
    
Son 4 hafta içerisinde iş başvurusu yapıp 2 hafta içerisinde işe başlamaya hazır olan fakat iş bulamayanlar, dar tanımlı genç işsizlik oranını vermektedir.    
Geçtiğimiz ay açıklanan verilere göre dar tanımlı genç işsizlik oranının yüzde 23’ü aşmış olduğunu görmekteyiz.    

Yani dar tanımlı genç işsizlik verilerine göre her dört gencimizden birisi işsizdir!     
Bu oranın üzerine bir de; iş bulma ümidini tümden yitirenler, iş başvurusu yapmasa da çalışmaya hazır olanlar ve başvuru yapıp işe başlamaya hazır olmayanların eklenmesiyle hesaplanangeniş tanımlı genç işsizliğin ise yüzde 34’ün üzerinde olduğunu görüyoruz.    
Geniş tanımlı genç işsizlik verilerine göre de yine üzülerek ifade ediyorum; her üç gencimizden birisi işsizdir!    

Bir ekonomi için üretmeye yatkın, heyecanlı ve hareketli nüfusunun üçte birisinin işsiz olması ülkemiz adına ağır bir kayıptır. Bunun sosyal hayata olumsuz olarak yansımalarını tekrar  hatırlatmamız da yarar var.    

Kıymetli arkadaşlar diğer yandan;
    
Biraz önce 15-24 yaş aralığındaki genç nüfusta işsizlik verilerinden bahsetmiştim. Şimdi de 15-34 yaş aralığındaki genç işsizlik verilerine değinmek istiyorum.     
Eğitim düzeyinin artması, iş bulmanın zorlaşması ve ortalama ömrün uzamasıyla birlikte 35 yaşa kadar genç işsizlik takip edilmektedir.    

15-34 yaş arasında TÜİK tarafından açıklanan dar tanımlı genç işsiz sayısı 2 milyon 300 bini aşmıştur. Bu sayı Slovenya ülke nüfusu sayısına denk gelmektedir.    
Yine aynı yaş grubunda geniş tanımlı genç işsiz sayısı ise 3 milyon 800 bini aşmıştır. Bu sayı Gürcistan ülke nüfusu sayısına denk gelmektedir.    
Ülke nüfusları ile yarışacak kadar genç işsizi olan bir ülkede ekonominin şahlandığını iddia edebilmek gerçekten hayret edilmesi gereken bir diğer husustur. 
    
Değerli Arkadaşlar;    

Lisans ve yüksek lisans mezunu olmanın bir kıymetinin kalmadığı ve hatta doktora mezunu gençlerimizin bile iş bulamadığı bir süreci yaşamaya devam ediyoruz.    
İktisadi ve İdari Bilimler, Eğitim ve hatta Mühendislik Fakültesi mezunu olan gençlerimizin hayata zamanında atılmak suretiyle yıllarca hayalini kurdukları mesleklerini yapmak yerine polis veya bekçi olmaya razı oldukları bir süreçten geçiyoruz. 
    
Yıllarca emek verip lisans eğitimi aldıktan sonra görevine ataması yapılmayan öğretmen adaylarını, yüksek lisans mezunu mühendislerive doktora mezunu tarihçileri gündelik işlerde çalışmaya, inşaatta çalışmaya, garsonluk yapmaya zorlayan, onları psikolojik sorunlarla baş başa bırakan bu düzeni kabul etmiyoruz.    

Söz veriyoruz!     

Saadet Partisi iktidarında, tek bir gencimiz dahi işsiz kalmayacaktır. Tek bir gencimiz dahi hayat pahalılığına karşı ezilmeyecektir.     
Hayatının en güzel yıllarını ülkesine, milletine ve insanlığa nasıl yararlı olabilirim düşüncesi ile geçirecektir.     

Saadet Partisi Malatya İl Gençlik Kolları olarak takatimiz yettiğince bu ülkenin gençleri için mücadele etmeye devam edeceğiz.    
Kıymetli arkadaşlar;Beni dinlediğiniz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Basın açıklamamız burada nihayete ermiştir. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim"    

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şeyhmus
Şeyhmus - 12 ay Önce

Fikir güzel,istikamet güzel yüksek hedefe doğru yürüyen değerli Milli görüş mensuplarına vatandaşlar fırsat verirse gaye tahakkuk edecektir Allah'ın yardımıyla.Bu ulvi gayeyi geçmişte gerçekleştirenler yine gerçekleştirir.

SIRADAKİ HABER