Kahtalı ve Başkan Güder, Battalgazi'deki Yatırımları İnceledi

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ve Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder ile birlikte Battalgazi Belediyesi tarafından ilçeye kazandırılan yatırımlar ve devam eden projeleri yerinde inceledi. Milletvekili Kahtalı’ya çalışmalar hakkında bilgiler veren Başkan Güder, “Battalgazi Belediyesi olarak hizmetlerimiz katlanarak artacak” dedi.

Kahtalı ve Başkan Güder, Battalgazi'deki Yatırımları İnceledi

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, beraberinde Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Fikret Onhan, Malatya İl Afet ve Acil Durum Müdürü Mustafa Türker, AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kahraman Kavuk ve AK Parti Battalgazi İlçe Başkanı Basri Kahveci ile birlikte ilçeye kazandırılan ve devam eden yatırımları inceledi. 
ESKİMALATYA’DAKİ ESNAFLARIN SORUNLARI DİNLENİLDİ
İlk olarak Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdul Kadir Duran’ı ziyaret eden Milletvekili Kahtalı ve Başkan Güder, daha sonra ise Eskimalatya meydanındaki esnaflar ve vatandaşlarla bir araya gelerek, esnafların sorunlarını dinledi. Esnafların sorunlarının çözümü noktasında birim müdürlerine gerekli talimatları veren Başkan Güder, Milletvekili Kahtalı ile birlikte esnafların çay ikramını da geri çevirmedi. Gerçekleştirilen ziyarette esnaflara ve vatandaşlara sosyal mesafe, hijyen ve maske kurallarını da hatırlattı.
TARİHİ ULU CAMİ’DE RESTORASYON ÇALIŞMALARI İNCELENDİ
Sonrasında ise 24 Ocak Elazığ depreminde hasar gören tarihi Ulu Cami’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarını inceleyen Milletvekili Kahtalı ve Başkan Güder, Yatılı Bölge Ortaokulu yan kısmında depremzede aileleri için yaptırılan konutları, Tandoğan Mahallesi Yeşilçam Caddesi’nde yaklaşık 5 bin metrekare alan üzerinde yapımı devam eden Yeşilçam Sosyal Tesislerini, Çocuk Trafik Eğitim Park’ındaki çalışmaları, Göztepe Mahallesi’ndeki park yapım çalışmasını ve Bulutlu Mahallesi’ndeki deprem evlerini inceledi. 
DOĞAN: “CAMİMİZİN NE EKSİĞİ VARSA GİDERECEĞİZ”
Tarihi Ulu Cami’nin bütün eksiklerinin giderildiğini vurgulayan Vakıflar Bölge Müdürü Kenan Doğan, “Ocak ayında yaşanan depremde ağır hasar alan camilerimizden bir tanesi de eskimalatya’da ki tarihi Ulu Camimiz. Biz, 24 Ocak’tan sonra camimiz ile ilgili gerekli raporları hazırladık. Deprem sonrası yaşanan artçı depremlerden dolayı da daha fazla hasar almaması için gerekli tüm önlemlerimizi aldık. Daha sonra proje ihalesini yaptık. Proje safhası tamamlanmak üzere ama statik anlamda birkaç öneri durumu var. Onları da bitirdikten sonra söz konusu yapıya ait projeleri de biran önce kurula göndereceğiz. Battalgazi Ulu Cami Malatya’mızın vitrin eseri. Bu anlamda sadece depremin izlerini silmeye yönelik değil Ulu Camimizin ne eksiği varsa onları da restorasyon çalışmasına dahil edeceğiz. İnşallah en kısa sürede de camimizin cemaatle buluşmasını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

KAHVECİ: “İLÇEMİZ GÜZEL YATIRIMLARLA BULUŞUYOR”
İlçedeki yapılan çalışmaları yerinde incelediklerini belirten AK Parti İlçe Başkanı Basri Kahveci, “Milletvekilimiz ve Başkanımız ile birlikte ilçedeki yatırımları geziyoruz. Başkanımız ilçemize çok güzel yatırımlar kazandırıyor. Esnafların sorunlarını dinliyoruz. Malumunuz Bulutlu mahallemiz depremde büyük hasar aldı. Yaraların sarımına hemen başlanıldı. Yetkililer, depremzede aileleri için konut yapımına aralıksız devam ediyor. Bulutlu mahallemizde çelik konstrüksiyonlu evler yapılacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Çok güzel bir köy kent projesi olacak. İnşallah rabbim bir daha böyle afetler göstermez. Yılsonuna kadar da bu evler teslim edilecek ve mahalle halkının yaraları sarılmış olacak. Öte yandan tarihi Ulu Camimizde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Ulu Cami Battalgazi ve Malatya’nın simgelerinden bir tanesi. İnşallah en kısa sürede aslına uygun olarak restore edilerek vatandaşlarımızın ibadetine açılacak. Tarihi koruma adına yapılan bu çalışmalardan dolayı Vakıflar Bölge Müdürümüze, Milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum.”
KAVUK: “BAŞKANIMIZIN BÜYÜK GAYRETLER ORTAYA KOYUYOR”
AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kahraman Kavuk, “Vekilimiz, başkanımız ve teşkilattan arkadaşlarımız ile beraber Battalgazi ilçemizi ziyaret ettik. Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder, ilçemiz için büyük gayretler ortaya koyuyor. Vekilimiz ve Başkanımız ile birlikte yapılan yatırımların yanı sıra Ulu Camimizde yapılan tadilatı yerinde görmek istedik. Bildiğiniz gibi 24 Ocak depreminde Ulu Camimiz hasar gördü ve tarihten beri de ibadete kapalı. Şuan da çalışmalar yapılıyor. Vakıflar Bölge Müdürümüz ile beraber yapılan tespitleri yerinde görerek çalışmalar hakkında bilgi aldık. İnşallah kısa sürede bu çalışma tamamlanır ve ibadete açılır” ifadelerinde bulundu.  
BAŞKAN GÜDER: “BATTALGAZİ BELEDİYESİ OLARAK SÜREKLİ SAHADAYIZ”
Daha güzel bir Malatya’yı ve Battalgazi’yi yeniden inşa ederek vatandaşların hizmetine sunmak için sürekli sahada olduklarını belirten Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “İlçemiz için yapılan yatırımlar noktasında kaymakamımız, vekillerimiz ve muhtarlarımızla sürekli istişare halindeyiz. Dün eskimalatya’daydık, bugün de eskimalatya’dayız ve yarın yine eskimalatya’da olacağız. Vatandaşlarımızla sürekli iç içe olacağız. Bugünde Milletvekilimiz, muhtarlarımız ve ilçe başkanımız ile ilçemizde devam eden yatırımlarımızı tek tek inceliyoruz. Esnaflarımız ve vatandaşlarımızın sorunlarını dinliyor ve bu sorunlarına çözüm buluyoruz. AK Parti hükümeti olarak 2002 yılından bu yana ülkede ciddi reformlara imza atıldı. Elazığ depreminin ardından malumunuz üzere Giresun’da bir sel felaketi yaşandı. Bütün afetlerde hükümetimiz tüm tedbirleri aldı ve tüm ihtiyaçları giderdi. Bölgemizde depremzede aileleri için yapılan deprem konutlarının yapımı hızlı bir şekilde devam ediyor ve inşallah yılsonunda hak sahiplerine teslim edilmesi planlanıyor. Daha güzel bir Malatya’yı ve Battalgazi’yi yeniden inşa edip vatandaşımızın hizmetine sunmak için vekillerimiz de bizler de sürekli sahada ve bundan sonrada sahada olmaya devam edeceğiz. İlçemize çok güzel hizmetler kazandırıyoruz. Bundan sonraki süreçte de hizmetlerimiz katlanarak devam edecek” Şeklinde konuştu. 
“ULU CAMİ’YI İNŞALLAH KISA SÜREDE İBADETE AÇACAĞIZ”
Depremde hasar gören tarihi Ulu Cami’yi restore ederek kısa sürede vatandaşların ibadetine sunulacağının altını çizen Başkan Güder, “Malumunuz Ocak ayında yaşanan depremde, Battalgazi’miz önemli ölçüde etkilendi. Etkilenen eserlerden bir tanesi de tarihi Ulu Cami’miz. Hem ibadet açısından hem de tarih bakımından bölgemizde önemli bir işlevi var. Depremden hemen sonra girişimlerimiz sonunda yetkililer bölgeyi ziyaret etti. Oluşan sıkıntıların giderilmesi noktasında Vakıflar Genel Müdürlüğümüz tarafından hemen tedbirler alındı. Vekilimiz ile yapmış olduğumuz incelemede Ulu Camimizde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Gerekli çalışmalar yapıldıktan sonra inşallah kısa sürede bu tarihi yerlerimiz hem ziyaret hem de ibadet açısından halkın istifadesine sunulur. Bununla alakalı olarak çalışmalar devam ediyor” ifadelerini kullandı.
“DEPREMDEN EN FAZLA ETKİLENEN BULUTLU MAHALLEMİZ OLDU”
Bulutlu Mahallesi’nde depremzede aileleri için yapımı devam köy evlerinin devam eden çalışmalarını da inceleyen Başkan Güder, şunları söyledi: “Ocak ayında yaşanan depremde ilçemizde 8 mahallemizde hasarlar meydana geldi. Bundan en fazla etkilenen Bulutlu Mahallemizden bir tanesiydi. Yüzde 90’ın üzerinde bir yıkım gerçekleşti. Daha sonra yapılan zemin etüt çalışmaları sonrasında köyün tamamen taşınması konusunda bütün çalışmalar bitmiş oldu. Temeller atılıyor ve biz de sayın vekilimizle incelemede bulunuyoruz. Evlerin büyüklüğünün vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını giderip gidermeyeceği noktasında istişarelerde bulunuyoruz. Kısa sürede de bu konutların teslim edilmesini ümit ediyoruz. Kışa doğru giderken özellikle yüksek noktalardaki mahallelerimiz kış ile erken tanışıyorlar. Bu nedenle de konutların bir an önce yapılması gerekiyor ve vatandaşlarımızın da en azından kış gelmeden evlerine girmeleri için çalışmaları yakından takip ediyoruz. İnşallah Bulutlu Mahallemizdeki evler bir ay gibi bir süre içerisinde vatandaşlarımıza teslim edilir” dedi.
MİLLETVEKİLİ KAHTALI: “BATTALGAZİ’DE ÇALIŞMALAR KOORDİNELİ OLARAK YAPILIYOR”
Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’in ilçeye güzel hizmetler kazandırdığının altını çizen AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise şunları söyledi: “Bugün Battalgazi Belediye Başkanımız ile birlikte Battalgazi ilçemizdeki yatırımları hep birlikte inceliyoruz. Çalışmalar hakkında başkanımızdan bilgiler alıyoruz. İlçemiz için yürütülen koordineli çalışmalar bizim elimizi rahatlatıyor. Bu anlamda size çok ama çok teşekkür ediyorum. Yaptığımız incelemeler sonunda Battalgazi Belediye Başkanımız Osman Güder, ilçemizi çok güzel hizmetlerle buluşturmuş. Eskimalatya mahallesi bizim için önemli bir mahalle. Başkanımızda eskimalatya mahallesine özel olarak eğiliyor. Vatandaşlarımız adına başkanımıza teşekkür ediyorum. Malumunuz Ocak ayında bir deprem yaşadık. Büyük bir deprem yaşadık ve bu depremde hem Malatya hem de Elazığ çok ciddi anlamda etkilendi. Malatya’da 4 tane kardeşimiz vefat etti ve Allah onlara rahmet etsin. Biliyorsunuz sayın Cumhurbaşkanımız depremin hemen ertesi günü Malatya’ya gelmişti. Depremin olduğu gece 3 bakanımız Malatya’ya geldi. Devletimin büyüklüğünü bir kez daha görmüş olduk. Cumhurbaşkanımızın talimatı üzerine kimse mağdur edilmeyecek. Gelincik Tepesi’nde bin 500 konut, eskimalatya’da Meydanbaşı’nda 495 konut ve Bulutlu mahallemizde de 20 köy evi inşa ediliyor. Allah nasip ederse yılsonu itibariyle hak sahiplerine teslim etmiş olacağız. Ama ihtiyaca binaen hak sahibi olmayanlara da sosyal konut projesi kapsamında da kendi talepleri doğrultusunda inşallah onları da yapıp vatandaşlarımızın talebine sunacağız. Bu konutların yapımında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” Diye konuştu.
“ULU CAMİMİZ ASLINA UYGUN RESTORE EDİLEREK, İBADETE AÇILACAK”
Tarihi Ulu Cami’nin aslına uygun restore edilerek ibadete açılacağını vurgulayan Milletvekili Kahtalı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kadim Battalgazi’de hicretten 600 yıl sonra inşa edilmiş ve Alaeddin Keykubat döneminde yapılmış bir eser olan Ulu Camimizdeyiz. Bu camimiz defalarca tadilat görmüş bir camimiz. Geçtiğimiz günlerde de Malatya’mızın meydanında bulunan Yeni Camimizi ziyaret etmiştik. Oradaki tadilatla ilgili bilgiler aldık ve tadilatın hızlanması için de gerekli görüşmeleri yaptık. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı aynı zamanda eski Bakanımızın Naci Ağbal’da gerekli desteği vereceğini söyledi. İnşallah bu ödenek ile beraber inşallah merkezde bulunan Yeni Camimizin onarımı ve eskimalatya’da bulunan Ulu Camimizin biran önce ibadete açılması için çalışmalarımızı hızlandıracağız. Ulu Camimiz en son 2007 yılında bir tadilat görmüştü. O yıl gördüğü tadilatta birçok şey ilave edilmiş buraya. Bu ilavelerin de tekrar kaldırılıp aslına uygun şekliyle yapılması içinde gayret edeceğiz. Kışlık bölümde hasarın biraz fazla olduğu görülüyor. Bir de minaremizde bir hasar var. İnşallah o hasarların da tamamı giderilerek en kısa sürede ibadete açılacak. Tarihi mekânların onarımı betonarme yapılardaki gibi olmuyor. Biraz daha ince işçilik gerektirdiği için zaman alıyor ama biz bunu en kısa zamanda aslına uygun restore yapabilmek için gayret içerisinde olacağız. Battalgazi belediye Başkanımız Osman Güder de çalışmaları çok yakın bir şekilde takip ediyor. İnşallah buranın inşasını kısa sürede bitirip ibadete açılmasını sağlayacağız” diyerek sözlerini tamamladı.
KAYMAKAN DURAN: “YAPTIĞIMIZ İŞLERİ HEP BİRLİKTE İSTİŞARE ETTİK”
Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Battalgazi İlçe Kaymakamı Abdul Kadir Duran, “Milletvekilimiz, belediye başkanımız ve teşkilat başkanlarımız bugün bizleri ziyaret ettiler. İlçemizde gerek deprem nedeniyle meydana gelen sorunları ve problemleri çözme noktasında, gerekse de pandemi sürecinde yaptığımız işleri hep birlikte istişare ettik. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Bu vesile ile pandemi süreciyle alakalı olarak vatandaşlarımızı da uyaralım. Lütfen maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etsinler. En kısa sürede bu hastalıktan kurtulalım istiyoruz. Ziyaretlerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.” 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER