banner53

Kiraz'dan Büyükşehir ve Harcama Açıklaması

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz son günlerde konuşulan Malatya Büyükşehir Belediyesinin geçmişte misafir ağırlama adı altında yaptığı harcamalarla ilgili yeni bir açıklama daha yaptı.

Kiraz'dan Büyükşehir ve Harcama Açıklaması

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz son günlerde konuşulan Malatya Büyükşehir Belediyesinin geçmişte misafir ağırlama adı altında yaptığı harcamalarla ilgili yeni bir açıklama daha yaptı.
 
Kiraz açıklamasında, "4 yılda Malatya Belediyesi 254 ağırlama yapmış. Bu ağırlama için 11 milyon 500 bin lira para harcanmış. Yani her ağırlama bir kişi için 45 bin tl harcanmış. Bunu söyledikten sonra eksiden Belediye Başkanlığı yapmış ve şu anki AKP’li Milletvekili bir cevap verdi. Sayın Ahmet Çakır’ın cevabına baktık “yalan, iftira, iş birliği yapıyorlar” yapıyor ama sonuç bölümüne geldiğinde olayı kabul edip bu harcamaların normal olduğunu söylüyor. Bir taraftan yalan iftira diyor bir taraftan da bunlar normaldir diyor. Başka belediyeleri örnek vermeye çalışıyor. Şimdi bir şeyin yalan ve iftira olması için bizim bir iddia da bulunmamız gerekiyor. Ama biz bir iddiada bulunmadık. Biz gerçek bir şeyi kamuoyuyla paylaştık. 

Biz Belediyenin faaliyet raporunda gerçekleşmiş olan bir rakamı kamuoyu ile paylaştık. Biz belediyenin borcunu sorarken 254 kişiye ne yedirdiniz ne içirdiniz de bu kadar parayı harcayabildiniz diye sorduk Bundan sonra daha vahim açıklamalar geldi. Yine aynı kişi şunu söyledi. “Belediyenin borçları vatandaşı ilgilendirmez’ diye bir açıklama yaptı. Tabi Malatya Belediyesini babanızın şirketi gibi görüyorsunuz, onun içinde halkı ilgilendirmez diyorsunuz. Belediyeyi çiftliğiniz gibi görüyorsunuz ve halkada sizi ilgilendirmez diyorsunuz. Bal gibi ilgilendirir, Malatya Belediyesinde hepimizin, tüyü bitmemiş yetimin hakkı var. Orası tüm Malatyalıların.  
Bir başka açıklama ise israf yapılmadığı yönündeydi. Şu anki Belediye Başkanı bir açıklama yapıyor diyor ki ‘4 ayda 40 Milyon tasarruf ettim’ İsraf yoksa bu tasarruf nasıl yapılmış bunu da merak ediyoruz. 
Bizi yeni belediye başkanını suçlarken arada köprü olarak kullanmayın. Bütün raporlar belgeler ortada, Yeni Başkan AKP’nin daha önceki başkanlar AKP’nin başkanları. Birbirinize yapacağınız suçlamaları bizim üzerimizden yapmayın, direk birbirinize yapın.
 
Birbirinize yağacağınız suçlamaları direk birbirinize yapın. Bizim üzerimize neden yapıyorsunuz.

Faaliyet raporlarına göre, 4 yılda temsil ve ağırlamada 254 ağırlama yapılmış. Bu 254 ağırlamanın 81’i AKP’nin Malatya Milletvekillerine yapılmış. Buda ağırlıkla 2 Milletvekiline yapılmış. 2 Milletvekiline neredeyse 81 kez ağırlama yapılmış. Yine AKP’nin Malatya dışındaki 20 Milletvekiline de ağırlama yapılmış. Bunlar Bakan değil, Cumhurbaşkanı değil, Bürokratik yapıdan ağırlanması gereken kişiler değil. CHP’nin Malatya Milletvekili var. Bir tane satırda CHP’nin adı geçiyor mu? Defalarca aynı Milletvekillerini Malatya’da ağırlamışlar. Bu Milletvekilleri sonra Ahmet Çakır’a destek veriyor. Sizi ağırlamış sizde ona destek veriyorsunuz. Kim Çakır’a destek vermişse o ağırlanmış. Toplamda AKP’li Milletvekilleri 254 ağırlamada 101 defa ağırlanmış. Bu süre zarfında yüzlerce CHP Milletvekili Malatya’ya geldi. Bir tanesinin adı var mı? Orası sadece AKP’nin belediyesi mi? Bizim 3 tane Malatya’da belediyemiz var. Onların faaliyet raporlarını incelesinler. Bizim Milletvekilleriyle ilgili bir tek ağırlama gideri göremezsiniz. Malatya Büyükşehir Belediyesi yiyin efendiler yiyin yeri olmuş.

Tüm bu rakamlar raporlarda var, belgelerde var. Yine 2 milyon TL’lik ihalenin 20 bin TL’ye yapıldığı iddiasını da biz gündeme getirmedik. Şuan AKP’d Büyükşehir Belediye Başkanı olan kişi gündeme getirdi. Bizde bunun üzerine bir açıklama yaparak alınan tasarruf tedbirleri içerisinde misafir ağırlama giderlerinin de değerlendirilip değerlendirilmediğini sorduk. Sonuçta 4 aydır yeni bir belediye başkanı yönetiyor burayı. Bu tasarruf tedbirlerini aldınız mı, Malatya milletvekillerini yada AKP’li milletvekillerini ağırlamaya devam ediyor musunuz? Tasarruf yaparken personel maaşından kesiyorsunuz, yemek parsında kesiyorsunuz. Asıl tasarruf noktalarını dikkate alıyor musunuz? bunu araştırmaya çalışıyoruz"dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2019, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER