TÜBİTAK 16.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması

 TÜBİTAK 16.Ortaokul Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması

Ortaokul öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve bilimsel gelişmelerine katkıda bulunmak amacıyla TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı'nca "16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması" Malatya Bölge Sergisi açılışı 28 Mart 2022 günü İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde yapıldı.

Sekiz ilimizden katılan öğretmenlerimize, öğrencilerimize hoş geldiniz diyerek sözlerine başlayan Vali Aydın Baruş, “Öğrencilerimizin çok heyecanlı oldukları gözlerinden belli oluyor. Bugün burada yıl boyunca sarf ettikleri emeğin ödülünü almak üzere bulunuyorlar. Yarışacak olan 102 proje arasından birinci seçilen projelerimiz Diyarbakır’da yapılacak Türkiye Final yarışmasına katılacak. Umarım Bütün öğrencilerimiz için bu yarışma güzel geçer ve ortaya çok güzel projeler çıkar. Onların geleceğin de önemli roller üstlenecek bir aşama olur. Allah tüm çocuklarımıza zihin açıklığı versin, başarılar nasip etsin. Sizlerle gurur duyuyoruz sevgili gençler, bu yarışmaya katılmak başlı başına büyük bir cesaret ve başarı örneği bu nedenle sizleri ayrıca tebrik ediyoruz. Bu yarışmanın Malatya’da gerçekleştirilmesini sağlayan Rektörümüze ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılış programına Vali Aydın Baruş, AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Milli Eğitim Müdürü Battal Kanbay, Akademisyenler, Öğretmen ve Öğrenciler katıldı.

Sergi sırasında projeler jüriler tarafından değerlendirilip, 10 alanda bölge birincisi seçilen projeler, 06-10 Haziran 2022 tarihlerinde yapılacak Türkiye finallerine katılacaktır. 

Malatya Bölge Sergisi, Bölge Koordinatörlüğü tarafından organize edilmekte olup, Malatya Bölge Koordinatörü İnönü Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İbrahim Türkmen, Koordinatör Yardımcılığını ise Prof Dr. Emin Çelebi yapmaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner72

banner71