banner53

Veli Ağbaba Kıdem Tazminatı İçin Tbmm'ye Kanun Teklifi Sundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli AĞBABA, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın “Reform Paketi” olarak adlandırdığı düzenlemeleri açıklaması üzerine, Kıdem Tazminatı Fonunun kaldırılmasına dair Kanun Teklifi verdi. Berat Albayrak'ın açıkladığı pakette Kıdem Tazminatının BES'le entegre olarak bir fonda toplanacağı bildirilmişti. Veli Ağbaba Kıdem Tazminatı fonunun kurulmasına dair mevcut yürürlükteki Kanun Maddesinin iptal edilmesini istedi.

Veli Ağbaba Kıdem Tazminatı İçin Tbmm'ye Kanun Teklifi Sundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Koordinatörü Veli AĞBABA, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın  “Reform Paketi” olarak adlandırdığı düzenlemeleri açıklaması üzerine, Kıdem Tazminatı Fonunun kaldırılmasına dair Kanun Teklifi verdi. Berat Albayrak'ın açıkladığı pakette Kıdem Tazminatının BES'le entegre olarak bir fonda toplanacağı bildirilmişti. Veli Ağbaba Kıdem Tazminatı fonunun kurulmasına dair mevcut yürürlükteki Kanun Maddesinin iptal edilmesini istedi.

 
Teklifte;  4857 sayılı İş Kanununun geçici 6. Maddesine göre kurulması ön görülen Kıdem Tazminatı Fonu maddesinin iptali öngörülüyor.  Ayrıca Kıdem tazminatı hakkını elde edebilmek için en az 1 yıl çalışma koşulunun kaldırılarak, 1 yıldan kısa süreli çalışmalarda da işçinin kıdem tazminatı alabilmesi için gerekli kanuni düzenleme ile,  kıdem tazminatı hakediş koşullarına işçiden kaynaklanmayan mücbir sebeplerle iş sözleşmesini sona erdirmek zorunda kalan ve mücbir sebebi belgeleyen işçiye de bu madde hükümleri uyarınca kıdem tazminatı ödenmesini hükme bağlayan düzenlemeler getirilmiştir.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 13:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER