Ödüllü Resim Yarışması Sonuçlandı

Battalgazi Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında

Ödüllü Resim Yarışması Sonuçlandı


KATILIMCILARA “KADINA ŞİDDET”E HAYIR KONFERANSI VERİLDİ
Battalgazi Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında Türkiye’nin aydınlık yarınları gençlerin içindeki sevgi, şefkat ve merhamet duygusunu görsel olarak ifade etmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen Sevgi, Şefkat ve Merhamet temalı “Liseler Arası Ödüllü Resim Yarışması” sonuçlandı.
Her yıl düzenlediği yarışmalar ile edebiyat ve sanat dünyasına yeni yetenekler kazandırmaya devam eden Battalgazi Belediyesi tarafından 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle düzenlenen “Liseler Arası Ödüllü Resim Yarışması” sona erdi. Türkiye’nin aydınlık yarınları gençlerin içindeki sevgi, şefkat ve merhamet duygusunu görsel olarak ifade etmesini sağlamak ve Battalgazi’de farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen Sevgi, Şefkat ve Merhamet temalı Resim Yarışması’na çok sayıda öğrenci eserleriyle katıldı.
“KADINLAR MÜCEVHERDİR, HASSASİYETİYLE YAKLAŞILMALI”
Birbirinden güzel eserlerin sergilendiği yarışma öncesi Battalgazi İlçe Müftülüğü’nde görevli Vaize Feyza Uçar ve Aile İçi ve Kadına Karşı Mücadele Büro Amirliği’nde görevli Komiser İdris Uçar, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü nedeniyle programa katılan katılımcılara özel bir konferans verdi. Kadınların Allah’ın bir emaneti olduğunu vurgulayarak, onlara kırılmaması gereken bir mücevher hassasiyetiyle yaklaşılması gerektiğini, yüce dinimiz İslam’dan verilen örneklerle başta gençlerimiz olmak üzere tüm toplumda kadınlara sevgi ve merhametle yaklaşılması hususunda bilinç oluşmasına katkıda bulunan bu özel konferans, katılımcılar tarafından ilgiyle takip edildi. 
BÜYÜK ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU
Malatya’da merkez ve merkeze bağlı tüm resmi ve özel okullarda öğrenim gören lise öğrencileri tarafından çizilen resimler, jürinin uzun değerlendirmelerin ardından sonuçlandı. 35x50 ebatlarından küçük olmaması kaydıyla sulu boya, yağlı boya, pastel boya, karakalem ve kolaj tekniklerinden yararlanarak çizilen eserler göz kamaştırırken, yarışmaya Doğanşehir Fen Lisesi’nden katılan Elifnur Orhan birinci olmayı başardı. Abdulkadir Eriş Güzel Sanatlar Lisesi’nden Nihayet Güven ikinci olurken, Göztepe Anadolu Lisesi’nden Ebrar Çetin ise üçüncü olmayı başardı. Birincinin 1.500 TL, İkincinin 1.000 TL ve üçüncünün ise 500 TL para ödülü ile ödüllendirildiği yarışmada 10 eser ise mansiyon ödülü aldı. 
KADIN KOLLARI BAŞKANI PELİTOĞLU: “KADINA YAPILAN ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR”
Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren AK Parti Malatya İl Kadın Kolları Başkanı Özlem Pelitoğlu, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde bu anlamlı programı organize eden Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder’e teşekkürlerimi ve şükranlarımı iletmek istiyorum. Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde 2002 yılından bu yana kadına şiddetle mücadelede hem anayasal olarak hem de Türk Ceza Kanununda birçok değişiklikler yapıldı. Biz Peygamber efendimizin ümmeti ve AK Parti Kadın Kolları olarak Kadına Şiddetin her zaman karşısındayız. Kadın erkek omuz omuza şiddete hayır diyoruz. Kadına yapılan şiddet insanlığa yapılan ihanettir” şeklinde konuştu.
BAŞKAN GÜDER: “SEVGİNİN, ŞEFKATİN VE MERHAMETİN HAKİM OLDUĞU BİR DÜNYA DİLİYORUM”
‘Kadınlar her daim başımızın tacıdır’ diyerek sözlerine başlayan Battalgazi Belediye Başkanı Osman Güder, “AK Parti İl ve İlçe Kadın Kolları Başkanlarımız, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Vekili, Sivil Toplum Kuruluşlarının kıymetli temsilcileri, muhtarlarımız, ailelerimiz, öğrencilerimize Battalgazi Belediyesi olarak düzenlediğimiz bu özel bir programa katıldığınız için hepiniz hoş geldiniz. Kimsenin kimseye üstün olmadığı günümüzde Allah’a yakınlık sadece takva ile olur. Allah yaklaşırsak Allah’ın katında değerli oluruz. İstatistik verilere göre kadınlarımızın 3’te 1’i şiddete maruz kalıyormuş. Tüm Dünya’daki kadınlarımızın maruz kaldığı şiddete karşı Battalgazi’den hayır diyoruz. Yüce dinimiz İslam, insanları ehlileştiriyordu. İslam, insanlara ahlaki ve etik değerlerin hepsini kazandırıyordu. Zilzâl Suresi 7. ve 8. Ayetinde; “Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür. Kim de zerre miktarı şer (kötülük) işlemişse onu görür.” Biz böyle bir dine mensubuz. Biz asri saadeti inşa eden Hz.Muhammed (s.a.v) ümmetiyiz. O gün kadınlara hiçbir değer biçilmezken, efendimiz kadınları baş tacı etmiştir. Bizim kültürümüzde de şiddet yoktur. Kadınlar, bizim başımızın tacı, evimizin direği ve hayat arkadaşımızdır. Kadınların kıymetini bilmek lazım. Özellikle Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ında kadınlara özel hassasiyeti vardır. Bizim dinimizde bunu gerektirir. Battalgazi Belediyesi olarak bizde göreve geldiğimiz zaman ilk olarak kadınlarımız için kooperatif kurduk. Birlik ve beraberlik içinde olsunlar. Kadınlar kendi seslerini duyurabilsin ve bende varım diyebilsinler. Sevginin, şefkatin ve merhametin hakim olduğu bir dünya diliyorum” dedi.
Konferans programının ardından Battalgazi Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen Liseler Arası Ödüllü Resim Yarışması’nda derece giren yarışmacılara ödülleri takdim edildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER