Malatyalı Öğretmenden Türkiye'ye Örnek Proje! Öğrenciler Okulda Civciv Üretti

Çanakkale'de görevli Malatyalı öğretmen Elif Beyaz, ve öğrencileri Türkiye’ye örnek olacak bir çalışmayla okulda civciv ürettiler. Öğrenciler, 21 günlük proje sonunda yumurta içindeki civcivin hareketine tanıklık etmiş oldular.

Malatyalı Öğretmenden Türkiye'ye Örnek Proje! Öğrenciler Okulda Civciv Üretti

Çanakkale Biga Ortaokulu 7/F sınıfı Bilim Uygulamaları dersinde Fen Bilimleri Öğretmeni Elif BEYAZ rehberliğinde öğrencilerin yaşayarak öğrenmelerini sağlamak, merak duygularını artırmak, çevrelerine karşı farkındalık yaratmak amacıyla 21 gün önce uygulamaya geçtikleri etkinlikte okulda civciv ürettiler.

Proje sürecinde, öğrenciler getirmiş olduğu yumurtaları kuluçka makinesine yerleştirip,haftada birkaç kez yumurtaları incelediler. Bu sayede kan damarlarının oluşumuna hatta yumurta içindeki civcivin hareketine dahi tanıklık etmiş oldular.

Projeyi değerlendiren Çanakkale Biga Ortaokulu Öğretmeni Elif Beyaz;"bu etkinliğimizin başarılı bir şekilde yürütülebilmesi için öncesinde öğrencilerimden bu konuda araştırma yapmalarını istedim. Bir sonraki dersimizde yapılan bu araştırmalar üzerine konuşup bilgi paylaşımında bulunduk. Daha sonraki dersimizde herkesin bir yumurta getirmesine ( günlük yumurta olması ve dolaba konulmamış olması gerektiği belirtilerek) karar verdik.Ben de bu süreçte İlçe tarım Müdürümüz Sayın Fevzi ATMACA ile görüştüm. Ve bu görüşme neticesinde Arabaalan köyünden okulumuza kuluçka makinesi getirildi. Kuluçka makinesinin kurulumunu Arabaalan Köyü’nden Sayın Ali KAPLAN yaptı. Gerekli tüm bilgileri bana anlattı. Makinenin tüm ayarlarını yaptıktan sonra öğrencilerimin getirmiş oldukları yumurtaları birlikte kuluçka makinesine yerleştirdik. Böylece büyük bir heyecan ve merak yolculuğumuza başladık.Gerçekten 21 gün sonra civciv olacak mı? 21 günlük serüvenimizin başarılı olabilmesi için tüm tedbirlerimizi aldık ve dikkat etmemiz gereken tüm kurallara uyduk.İlk bir hafta makinenin kapağını açmadık. Yalnız her sabah ve akşam ısı ve nem kontrollerimizi aksatmadan yaptık. İkinci haftadan sonra haftada birkaç defa yumurtalarımızı karanlıkta yumurtaya ışık tutarak inceledik. ( Bu kısım inanılmaz bir tecrübeydi.) civciv oluşumu olmayan yumurtaları ayıkladık. Diğer yumurtalarda kan damarlarının oluştuğuna ve civcivin günden güne büyüdüğüne tanıklık ettik. gerçekten bu süreçte kan damarlarının oluşumunu görmek tarifsiz heyecan ve şaşkınlık yarattı. Ardından yumurta içindeki civcivin hareket ettiğine tanıklık ettik. İnanın ben dahil hepimiz aynı anda;Gördünüz mü? Diye bağırdık. O an benim ve öğrencilerimin yaşadığı heyecanın, sevincin tarifi yok.Üçüncü haftanın sonunda nihayet beklenen mutlu sonu yaşadık. Makinenin olduğu odanın kapısını açarken hepimiz heyecandan nefesimizi tutmuştuk. Zaten odaya girince daha makinenin kapısını dahi açmadan civcivlerimizin seslerini duyduk. Evet başarmıştık, civcivlerimiz oradaydı, çok yaramazlardı ve hiç susmadan ötüyorlardı. O an öğrencilerimin vermiş oldukları tepkileri ve gözlerindeki hissiyatı tarif etmem mümkün değil. Gerçekten bazı anlar yaşanır, anlatılmaz, cümlesinin resmen vücut bulmuş haliydi. Özellikle yumurtadan çıkmaya çalışan civcivleri görmek tarifsizdi. İki gün civcivlerimize okulda baktık. Ardından öğrencilerim civcivlerini evlerine götürdüler.Bu etkinlikte beni en çok etkileyen öğrencilerimin gözlerindeki merhameti görmek oldu. Öyle şefkatle baktılar ki civcivlerine inanılmaz bir sevgi seliydi.” Dedi.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 15:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal Güneş
Cemal Güneş - 2 yıl Önce

Tebrikler güzel bir etkinlik olmuş

SIRADAKİ HABER