Malatya'ya Yerinde Dönüşümde Zemin +7 Kat Müjdesi

Malatya Mimarlar Odası Başkanı Yunus Emre Fidanel, Malatya için yerinde dönüşümde zemin+7 müjdesini verdi

Malatya'ya Yerinde Dönüşümde Zemin +7 Kat Müjdesi

6 Şubat depremlerinden etkilenen Malatyamızdaki mimari ve kentsel tüm sorunları tespit edip çözüm bulunması noktasında çalışmalarımızın olumlu sonuçlanması Malatyamızın daha hızlı ayağa kalkması anlamında bizleri umutlandırıyor. 
Yıkık ve ağır hasarlı binalarımızın Yerinde Dönüşüm hibe ve kredi imkanlarından faydalanabilmesi için Zemin+4 kat şartı vardı. Mimarlar Odamızın teknik çalışmaları sonucunda Bostanbaşı, Tecde, Karakavak, Yakınca, Çilesiz, İnönü Caddesi, Yeşilçam Caddesi, Fuzuli Caddesi gibi yüksek katlı binalarımızın bulunduğu yerlerde mevcut parselde zemin+4 kata aynı bağımsız bölümlerin sığdırılamadığını mimari çizimlerimiz sonucunda tespit ettik. Bu konuyu Çevre Ve Şehircilik Bakanımız Sayın Mehmet ÖZHASEKİ'ye ilk olarak 4 ay önce bildirdik ve yerelde yapmış olduğumuz tüm toplantılarda dile getirdik. Mimarlar Odamızın talebi doğrultusunda Büyükşehir Belediyesi, Milletvekilleri ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğünün girişimleriyle Malatyaya nefes olacak hibe ve kredi desteğinin zemin+7 kata kadar artırıldığının müjdesini almış bulunuyoruz.
Vatandaşlarımız projelerini hızlıca çizdirip ilgili belediyeden ruhsatını alarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne başvurularını yapabilirler. 
Belediyelerin belirlediği maksimum kat sınırı olduğu için Malatyada zemin+6 kata kadar bu destek verilecek. Toplam bağımsız bölümün sığdırılması anlamında herhangi bir engel kalmadı. 
Malatyamızın daha hızlı dönüştürülmesi adına son derece önemli ve güzel bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Bu süreçte emeği geçen Sayın Bakanımıza, Bakan Yardımcılarımıza, Büyükşehir Belediyemize, Vekillerimize ve özellikle Çevre Şehircilik İl Müdürümüz Sn. Katip ÇİÇEK bey'e Malatya adına teşekkürlerimi sunuyorum.
Yunus Emre Fidanel
Malatya Mimarlar Odası Başkanı

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2023, 23:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER