banner53

Vali Baruş, Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Malatya Valisi Aydın Baruş, Dünya'yı etkisi altına alan koronavirüs ile mücadelede kapsamında ilk aşısını vuruldu

Vali Baruş, Covid-19 aşısının ilk dozunu yaptırdı

Vali Aydın Baruş, yeni tip koronavirüs(Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında koronavirüsaşısının ilk dozunu yaptırdı.

Battalgazi İlçe Sağlık Müdürlüğünde İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Recep Bentlitarafından karşılanan Vali Aydın Baruş, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, yaklaşık bir yıldır tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Malatya'mızda da Covid-19 salgınıyla mücadele edildiğini. Bu uzun süreçli mücadelede de hem devletimizin almış olduğu önlemler hem de vatandaşlarımızın hassasiyeti sayesinde önemli iyileşmeler sağlandığını. Gerek vaka sayısındaki düşüş bakımından gerekse hastanelerde, yoğun bakımlarda yatan vatandaşlarımız sayısında Malatya olarak yaklaşık 2 aydır rahat bir dönem geçirildiğini ancak son birkaç gündür mutasyonlu virüsün de etkisiyle vaka sayılarında artış görüldüğünü söyledi.

Vali Baruş, "Son birkaç gündür haftalık ortalamalarla karşılaştırdığımızda vaka sayısında yüzde 50'nin üzerinde bir artış var. Onun için buradan vatandaşlarımızın dikkatini çekmek istiyorum. Bu güzelleşen havalar bizi aldatmasın, katlanmış olduğumuz fedakârlıkların sonucu bu olmasın. Çünkü hakikaten vatandaşlarımız, esnafımız, herkes bir sıkıntı çekiyor. Bu sıkıntının mükâfatına erişmek için sabırlı olmamız lazım. Tedbirlere mutlaka uymamız lazım. " diye konuştu.

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasına vatandaşların uyduğunu belirten Vali Baruş, ancak hafta içi serbest olan saatlerde maske, mesafe ve temizlik kurallarına gerektiği şekilde riayet edilmezse vakaların artacağına dikkati çekti.

Vali Baruş, "Tekrar hayatımızın daha fazla kısıtlanması ve hastanelerdeki hasta sayısı artışında sıkıntılı günler bizi bekler. Onun için çok dikkat etmemiz lazım. Lütfen rehavete kapılmayalım, zaman rehavet zamanı değil, işi sıkı tutma zamanı." ifadelerini kullandı.

Kentte 118 bin kişinin aşılanmasının hedeflendiğini aktaran Vali Baruş, "Bu hedef nüfustan 39 bini aşılanmış durumda. Bir kısım sağlık görevlilerimiz de ikinci aşılarını yaptırıyor. Hedef nüfus bakımından şu anda yüzde 33-34 civarında bir aşılama oranına ulaştık ama önümüzdeki günlerde bu yoğunluğun artacağını düşünüyoruz. Çünkü sadece vatandaşlarımız tarafından pazartesi için alınan randevu sayısı 3 binin üzerinde" dedi.

Vali Baruş, tüm vatandaşlarımızın Sağlık Bakanlığının açıklamalarını takip etmelerini ifade ederek sırası geldiğinde mutlaka aşılarını olmaya davet etti ve aşılama sayesinde salgının biteceğini sözlerine ekledi

Vali Baruş, konuşmasının ardından koronavirüs aşısının ilk dozunu, İl Sağlık MüdürüBentli ise koronavirüs aşısınınikinci dozunu yaptırdı.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER